İtalya'da Bir Otel: Cenobio dei DogiTatil öncesinde oteli ayarlamaya çalışırken aklımdaki tek şey, denizin dibinde mümkünse kendi plajı olmasıydı. Çeşme'deki tatilimizde her gün çoluk çocuk arabayla plaja gitmek ardından ilk ve tek isteğim deniz kıyısında yürüme mesafesinde bir oteldi. Hatta Ekim ayı serin olur diye düşünmedim hiç.

Otelin, Cenobio dei Dogi'nin TripAdvisor ve diğer sitelerde muhteşem yorumları var. Evet, güzeldi; ama...

Öncelikle çok pahalıydı...

İtalya ve Portofino, belki de Ligurian Denizi sebebiyle bilmiyorum. Gereksiz pahalıydı. Daha doğrusu, deniz manzaralı odalar ile kara tarafı odaları arasında yarı yarıya fiyat farkı vardı neredeyse. Böyle bir şey de olabiliyormuş demek ki, öğrendik...

Çocukların kahvaltı sonrası hali


Çocuklara uygun değildi...

Küçük çocuklu aileler için sunduğu tek hizmet, mama sandalyesi ve bebek yatağı idi. Ne oyuncaklarla dolu bir oda, ne de çocuk havuzu veya kulübü yoktu. Bunu bilerek gitmiştim; ama yine de bahçesinde, terasında belki çocukları oyalayacak birşeyler vardır diye tahmin etmiştim.

Onun dışında, çocuklara uygun olmasa da, çocuklu aileler vardı tıpkı bizim gibi. Ya da gürültü patırtı yüzünden diğer misafirler ve otel yönetimi tarafından terslenmedik en azından! Camogli ise, çocuklu ailelerle doluydu.

Kahvaltı salonu, gemideyiz hissi uyandırıyordu


Kahvaltı dahildi...

Neyse ki fiyata kahvaltı dahildi. Kahvaltıda, manzara sebebiyle kendimizi gemide gibi hissediyorduk. Bir Türk kahvaltısı kadar çok fazla çeşit olmasa da, her sabah değişik kekler, tartlar, kurabiyeler, peynirler vardı. Hatta Alaz'ın değişmeyen menüsü; sütlü pirinç gevreği, ardından benim zorlamam ile bir yumurta, ardından meyve suyu ve kruvasan, ardından mango dediği kavun dilimi ve 2-3 mandalin. Bu sıra hiç değişmedi... Hatta bıçak ve çatal kullanarak kavunu kendi dilimleyip yemeyi öğrendi orada. Beliz ise ne bulduysa onu yedi; yoğurt, yumurta, ekmek, mandalin, hatta kuru meyveli kek!

Otelin plajı, arka fonda Camogli


Denize kıyısı ve plajı vardı...

Çok sayıda merdivenle inilen taşlı bir plajı vardı. Camogli'de tüm sahil taşlı, hatta geniş olan taşlara resimler çizilmiş. Denize taş atmak en favori oyun oldu; bu sayede Beliz bile 'at' demesini öğrendi :) Otelin önü çok dalgalı olduğundan, 5 dakika yürüme mesafesindeki Camogli plajında denize girdik. Kısacası, plajı olan otel isteğim pek bir işe yaramadı bu kez.

Odalar eski ve bebek dostu değildi...

Yüksek tavanlı odaların mobilyaları, banyoları, perdeleri bana kalırsa eskiydi. Banyoda küvet ve duşa kabin vardı ve daha modern olabilirdi. Elbette elektrik prizleri açısından emekleyen ve kurcalamayı seven Beliz gibi bebeklere uygun değildi. En çok da balkon beni korkuttu. İkinci kattaydık ve harika bir manzara vardı önümüzde. Balkon demirleri Beliz'in kafasının geçebileceği kadar geniş olmasa da balkona her emeklediğinde içim hopluyordu!

Bebek dostu olmayan; ama manzarası güzel balkon


Havuzu muhteşemdi...

