Marmaris GezilerimizSanki kedi sever köpek sever ayrımı gibi Marmaris’i Bodrum’a tercih edenler vardır. Ne kadar yakın olsalar da, coğrafi konumları ve zor ulaşım nedeniyle ikisi bir arada olamaz gibi gelir; ama belirteyim ki ikisini de ardı ardına yapmışlığımız var.

Marmaris civarındaki beldeler ve Marmaris otelleri için önerilerime gelince:

İçmeler
Marmaris denilince hemen bir İçmeler gelir herkesin aklına. Bana pek bir şehirimsi geliyor. Londra’dayken İngilizler'den çok duyardım adını; genç ve bekar arkadaşlar için ekonomik oteller ve eğlenceli gece hayatı orada.

Orhaniye
Orhaniye başka bir tatilimizin rotasıydı. Sakinliği, huzuru ve Kız Kumu aklımda. Efsaneye göre; 3000 yıl önce Baybassos kentinin kralı uzun savaş günleri sonrası, savaşı kaybetmiş, kenti korsanlar tarafından ele geçirilmiş ve öldürülmüş. Baybassos kentinin prensesi ise korsanlardan kaçmak istemiş; ama yüzme bilmediğinden eteğine kum doldurmuş. Karşı kıyıya geçmek için eteğindeki kumları serperek kendisine yol yapmaya çalışmış. Fakat gece karanlıkta yönünü kaybettiği için eteğindeki kum bitince koyun ortasında boğularak ölmüş. 

Efsane güzel ama gerçekler şöyle: Kız Kumu, dalga ve akıntıların kıyıdan taşıdıkları maddeleri koylarda biriktirmesi sonucu oluşan, bir ucu karaya bağlı denize doğru uzanan bir yığıntı. Bunlara Kıyı Oku denilmekte. Bu kadar coğrafya bilgisi ardından gelelim gözlemlerime.


Kız Kumu, sadede gelirsek, girişindeki küçük sahilden koyun içine doğru uzanan kızıl renkli bir kum yolu. Suyun içerisinden dakikalarca yürümek mümkün. Çok uzaktan gizemli gelen; ama yaklaştığımızda pek görkemli olmayan bir kız heykeli bile var. Yolun sonuna vardığımızda kendimizi bir koyun tam ortasında dikilirken bulduk. Marmaris’e gidildiğinde mutlaka görülmeli bence. Özellikle çocuklar, dizlerine kadar gelen suda koy ortasına dek gidebilecekler!

Gideceklere önerilerim ise: Gün boyu turist otobüsleri akınına uğrayan bir yer olduğu için, sabah erken veya akşam gün batımında gitmeye çalışın. Zira, koy sakinken güzelliği ortaya çıkıyor. Bir de güneş kremi ve şapka-gözlük yanınızda olsun.

Turunç
Turunç koyu, en beğendiğim yerlerinden biri. Üstelik Marmaris-Turunç arasında deniz taksileriyle ulaşım çok rahat. Kalmak için ise kalabalık ve gürültülü merkez yerine koyun az dışındaki otelleri tercih etmenizi öneririm, eğer çocuklarla tatil yapıyorsanız. Tabii Turunç'tan kalkan tekne turlarına katılmamak olmazsa olmaz.

Bördübet
Marmaris’teki en son tatilim ise Bördübet'teydi. Bird bed, kuş yatağı, diye İngilizler'in bu koya isim verdiğini duymuştum.

Uçakla Dalaman Havaalanı’na vardık ve araba kiralayıp soluğu Bördübet’te aldık. Bördübet Club Amazon gibi harika bir yerde kaldık. Dünyayı, işi-gücü unutmak için tek adres diyebilirim. Her sene yaz tatili için ilk aklımıza gelen; ama daha sonra görmediğimiz / bilmediğimiz bir alternatif bulup vazgeçtiğimiz gönlümüzde taht kurmuş bir yer. Kim bilir belki de tekrar gidersek, çingene arabası şeklinde olan ve yataktan yıldızları izlediğimiz odamızın, asma yaprakları altındaki anne yemekleri ile dolu güzel sofraların, kanoyla denize gidişimizin o tılsımı kaybolur?


Gördüğünüz gibi evlenmeden önce Marmaris’çiydim. Evlendikten sonra Bodrum’cu oldum. Mecbur!

Not 1: Bodrum'dan Datça, Kos ve hatta Rodos'a olan feribot seferleri Marmaris-Bodrum arası da olsun! Bodrum - Marmaris arasında deniz yolu ulaşımı başlarsa iki güzelliği bir arada keşfetmek nefis olur, değil mi?

