Araç Koltuklarını Doğru Yerleştirmek için Yapılacak Kontroller

Çocuk Araç Koltuklarını Doğru Takıyor muyuz? isimli yazımda da okuduğunuz gibi, %90'ımızın malesef güvenli bir şekilde bu koltukları takamadığını öğrendik.

Araba koltuğunu yerleştirdikten sonra bu 10 güvenlik kontrolü sorusuna cevap verebiliyor muyuz?
 1. Emniyet kemeri sağlam ve düz bir şekilde takılı mı? Araç koltuğu şayet emniyet kemeri ile sabitleniyorsa, kemerin düzgün takıldığından ve koltuğun sabitlendiğinden emin olun. Bunu test etmek için de, geriye dönük yerleşmiş araç koltuğunda bebeğin kafasının geleceği yere elinizle bastırın. Öne yerleşmiş araç koltuğunun kemerlerini elinizle öne doğru çekin. Şayet koltuk oynamıyorsa ilk güvenlik testini geçtiniz. Otomobilin emniyet kemerinin kıvrılmadığına da emin olun.


 2. Geriye dönük bebek oto koltuğunun tutma yeri doğru yerde mi? Oto koltuğunun kullanım kılavuzunda, elinizle taşıdığınız parçanın arabada nasıl ve nerede durması gerektiği gösterilmiştir; genelde tamamen yukarıda geriye yaslanmış şekilde olmalı. Bu şekilde durduğunda, kaza anında araç takla atıp 360 derece dönse de bebek korunacaktır. 


 3. Araç koltuğunun tabanı koltuğa yerleşmiş mi? Kafanın dayandığı kısım doğru yerde mi? Çocuk koltuğunun tabanı, arka koltuğun tabanına 4 köşesi de değecek şekilde yerleşmiş olmalı. Bazı durumlarda, özellikle de emniyet kemerinin kısa geldiği zamanlarda, bebek koltuğunun bir kısmı havada asılı kalabiliyor. Bu şekilde kullanmak kesinlikle güvenli değil. Kullanma kılavuzunda baş bölgesinin nasıl yerleştirileceği her bebek arabası için resimli olarak gösterilmiştir. Sizin kullandığınız markayı kontrol edin.

 4. Emniyet kemeri kırmızı ve mavi kılavuzlara uyuyor mu? Kırmızı rehber öne doğru bakan, mavi geriye bakan araç koltukları için. Bunlara uyulmadan takılan araç koltukları yeterince güvenli olmadığından tehlike yaratabilir. Bunlar aynı zamanda araç koltuklarının üzerinde, resimli açıklamalarla gösterilmiştir. Kırmızı ve mavi rehberler hakkında bilgi için bu linke buyrun. 


 5. Emniyet kemeri tokası doğru yerde mi? Sadece kemer kısmının araç koltuğuna değdiğinden emin olun.

 6. Isofix sistemlerin doğru takıldığından emin misiniz? Bizdeki doğru takıldığında, renk kırmızıdan yeşile dönerek haber verir. Yerinden oynadığında bip diye ses çıkarır. Kullanma kılavuzundan sizinkinin nasıl takıldığını kontrol edin. Uyarıları dikkate alın. 


 7. Isofix bazasının ayağı yere güvenle değiyor mu? Koltuk bazaya doğru oturuyor mu? Isofix bazası kullanıyorsanız, yere değen kısmının sağlam durmasına önem verin. Havada asılı kalmamalı, koltuğu da havaya kaldırmamalı. Koltuğun altından birbirine geçmeli kancalarla bağlanıyorsa, doğru taktığınıza emin olun.

 8. Kalın giyecekleri çıkardınız mı? Kışın giyilen ceketler, çocuk araç koltuğunun emniyet askılarını etkisiz kılabilir. Kalın montları çocuğu araç koltuğuna yerleştirmeden önce çıkarın. 


