Yeraltı Gölü - Cuevas Drach ve Porto Cristo
Mayorka’nın doğu kıyısında bulunan Drach mağaraları (Cuevas del Drach veya Drach Caves), adanın en ilgi çeken turistik yerlerinden olmalı. Dünyanın en geniş yeraltı göllerinden biri orada çünkü.

Porto Cristo, bu mağaralar sebebiyle adanın doğusunda en çok ziyaretçi çeken yer. Orta çağdan kalma bu mağaralar, 1880 yılında keşfedilmiş. 1922 yılında ise ziyarete açılacak şekilde düzenlenmiş.

Yaklaşık her saat başı başlayan gezi turları, 1.2 kilometre uzunluğundaki patikayı bir saatte gezecek şekilde ayarlanmış. Sonundaki 10 dakika süren klasik müzik konseri ve Martel Gölü’nde kayıkla kısa gezi de bir saate dahil. Mağara içinde sıcaklık 21 derece, nem oranı ise %80.

Drach Mağarasından...
Trip Advisor’dan edindiğim bilgilere göre, biletleri internet üzerinden satın almamız önerilmişti. Nedenini oraya varınca anladık ve iyi ki biletleri önceden almışız dedik. Mayorka’da bu mevsim bu kadar turist var mı dedirtecek kadar uzun sıralar vardı bilet gişeleri önünde. Çocuklarla beklemek istemezdim.

Mayorka
Drach ve sarkıtlar-dikitler
Alaz çok heyecanlıydı mağaralara girmeden önce. Orka ve dinazor görmeyi umduğu için ben sarkıt ve dikitleri gösterirken kim bilir kafasından neler geçiyordu? Dinozor hayalleri suya düştüğü halde çok ilgiliydi mağarada gezerken. Sık sık ne kadar mutlu olduğunu dile getiriyordu. Henüz 5 yaşında olmayan bir çocuk için bile o kadar muhteşem bir yerdi. Sarkıt ve dikit ancak böyle öğrenilirdi.

Çocukken Antalya’daki Karain Mağarası’nı gezip de okulda sarkıt ve dikit konusunu su gibi kaptığımı hatırladım. Beliz ise kendi başına yürümek istediğinden ve bunun imkansızlığından ötürü pek memnun değildi. Yine de o bir saat kucağımızda ve karanlıkta hiç sorun çıkarmadı.

Alaz ve mini dikitler

Mağaraları bebek arabası veya engelli aracı ile gezmek mümkün değil. Merdivenlerden inip çıkmak durumunda kaldık sürekli. Bebekliler için sling şart.

Mağaranın en derin yerinde, yeryüzünden 25 metre derine inip Martel Gölü'ne ulaştığımızda, devasa bir alanda sıra sıra onlarca oturma yeri olduğunu gördük. Anonslar ardından tüm ışıklar kapandı. Zifiri karanlık oldu. Sonra uzaktan bir ışıklı kayık içinde piyano, keman ve çello çalan müzisyenler yaklaşmaya başladı. Ardından iki ışıklı kayık daha geliyordu. Muhteşem bir görüntüydü. Başlangıcı biraz kaydedebildim burada ve yazı sonunda görebilirsiniz.

Hani hayatınızda unutmak istemediğiniz bazı anlar vardır ya, işte onlardan biri. Alaz’ın kulağına eğilip ‘Ne olur burayı ve bu anı unutma!’ dedim. Duygulandım nedense? O da ‘Anne sen fotoğraf çek, kameraya al, ben bakarım o zaman unutmam’ dedi bilmiş bücürüm.

Martel Lake
Martel Gölü'nde kayıkla gezinti
Yaklaşık 3 şarkılık bir mini konser ardından kayık uzaklaştı ve her yer yine karanlığa gömüldü. Bu sırada bazı bebekler de ağlamaya başladı. Birkaç saniye ardından uzaktan yakına doğru ışıklar yandı. Bu kısımdan sonra kimi birkaç dakika yürüyerek mağara çıkışına doğru gitti, kimi de sandallarla. Biz de güzel bir anı için sandal beklemeyi tercih ettik.

Kafama düşer mi diye korkmadım değil
Açık havaya çıkınca geniş bir alan var piknik yapmaya uygun. Çantamızdan yiyecekleri çıkardık, çocuklar tavus kuşu, ağaçlar ve taşlar ile oynarken birşeyler yediler.

