Hayır… Ne yazık ki yapılan bir araştırmaya göre, bebek/çocuk oto koltuğu satan mağazalar dahil %90’ımız çocuklarımızı emanet ettiğimiz koltukları doğru takamıyormuşuz.

Çocuklarımızın yaşına göre uygun olan araç koltukları

Bebek için Alaz’ın ilk oto koltuğunu depodan çıkarıp temizlerken aklıma takıldı. Oto koltuklarının Amerika’da 6 senede bir yenilenmesi gerektiğini duymuştum, zamanla kemerleri eskidiği için. Bu nedenle kullanılmış oto koltuğu almak önerilmiyordu, üstelik ikinci el araç koltuklarında kaza yapmış olma ihtimali de koltuğun güvenirliğini azaltıyordu. Alaz’a sıfır alıp da, kaza yapmadığımızı bildiğimden, 6 seneyi de aşmadığımızdan içim rahat.

Tek sorun Avrupa artık EU I-Size ile ilk 9-12 ay yerine ilk 15 ay geriye dönük kullanılan bebek araç koltuklarını kullanmaya başladı. Bizimkiler kiloda sınırı aşmasa da boyda aşabiliyorlar, göreceğiz…

Gelelim araştırmaya: 

Bebek ve çocuk için araç koltuğu satan 42 büyük firmaya ikişer araç koltuğu verilerek arabaya güvenli bir şekilde takmalarını istemişler. Sadece 4 firma her iki koltuğu da doğru takabilmiş. Yani kullanma kılavuzunu okuyup kendiniz takmak yerine başkalarına bu işi yaptırdıysanız, bence bir kez daha düşünün. Böyle önemli bir konuda, çocuklarımızın hayatı söz konusuysa, mutlaka her kontrolü yapmanızı öneririm.

Geçenlerde nihayet aldığımız arabaya Alaz’ın isofix bazasını takarken biraz sorun yaşadık. Acelemiz de vardı; ama kan ter içinde kalsak da düzeltmeden yola koyulmadık. Benim pimpirikliğim! Geçen sene bir arkadaşım Londra’da siyah buzda kayıp da bebeğiyle kaza yapmıştı. Araba ağaca çarpıp haşat olsa da, anne kemeri sayesinde yara almadı, bebek de oto koltuğu düzgün takılı olduğundan uyumaya devam etmişti çok şükür.

Amerika’ya gittiğimizde beni çok şaşırtan 3 yaş altı araç koltuklarının yan koltuklara yerine ortaya takılması olmuştu. Yan koltuklara nazaran ortaya takmak kazada yaralanma riskini %43 azaltıyordu. Sanılanın aksine arka, orta koltuk kemerler düzgün takıldığı sürece arabanın en güvenli yeri. Ne yazık ki bunu Avrupa’da uygulayamıyoruz; çünkü isofix sistemleri yandaki koltuklarda mevcut.

Türkiye’de çok yapılan, ama ne yazık ki yanlış yapılan birşey de çocukların palto ve kalın montlarla araç koltuğuna oturtulması. Öncelikle araç koltuklarının malzemesi yanmayan malzemeden olduğundan bebekleri ve çocukları çok terletir. Ardından al terli çocuğu dışarı çıkar, sonra da bu çocuk hep hasta diye yakın… Eğer araç koltuğunda uyumayan bebeğiniz varsa, onun da nedeni sıcaklaması olabilir… Bebekler belli bir aya dek terlemiyor yani kendilerini soğutamıyor. Bakınız ani bebek ölümü sendromu konusuna. Neyse asıl anlatmak istediğim; çocuk montları pufuduk pufuduk olduğundan araç koltuğu kemerinin doğru ve sıkı bir şekilde takılmasını engeller. Kaza esnasında yeterince koruyamaz. O nedenle ya üzerine battaniye örtün ya da montunu kollarından ters giydirin arka öne gelecek şekilde. Ben bu yöntemi Alaz’a hala yaparım; çünkü sırtı, boynu sürekli terler. Bebek arabasında bile uyguladığım çok olmuştur.

Bebek ve çocuk araç koltuklarını doğru takmadığımızı öğrendikten sonra nasıl doğru takabiliriz konusuna gelelim. O yazı da bu linkte

Resim: http://www.bmcc.nsw.gov.au/yourcommunity/roadsafety/childrestraints
Kaynak: http://en.wikipedia.org/wiki/Child_safety_seat

Yazar

1 Yorum Var

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.