Üç haftadır evimizdeyiz; seyahat yok önümüzde bir iki hafta daha, birşey yapmalı. Londra Christmas’a hazır. Şehrin birçok yerinde ağaçlar süslendi, marketler kuruldu, köşe başlarında müzisyenler ve Christmas Carol’cular yerlerini aldı, ışıklandırmalar yapıldı. Bizim gidip görmemiz gerek şimdi. Bir plan yapmalı, ona göre gezmeli. Alaz olunca yanımızda yemek saati, uyku saati kaçmamalı ki huzurumuz da kaçmasın 🙂

Time Out London dergisinin de yardımıyla, Londra’da yılbaşı öncesinde bir hafta sonu neler yapılabilir diye derlediğim yazımı okumaya hazır mısınız?

  • Trafalgar Meydanı’nda Noel Kutlaması
1947’den beri Noel’in en büyük simgesi Norveç’ten getirilen 25 metre yüksekliğindeki ve en az 50 yaşındaki ağaç. Kasım ayında büyük bir törenle Norveç’in karlı ormanlarından gemiye yükleniyor ve Kuzey Denizi’ni aşarak İngiltere’ye getiriliyor. Bu ağacı ve süslenmiş halini görmemek olmaz bu mevsimde. Ağaç, Ocak ayında yine bir törenle geri dönüşüm için yere indirilmekte. Christmas Carol denilen Noel şarkıları okuyan korolar da Trafalgar meydanında 11-22 Aralık arasında. Işıl ışıl dev bir ağacı değil çocuklar büyükler de uzun uzun izler, tabii etraftaki aslan heykellerini, hemen uçtaki Portre Galerisi’ni ve süs havuzlarını da unutmamak gerek.
  • Noel Marketleri
İster hediye almak, ister etrafa bakınmak, ister karın doyurmak olsun Noel marketleri her açıdan insanı mutlu eder. Sıcak baharatlı şarap içmekse olmazsa olmaz bu marketleri gezerken. Zaten kokusu insanın aklını başından alır. En ünlü marketlerse, Covent Garden Christmas Market – her zaman favori yerim, Southbank Centre Christmas Market, Real Food Christmas Market ve Çikolata Festivali – Southbank Centre meydanında, Hyde Park Winter Wonderland – Alaz doğmadan gitmiştik iş çıkışı ve lunaparkında epey vakit geçirmiştik, Santa’s Grotto – Sutton House, Taste of Christmas – Excel Centre, Camden Lock Night Market – Camden Town.
  • Doğal Tarih Müzesi’nde Buz Pateni
1000 metrekarelik açıkhava buz pateni sahası, ortasında yeni yıl ağacı ve çevresinde ışıklandırılmış ağaçlarla her daim eğlenceli. Çocuklar için ayrı pist olması da avantaj. Üstelik atlı karınca da var. Ben buz pateni falan yapamam diyenler de kafede sıcak baharatlı şarap (mulled wine) veya sıcak çikolatayla eğlenceye katılabilir. Somerset House bahçesine kurulan buz pateni sahası da görülmeye değer. Çocuklar için ayrı bölme olduğu gibi, gecenin ilerleyen saatlerinde diskoya dönüşüyor.
  • Oxford Street Christmas Lights
Dünyanın en ünlü alışveriş caddelerinden birini gece ışıklar eşliğinde görmek paha biçilemez birşey. Özellikle de süslenmiş vitrinlerle ışıl ışıl oluyor. Gene Alaz öncesi bir yemeğe gitmiştik Oxford St arka sokaklarında. Gecenin 11’inde çıktık restorandan ve cadde öyle güzeldi ki o saatte. Gündüz ve akşam insan kalabalığından fark edilmiyordu güzelliği. Eşimle baştan başa yürüdük o gece hayran hayran vitrinlerdeki yılbaşı ve Noel süslemelerine bakıp, üstelik ertesi sabah işe gidecektik. Hani olur ya insanın eline bir kez geçer bazı fırsatlar, işte öyleydi ve iyi ki değerlendirmişiz. Alaz’la gece 11’de oralarda gezinmek birkaç 10 yılımızı alabilir 🙂 Regent Street ve Bond Street de unutulmamalı, onların da Oxford’dan geri kalır yanları yok. Bu sene ışıkların yakılması seromonisine Robbie Williams katılmış Leona Lewis ve Lawson grubu ile.
  • Müzeler ve Tiyatrolar

Noel temalı gösterilerle ziyaretçilerin ilgisini çekiyor bu festival sezonunda. Önceden bilet alınabileceği gibi, kapıda da satış yapılıyor tabii yer kalırsa! Müzelere giriş ücretsiz; fakat bazı gösterimler ücretli olabilir.

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.