Sanki kedi sever köpek sever ayrımı gibi Marmaris’i Bodrum’a tercih edenler vardır. Ne kadar yakın olsalar da, coğrafi konumları ve zor ulaşım nedeniyle ikisi bir arada olamaz gibi gelir; ama belirteyim ki ikisini de ardı ardına yapmışlığımız var.

Marmaris civarındaki beldeler ve Marmaris otelleri için önerilerime gelince:

İçmeler
Marmaris denilince hemen bir İçmeler gelir herkesin aklına. Bana pek bir şehirimsi geliyor. Londra’dayken İngilizler’den çok duyardım adını; genç ve bekar arkadaşlar için ekonomik oteller ve eğlenceli gece hayatı orada.
Orhaniye
Orhaniye başka bir tatilimizin rotasıydı. Sakinliği, huzuru ve Kız Kumu aklımda. Efsaneye göre; 3000 yıl önce Baybassos kentinin kralı uzun savaş günleri sonrası, savaşı kaybetmiş, kenti korsanlar tarafından ele geçirilmiş ve öldürülmüş. Baybassos kentinin prensesi ise korsanlardan kaçmak istemiş; ama yüzme bilmediğinden eteğine kum doldurmuş. Karşı kıyıya geçmek için eteğindeki kumları serperek kendisine yol yapmaya çalışmış. Fakat gece karanlıkta yönünü kaybettiği için eteğindeki kum bitince koyun ortasında boğularak ölmüş. 
Efsane güzel ama gerçekler şöyle: Kız Kumu, dalga ve akıntıların kıyıdan taşıdıkları maddeleri koylarda biriktirmesi sonucu oluşan, bir ucu karaya bağlı denize doğru uzanan bir yığıntı. Bunlara Kıyı Oku denilmekte. Bu kadar coğrafya bilgisi ardından gelelim gözlemlerime.

Kız Kumu, sadede gelirsek, girişindeki küçük sahilden koyun içine doğru uzanan kızıl renkli bir kum yolu. Suyun içerisinden dakikalarca yürümek mümkün. Çok uzaktan gizemli gelen; ama yaklaştığımızda pek görkemli olmayan bir kız heykeli bile var. Yolun sonuna vardığımızda kendimizi bir koyun tam ortasında dikilirken bulduk. Marmaris’e gidildiğinde mutlaka görülmeli bence. Özellikle çocuklar, dizlerine kadar gelen suda koy ortasına dek gidebilecekler!
Gideceklere önerilerim ise: Gün boyu turist otobüsleri akınına uğrayan bir yer olduğu için, sabah erken veya akşam gün batımında gitmeye çalışın. Zira, koy sakinken güzelliği ortaya çıkıyor. Bir de güneş kremi ve şapka-gözlük yanınızda olsun.
Turunç
Turunç koyu, en beğendiğim yerlerinden biri. Üstelik Marmaris-Turunç arasında deniz taksileriyle ulaşım çok rahat. Kalmak için ise kalabalık ve gürültülü merkez yerine koyun az dışındaki otelleri tercih etmenizi öneririm, eğer çocuklarla tatil yapıyorsanız. Tabii Turunç’tan kalkan tekne turlarına katılmamak olmazsa olmaz.
Bördübet
Marmaris’teki en son tatilim ise Bördübet’teydi. Bird bed, kuş yatağı, diye İngilizler’in bu koya isim verdiğini duymuştum.
Uçakla Dalaman Havaalanı’na vardık ve araba kiralayıp soluğu Bördübet’te aldık. Bördübet Club Amazon gibi harika bir yerde kaldık. Dünyayı, işi-gücü unutmak için tek adres diyebilirim. Her sene yaz tatili için ilk aklımıza gelen; ama daha sonra görmediğimiz / bilmediğimiz bir alternatif bulup vazgeçtiğimiz gönlümüzde taht kurmuş bir yer. Kim bilir belki de tekrar gidersek, çingene arabası şeklinde olan ve yataktan yıldızları izlediğimiz odamızın, asma yaprakları altındaki anne yemekleri ile dolu güzel sofraların, kanoyla denize gidişimizin o tılsımı kaybolur?

Gördüğünüz gibi evlenmeden önce Marmaris’çiydim. Evlendikten sonra Bodrum’cu oldum. Mecbur!
Not 1: Bodrum’dan Datça, Kos ve hatta Rodos’a olan feribot seferleri Marmaris-Bodrum arası da olsun! Bodrum – Marmaris arasında deniz yolu ulaşımı başlarsa iki güzelliği bir arada keşfetmek nefis olur, değil mi?

Not 2: Çocuklarla gidilecek tatiller için KüçükOteller.Com‘un çocukla gidilecek butik oteller sayfasına bakmayı unutmayın.

Bodrum yazılarım;
Bodrum’da bu yaz yapılacak 5 gezi
Rixos Premium Bodrum tatilimiz ve yorumları
Bodrum Havaalanı

İlk fotoğraf : https://www.flickr.com/photos/ush/
Diğer fotoğraflar bana ait.

Yazar

4 Yorum Var

  • Merhaba Nevin,
   Sakinlik açısından uygun. Ben hamileyken gitmiştim, sivri sinek ilacı sürmemiş, sabun sürmüştüm üzerime. Çok sorun olmamıştı sinek mevzuu. Blogda sineklerle ilgili yazıma bakabilirsin. Yemekleri de nefisti dediğim gibi. Çocuklara özel yemekleri var mı bilmem; ama çorba oluyordu. Farklı farklı odaları var, çingene arabaları çocuklulara daha uygun olur geniş olduğundan. Otelle iletişime geçip son durumu sinek, yemek vs sorabilirsin.
   Sevgiler,
   Deniz

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.