Zurich Christmas Market
Nihayet bu hafta sonu Noel markete gidebildik. Avrupa’nın orta bölgesi, Aralık ayında kurulan Christmas Marketleri ile ünlü. Avrupa’da kış tatili düşünüyorsanız, Christmas Eve gecesi öncesinde gelin mutlaka. Çünkü Aralık ayının son haftası genelde her yer kapalı, tüm şehir sessiz olur…
Zurich Christmas Market
İsviçre sosisi meşhurdur! Wurst…

Günümüzü Beliz hanımın uykularına göre düzenlediğimizden, öğleye doğru Bellevue’deki markete vardık. O gün aynı zamanda Zürih koşusu olduğundan şehir çok kalabalıktı. Hava da güneşli olunca çocuğunu, bebeğini kapan kendini dışarı atmış!

Marketin kurulduğu bölge, yemek kokularıyla karnımızı acıktırdı. Swiss – İsviçre mutfağına yönelik birşeyler atıştırdık. Hava güneşli; ama soğuktu.

Zurich Christmas Market

Marketin Opera Binası’na yakın kısmına buz pateni sahası kurulmuş. Geçen sene ilk denemesini yapan Alaz, patenden pek hoşlanmadığından bu bölüm ile de ilgilenmedi. İlk buz pateni maceramız ve çocukların buz patenine başlama notları da bu yazımda.

Beşikte gerçek bebek uyuyor

Her Noel markette var mıdır bilmiyorum; ama, Londra’daki Winter Wonderland’de yoktu örneğin, İsa bebeğin doğum figürleri olur kiliselerde, meydanlarda. Özellikle İspanya’da ve İtalya’da dikkatimizi çekmişti bu olay. Bellevue’de de bunu canlandırmışlar. Eşek ve keçilerden oluşan bir samanlık kurulmuş, önünde de bebeği olan bir anne ve yanında 2 adam. Uzun keçe elbiselere, şallara sarılmışlar. Normal normal oturuyorlar, bazı saatlerde de toplanan çocuklara kitap okuyorlar. Muhtemelen bu olayı anlatan bir kitap…

Zurich Christmas Market Jesus
Sözde İsa bebek uyuyor…

Alaz ve Beliz bu bebekli olaydan çok, samanlarla ilgilendiler. Alaz üzerlerine çıkıp atlamayı tercih etti. Beliz de bağlı samanların arasından çıkan çiçekli kısımları ağzına götürmeyi! Ha bir ara da gözüm Alaz’dayken bir gördüm ki Beliz’in eli keçinin suratında geziniyor!

Zürih Noel Market
Alaz, Noel Baba kızağında diğer Elfler ile…

Pazar günü olduğundan belki, bir de yukarıda anlattığım durumlardan oldukça kalabalıktı Zürih. Bir ara bebek arabasını almasaydık daha iyi olurdu sanki diye de içimden geçirmedim değil. Hafta sonu gezmeyi tercih ederseniz, hava da güzelse hazırlıklı gidin.

Zurich Christmas Market - snow

Kar yağmayınca, kar getirmişler şehrin ortasına. Markette çocukların en çok eğlendiği bölüm burasıydı elbette. Ayağı kayıp düşenler, birbirlerine kar topu atanlar, ıslananlar, elleri buz tutanlar, çizmelerine kar dolanlar ve Beliz gibi suratını kara gömmeye çalışanlar…

Bir ara rahat rahat gezinmek için ikisini de babasına bıraktım. Yemek büfelerinin yanı sıra alışveriş yapmak için elişi örgüler, küçük biblolar, takılar satan birçok yer vardı hediye satın almak için.

Ziyaret etmek için son hafta artık, bilginize…

Zürih Bahnhof’taki Noel Market için şuradaki yazıma, Londra’da Aralık ayı Noel marketleri ve gezintileri için buradaki yazıma bakabilirsiniz.

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.