Not 2: Çocuklarla gidilecek tatiller için KüçükOteller.Com'un çocukla gidilecek butik oteller sayfasına bakmayı unutmayın.

Bodrum yazılarım;
Bodrum'da bu yaz yapılacak 5 gezi
Rixos Premium Bodrum tatilimiz ve yorumları
Bodrum Havaalanı

İlk fotoğraf : https://www.flickr.com/photos/ush/
Diğer fotoğraflar bana ait.

4 yorum :

 1. Merhaba Deniz. 11 aylik bebisle club Amazon tatil icin uygun bir yer mi? yemek,oda,bocek,sinek vs acisindan.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Nevin,
   Sakinlik açısından uygun. Ben hamileyken gitmiştim, sivri sinek ilacı sürmemiş, sabun sürmüştüm üzerime. Çok sorun olmamıştı sinek mevzuu. Blogda sineklerle ilgili yazıma bakabilirsin. Yemekleri de nefisti dediğim gibi. Çocuklara özel yemekleri var mı bilmem; ama çorba oluyordu. Farklı farklı odaları var, çingene arabaları çocuklulara daha uygun olur geniş olduğundan. Otelle iletişime geçip son durumu sinek, yemek vs sorabilirsin.
   Sevgiler,
   Deniz

   Sil
 2. Merhabalar,
  Marmaris'e gelip de tekne turuna çıkmanız gerekli diye düşünüyorum, bir dahaki marmaris seyahatinizde teknemizde bir gün gezdirmek isteriz sizleri
  https://www.marmarisburda.com/marmaris-tekne-turu/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler yorumunuz için. Haber veririm Marmaris'e gelirsem mutlaka.
   Sevgiler...

   Sil

Yorumunuz için teşekkürler. Düşünceleriniz benim için çok değerli...

Yanıtımı görmek için birkaç gün sonra yine gelin...

Nerelere Gittik?

 • Almanya
 • Amerika
 • Avustralya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Çekya
 • Dubai
 • Fas
 • Fransa
 • Galler
 • Hollanda
 • Ingiltere
 • Ispanya
 • Isviçre
 • Italya
 • Japonya
 • Kuba
 • Maldivler
 • Malta
 • Portekiz
 • Türkiye
 • Yunanistan
 • Neler Yazdım?

  #12Ayda12Gezi 2 Çocukla Seyahat 2017 Seyahatleri 2018 Seyahatleri 2019 Seyahatleri Afrika Afyon Agadir Aile Aklıma Takılan Alaz ile Geziler Alışveriş Almanya Alternatif Anne Amerika Amsterdam Ankara Anket Antalya Araba Avrupa Avustralya Avusturya Balıkesir Bana Özel Bangkok Basel Basın Bebek Belçika Beliz ile Geziler Bern Bir Deneyim Bodrum Chiang Mai Cuma Yol Şarkıları Çek Cumhuriyeti Çeşme Çocuk Dağ Datça Davos Dubai Dublin Duyuru Dünya Eskişehir Fas Festival Floransa Fransa Frau İsviçre Notları Freiburg Galler Gezeceklere Öneriler Gezgin Aileler Gezgin Anne Tarifleri Gezgin Anne'ye Sor Gezginanne Haber GezginAnneKitap Geziko Güney Afrika Güney Amerika Haftasonu Hamile Harita Havaalanı Hediye Hollanda Interlaken İngiltere İrlanda İskoçya İspanya İstanbul İsviçre İtalya İzmir Japonya Kamp Kanada Karayolu Kayak Kıbrıs Kış Tatili Kitap Konuk yazar Krabi Küba Kütahya Kyoto Lapland Las Vegas Letonya Liste Lizbon Londra Maldivler Mallorca Malta Marakeş Marmaris Mauritius Moskova Münih Müzeler NewYork Noel Norveç Okul Ortak Yayın Osaka Otel Onerileri Oteller Otobüs Outdoor Ören Paris Parklar Parti Pasaport Phi Phi Plajlar Portekiz Prag Reklam Roma Röportaj Rusya Safari Sağlık Setur Seyahat Onerileri Sırtçantalılar Sinema Sizin Gezileriniz Sosyal Medya Sosyal Sorumluluk Spor SSS Tatil Tayland Tiyatro Tokyo Toronto Tren Türkiye Uçak Unutulmayan Oteller Uzay Venedik Yabancı Dil Yazarkafe Yeme-Icme Yemek Yolculuk Yolculukta Gerekli Yorum Yunanistan Zürih