Mayorka’nın uçsuz bucaksız kıyılarına ulaşmayı, muhteşem manzara fotoğrafları çekmeyi, bilinmeyen mağaralarını gezmeyi ve yol üzeri kafelerinde nefis molalar vermeyi araba kiralamadan yapamazdık. Aynısı Kanarya Adaları‘ndaki tatilimiz için de geçerli, İstanbul’dan başlayan ve Ayvalık ile kuzey Ege’yi kapsayan gezimiz için de…Eğer ki gittiğimiz yerlerde araç kiralamasaydık şu yaptıklarımızın çoğunu yapamazdık. O yüzden bazen araba şart. Çocuklarımla birlikte yıllardır havada, karada ve denizde seyahat ediyoruz ve ne ilginçtir ki bu yolculuklarda hala beni en çok stres eden kısım araba kiralamak.


En basiti, araç internet üzerinden kiralandığı halde, garajda hazır olduğu halde, dakikalarca sırada beklemek ve onlarca form doldurmak uçak yolculuğundan daha zor ve yorucu gelir bana. Eminim siz de turistik bir şehrin havaalanında arabasını teslim almayı bekleyen onlarca valizli insan görmüşsünüzdür her rent a car gişesi önünde. Üstelik bazı firmalarla işiniz tatilde bitmez, eve dönünce de fatura üzerine fatura gönderirler ekstralar sebebiyle.

O zaman bu yazının konusu şu olsun:

Sorunsuz bir araç kiralama işlemi için bir sonraki seyahatimizde neleri daha farklı yapabiliriz?

  • Araştırmanı iyi yap

En büyük ve en ünlü her zaman en iyi olmayabilir. Özellikle de saatler süren uçuş ardından, uzun uzun araç kiralama kuyruklarında beklemeye değer mi? Kontratta yazan küçük yazılara da dikkat! Bazıları benzini daha pahalıya satabilirler, bazıları çok miktarda depozito veya provizyon ücreti çekerek kredi kartınızı zorlayabilirler…

  • Toplam ücrete bak

Sadece aracın ücretine değil, ekstralara da odaklan. İkinci şoför, bebek/çocuk oto koltuğu, navigasyon aleti, kasko, ilave sigortalar, tek yön ücreti, vs. ekledikten sonra fiyatı tekrar gözden geçirmekte fayda var. Her araç kiralama şirketi bunları internet sayfasında göstermez. Bilinmeyenler için risk almaya değer mi?

  • Ekstralardan kaçın

Bebekler ve çocuklar için tatilde kendi araç koltuklarını kullanmak, taşımaya değer. Özellikle küçük yerlerde istediğiniz boyutta, kalitede ve özellikte oto koltuğu bulmak zordur. Hijyen ve konfor açısından düşünürseniz bebeklerin kendi koltuklarını kullanmaları çok daha iyi olur. Uçak şirketleri check-in yaptığınız bu koltukları ücretsiz taşır. Ekstra kaza sigortalarını da; ön cam, tekerlek, çalınma riski vs. gibi internet üzerinden önceden satın almakta fayda var. Böylece hem daha ekonomik olur, hem de kiralama işlemleri sırasında beklemeye gerek kalmaz.

  • Gidilen bölgenin/ülkenin kurallarını öğren

Bazı ülkelerin ehliyet özellikleri ve araç kullanma yaşı diğerlerinden farklı olabilir. Bir kısım ülkelerde araç içinde bulunması gerekenler birbirinden farklıdır. Kontrol etmekte fayda var.

  • Aracı teslim alırken kontrol et

Jetlagli bile olsan evine fatura gelmesini istemiyorsan herşeyi tek tek kontrol et. Ufak çizikler, tekerlek ve jantlar, camlar, kapılar herşey normal mi? Dilerseniz bu adımda tarih ve saati gösteren video bile çekebilirsiniz.

  • Tatil sonrası takip

Anahtarları verdin, benzin deposu ve çizikler kontrol edildi. Herşey tamam! Yine de eve dönünce kredi kartını birkaç ay kontrol etmeyi unutma. Ne olur ne olmaz?

Ucuz araç kiralama

Bu yazdıklarımı da göz önüne alarak bir sonraki Türkiye seyahatimiz için ekonomik araç kiralama sitelerine bakıyorum bu aralar. Sonuçta aracın hem kaliteli hem de ucuz olması en güzeli. İstanbul’dan başlayacak yolculuğumuz, Ege kıyıları ardından Antalya’ya uzanacak ve yine İstanbul’da sonlanacak. Havaalanında araç kiralama sırası beklememek için yerli bir firma seçmek doğru olur diye düşündüm. Pozitif müşteri yorumlarını okuduğum fiyatlarıyla da oldukça cazip Türk bir firma var: Vivi.


Sadece Türkiye ve Kıbrıs’ta hizmet veren www.vivi.com.tr‘de iptal ve rezervasyon değişikliği şartı da çok iyi. 24 saate dek iptal durumunda ücretin tamamı iade ediliyor. Çocuklarla ne olacağı belli olmaz çünkü. Hatta ek ücret karşılığında, araç kapımıza bile teslim ediliyor. Türkiye içinde bir de HGS/OGS sistemi var artık ki birçok otoyolda karşımıza çıkıyor. İşin güzel yanı araçlarda bu sistem bulunuyor ve ekstra ücret ödemeye gerek kalmıyor. Sadece geçiş yaptığın kadar ücret ödüyorsun.


Ayrıca araç teslimi sırasında ek bir ücret talep edilmiyor. Rent a car firmalarının araçlarında standart kasko mevcut. Zorunlu trafik sigortası, araç hasar sigortası, araç hırsızlık sigortası ve 24 saat yol yardım dahil olduğundan yukarıda bahsettiğim 3. maddedeki ilave sigortalara ve araç teslimi sırasında uzun işlemlere gerek kalmıyor. Çocukla yolculukta oldukça avantajlı…

Rent a car İstanbul ile siz de bizim gibi uçaktan iner inmez İstanbul’daki havaalanlarından tatilinize hemen başlayabilirsiniz.

Not: Sponsor reklam içerir, yazı ve tüm görüşler bana aittir.

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.