Mallorca
Porto Cristo küçük ve sevimli, plajın kumları ise mükemmel...
Sonrasında yakındaki Porto Cristo kasabasına gittik. Mağaradan yürüme mesafesinde, yat limanı da olan, nefis güzellikle kumlu plajı da olan, denizin renginin harika olduğu bir yer. Çocuklar kumda oynayıp, deniz kıyısında koşturdu.

Limandan kalkan altı cam teknelerle gezi turlarına katılmak da mümkün. Porto Cristo, sakin tatil tercih eden orta yaşlı ve çocuklu ailelere uygun yerlerden biriymiş Mayorka Adası’nda. Gece hayatı hareketli Cala Millor ise daha çok eğlence seven gençlerin adresi.

Mallorca
Mayorka'nın aile kasabası, Porto Cristo
Porto Cristo yakınında mağara dışında akvaryum ve safari parkı var. Bir de gezi tekneleriyle Cala de Mallorca, Cala Millor, Cala Bona, Cala Romantica ve Canyamel plajlarına ve koylarına gidilebilir. Yaz mevsimi için önerim olsun.

Mayorka Adası’ndaki gezi yazılarımı, şurada da bulabilirsiniz.

Bonus da, Youtube kanalındaki o muhteşem göl konseri... Bizim bıdıkların konuşmaları da ekstra olmuş!


Not: Tüm fotoğraflar bana aittir, lütfen izinsiz paylaşmayın.

1 yorum :

Yorumunuz için teşekkürler. Düşünceleriniz benim için çok değerli...

Yanıtımı görmek için birkaç gün sonra yine gelin...

Nerelere Gittik?

 • Almanya
 • Amerika
 • Avustralya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Çekya
 • Dubai
 • Fas
 • Fransa
 • Galler
 • Hollanda
 • Ingiltere
 • Ispanya
 • Isviçre
 • Italya
 • Japonya
 • Kuba
 • Maldivler
 • Malta
 • Portekiz
 • Türkiye
 • Yunanistan
 • Neler Yazdım?

  #12Ayda12Gezi 2 Çocukla Seyahat 2017 Seyahatleri 2018 Seyahatleri 2019 Seyahatleri Afrika Afyon Agadir Aile Aklıma Takılan Alaz ile Geziler Alışveriş Almanya Alternatif Anne Amerika Amsterdam Ankara Anket Antalya Araba Avrupa Avustralya Avusturya Balıkesir Bana Özel Bangkok Basel Basın Bebek Belçika Beliz ile Geziler Bern Bir Deneyim Bodrum Chiang Mai Cuma Yol Şarkıları Çek Cumhuriyeti Çeşme Çocuk Dağ Datça Davos Dubai Dublin Duyuru Dünya Eskişehir Fas Festival Floransa Fransa Frau İsviçre Notları Freiburg Galler Gezeceklere Öneriler Gezgin Aileler Gezgin Anne Tarifleri Gezgin Anne'ye Sor Gezginanne Haber GezginAnneKitap Geziko Güney Afrika Güney Amerika Haftasonu Hamile Harita Havaalanı Hediye Hollanda Interlaken İngiltere İrlanda İskoçya İspanya İstanbul İsviçre İtalya İzmir Japonya Kamp Kanada Karayolu Kayak Kıbrıs Kış Tatili Kitap Konuk yazar Krabi Küba Kütahya Kyoto Lapland Las Vegas Letonya Liste Lizbon Londra Maldivler Mallorca Malta Marakeş Marmaris Mauritius Moskova Münih Müzeler NewYork Noel Norveç Okul Ortak Yayın Osaka Otel Onerileri Oteller Otobüs Outdoor Ören Paris Parklar Parti Pasaport Phi Phi Plajlar Portekiz Prag Reklam Roma Röportaj Rusya Safari Sağlık Setur Seyahat Onerileri Sırtçantalılar Sinema Sizin Gezileriniz Sosyal Medya Sosyal Sorumluluk Spor SSS Tatil Tayland Tiyatro Tokyo Toronto Tren Türkiye Uçak Unutulmayan Oteller Uzay Venedik Yabancı Dil Yazarkafe Yeme-Icme Yemek Yolculuk Yolculukta Gerekli Yorum Yunanistan Zürih