Otelin deniz suyu ile dolu kocaman, masmavi bir havuzu vardı. Bakınız ilk resim. Alaz her sabah 'havuz' diye kalkıyordu yataktan, sabah 7 olmadan, karanlıkta... Fakat, Ekim ayı olduğundan su oldukça soğuktu. Bu sebeple havuzda yüzen sayısı 3'ü geçmedi hiç! Alaz bir akşam üzeri, 6 yaşındaki bir kızla birlikte gaza geldi; ama ayaklarını dizine kadar soktuktan sonra soğuk sebebiyle vazgeçti. Kız ise havuzdan hiç çıkmadı! Yine de az da olsa havuz kenarı keyfi yapabildik, suya son hızla giden Beliz'in peşinde koşmadığımız zamanlarda!

Gün batımı, her gün başka bir güzeldi...

Balayı çiftleri ve ikinci/üçüncü balayını yapmak isteyenler için harika bir seçenek. İkinci bahar çiftleri de oldukça fazlaydı. Ben, küçük çocuklar için eğlenceli bulmasam da Alaz çok sevdi oteli, sıkıldım demedi bir kez bile. Otelin hemen hemen her odası dolu olmasına rağmen kalabalık hissetmedik hiç. Gürültü de olmadı; Beliz'in sabah uykusu saatinde yan odalardaki temizlikçiler dışında. Sezonda, otelin de denizin de çok daha keyifli olacağına eminim.

Ligurian Denizi civarında bir tatil yeri arıyorsanız, bu otele gitmeseniz bile İtalyanlar'ın kendilerine sakladıkları Camogli'ye gitmenizi, hatta Camogli'de konaklamanızı öneririm.

Cenobio dei Dogi otelinin, bir televizyon serisinde de bahsi geçmiş, merak edenler için linki burada. Camogli ile ayrıntılı bilgiler de şuradaki yazımda.


1 yorum :

Yorumunuz için teşekkürler. Düşünceleriniz benim için çok değerli...

Yanıtımı görmek için birkaç gün sonra yine gelin...

Nerelere Gittik?

 • Almanya
 • Amerika
 • Avustralya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Çekya
 • Dubai
 • Fas
 • Fransa
 • Galler
 • Hollanda
 • Ingiltere
 • Ispanya
 • Isviçre
 • Italya
 • Japonya
 • Kuba
 • Maldivler
 • Malta
 • Portekiz
 • Türkiye
 • Yunanistan
 • Neler Yazdım?

  #12Ayda12Gezi 2 Çocukla Seyahat 2017 Seyahatleri 2018 Seyahatleri 2019 Seyahatleri Afrika Afyon Agadir Aile Aklıma Takılan Alaz ile Geziler Alışveriş Almanya Alternatif Anne Amerika Amsterdam Ankara Anket Antalya Araba Avrupa Avustralya Avusturya Balıkesir Bana Özel Bangkok Basel Basın Bebek Belçika Beliz ile Geziler Bern Bir Deneyim Bodrum Chiang Mai Cuma Yol Şarkıları Çek Cumhuriyeti Çeşme Çocuk Dağ Datça Davos Dubai Dublin Duyuru Dünya Eskişehir Fas Festival Floransa Fransa Frau İsviçre Notları Freiburg Galler Gezeceklere Öneriler Gezgin Aileler Gezgin Anne Tarifleri Gezgin Anne'ye Sor Gezginanne Haber GezginAnneKitap Geziko Güney Afrika Güney Amerika Haftasonu Hamile Harita Havaalanı Hediye Hollanda Interlaken İngiltere İrlanda İskoçya İspanya İstanbul İsviçre İtalya İzmir Japonya Kamp Kanada Karayolu Kayak Kıbrıs Kış Tatili Kitap Konuk yazar Krabi Küba Kütahya Kyoto Lapland Las Vegas Letonya Liste Lizbon Londra Maldivler Mallorca Malta Marakeş Marmaris Mauritius Moskova Münih Müzeler NewYork Noel Norveç Okul Ortak Yayın Osaka Otel Onerileri Oteller Otobüs Outdoor Ören Paris Parklar Parti Pasaport Phi Phi Plajlar Portekiz Prag Reklam Roma Röportaj Rusya Safari Sağlık Setur Seyahat Onerileri Sırtçantalılar Sinema Sizin Gezileriniz Sosyal Medya Sosyal Sorumluluk Spor SSS Tatil Tayland Tiyatro Tokyo Toronto Tren Türkiye Uçak Unutulmayan Oteller Uzay Venedik Yabancı Dil Yazarkafe Yeme-Icme Yemek Yolculuk Yolculukta Gerekli Yorum Yunanistan Zürih