 9. Omuza gelen gelen koruyucu kısım doğru yerde mi? Askılar çok sıkı veya çok gevşek mi?Küçük çocuklar için kullanılan ve omuz pedi denilen koruyucu yastıklar, omuz hizasında olmalı. Araba koltuğunun askıları çok sıkı veya çok gevşek bırakılmamalı. Çocuğun köprücük kemiği ile askı arasına iki parmağımız rahatlıkla girebilmeli. Ayrıca omuzlardan aşağıya düşmemeli. Bazen çocuklar kendileri askıları çıkarabiliyor, o zaman askının çok gevşek olduğu akla gelmeli.

 10. Büyük çocuklarda emniyet kemeri omuz ve kalça hizasında mı? Booster seat denilen, büyük çocuklar için kullanılan araç koltuklarında, arabanın kendi emniyet kemeri kullanılır. Bu durumda kemer üst kısmının çocuğun omuzundan geçmesine, boynunu kesmiyor olmasına dikkat edilmeli. Emniyet kemerinin alt kısmı ise göbek üzerinde değil, kalça bölümünde olmalı.

NOT: Yazımı beğendiyseniz ve başkalarının işine de yarayacağını düşünüyorsanız, lütfen aşağıdaki kutucuklar aracılığıyla paylaşın... Teşekkürler! 

Kaynak ve resimler: https://www.which.co.uk/documents/pdf/10-child-car-seat-checks-pdf-433901.pdf

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkürler. Düşünceleriniz benim için çok değerli...

Yanıtımı görmek için birkaç gün sonra yine gelin...

Nerelere Gittik?

 • Almanya
 • Amerika
 • Avustralya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Çekya
 • Dubai
 • Fas
 • Fransa
 • Galler
 • Hollanda
 • Ingiltere
 • Ispanya
 • Isviçre
 • Italya
 • Japonya
 • Kuba
 • Maldivler
 • Malta
 • Portekiz
 • Türkiye
 • Yunanistan
 • Neler Yazdım?

  #12Ayda12Gezi 2 Çocukla Seyahat 2017 Seyahatleri 2018 Seyahatleri 2019 Seyahatleri Afrika Afyon Agadir Aile Aklıma Takılan Alaz ile Geziler Alışveriş Almanya Alternatif Anne Amerika Amsterdam Ankara Anket Antalya Araba Avrupa Avustralya Avusturya Balıkesir Bana Özel Bangkok Basel Basın Bebek Belçika Beliz ile Geziler Bern Bir Deneyim Bodrum Chiang Mai Cuma Yol Şarkıları Çek Cumhuriyeti Çeşme Çocuk Dağ Datça Davos Dubai Dublin Duyuru Dünya Eskişehir Fas Festival Floransa Fransa Frau İsviçre Notları Freiburg Galler Gezeceklere Öneriler Gezgin Aileler Gezgin Anne Tarifleri Gezgin Anne'ye Sor Gezginanne Haber GezginAnneKitap Geziko Güney Afrika Güney Amerika Haftasonu Hamile Harita Havaalanı Hediye Hollanda Interlaken İngiltere İrlanda İskoçya İspanya İstanbul İsviçre İtalya İzmir Japonya Kamp Kanada Karayolu Kayak Kıbrıs Kış Tatili Kitap Konuk yazar Krabi Küba Kütahya Kyoto Lapland Las Vegas Letonya Liste Lizbon Londra Maldivler Mallorca Malta Marakeş Marmaris Mauritius Moskova Münih Müzeler NewYork Noel Norveç Okul Ortak Yayın Osaka Otel Onerileri Oteller Otobüs Outdoor Ören Paris Parklar Parti Pasaport Phi Phi Plajlar Portekiz Prag Reklam Roma Röportaj Rusya Safari Sağlık Setur Seyahat Onerileri Sırtçantalılar Sinema Sizin Gezileriniz Sosyal Medya Sosyal Sorumluluk Spor SSS Tatil Tayland Tiyatro Tokyo Toronto Tren Türkiye Uçak Unutulmayan Oteller Uzay Venedik Yabancı Dil Yazarkafe Yeme-Icme Yemek Yolculuk Yolculukta Gerekli Yorum Yunanistan Zürih