Çocuklarla uzun, 5 saat yeterince uzun bence, araba yolculuğu yapmak, İsviçre’den komşu ülkelere gitmek oldukça avantajlı. Çünkü, İsviçre’deki okul tatil dönemlerinde uçak biletleri, özellikle de popüler ve ılık şehirlere giden uçaklar için oldukça pahalı. Karayolu yolculuğu ise, gerek tren gerek araba ile önceden planlama gerektirmiyor pek.

‘Neden İtalya olmasın?’ dedim… Güneydeki konumuyla, Zürih’e göre daha ılık ve güneşli olacağı kesin, deniz kıyısında, araba veya tren ile gidebileceğimiz bir yer bulabilirdim. Şarkılara konu olmuş Portofino geldi aklıma. Okuduklarıma göre, gereksiz turistik, kalabalık ve pahalı olduğu yazıyordu. Yakındaki başka kasabalarda kalmak ve günü birlik Portofino gezisi yapmak öneriliyordu. Çok mantıklı…

Camogli ismi çıktı karşıma. Deniz kıyısında, küçük bir balıkçı kasabası. İsmi, ev kadınlarından geliyor; casa delle mogli. Balığa giden kocalarını, kıyıda bekleyen kadınlar…

Portofino ve Cinque Terre kadar turistik değil ve en az onlar kadar güzelmiş bu sebeple İtalyanlar’ın burayı kendilerine sakladıkları yazılı. Ligurian sahil şeridinde yer alıyor. Meşhur Cinque Terre’den bir saat kuzeyde, tepelerle, yamaçlarla, patikalarla, aşağıdaki masmavi su ile birbirine bağlanmış sahil kasabalarından biri Camogli.

Milanlılar ve Turinliler yazları, Milan’dan 2 saat uzaklıktaki Camogli’ye kaçarlarmış çılgın kalabalıklar burada olmadığından. Tren istasyonu olsa da, bölgeyi keşfetmenin en güzel yolu yürümekmiş: Zeytin, mersin, defne, limon ve portakal ağaçları, kaktüslü bitkiler, lavanta ve biberiye çalıları arasından güneye giden patikalardan… Yolun tamamı yokuş olduğundan, yarım saat tırmanma ardından ‘Artık yapamayacağım, geri dönelim‘ dediğimiz anda San Rocco belirirmiş karşımızda. Ligurian mutfağından nefis deniz ürünleri sunan lokantalardan birinde öğle yemeği yemeliymişiz orada…

Yemek ardından 2.5 saatlik bir yürüyüşle San Fruttuoso’ya yürüyüp, oradan Camogli’ye tekneyle dönmek önerilenler arasında. Fakat, TripAdvisor’da araştırdığıma göre bu yürüyüş yolu bebekler ve çocuklar için uygun değil. Hatta yetişkinler için dahi ölüm tehlikesi içeren patikalardan oluşuyormuş. Bu nedenle sanıyorum ki biz yemek ardından Camogli’ye yokuş aşağı inmeyi seçeriz. Böylece marmelat satan yaşlı çiftin bahçesinden limon ve kayısı marmelatı satın alabiliriz.

Diğer bir gün, Camogli’den tekneyle San Fruttuoso’ya ve Portofino’ya gidebiliriz. Böylece Ligurian sahil şeridini ve turistik bölgeleri de görmüş, gezmiş oluruz.

Focaccia cenneti

Camogli’deki küçük plajda takılabilir, hava şartları elverirse denize bile girebiliriz. Sonra İtalyanlar’ın çeşnili ekmeklerinden, focaccia yemek için, Revello’ya gider, Recco’nun akışkan peyniriyle yapılmış ‘focaccia col formaggio‘ yiyebiliriz. Hamurişine doyacağımız kesin!

Gün denizin üzerinde batarken, maviyi gümüş rengine çevirip renkli tuğla binaları parlatırken, kıyıda yürüyüş yapabiliriz.

Gidip görünce ve dönünce ayrıntılı anlatırım, biz şu an yukarıda yazdıklarımdan birini yapıyoruz…

Bilgiler ve resimler: http://www.cntraveler.com/stories/2014-02-23/camogli-italy-hidden-riviera

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.