Bayılıyorum işi-gücü, evi-barkı, rahat bir hayatı arkada bırakıp çocuklarıyla dünyayı gezen insanlara. Bir gün biz de yapalım dedik, diyoruz; ama nedense o gün hiç gelmiyor…

Eğer sen de ofiste masana oturmuş, ekran koruyucu manzarasına dalmış, hayallerde gezerken buluyorsan kendini, yalnız değilsin. Erken emeklilik ve işyeriyle anlaşmalı ücretsiz altı ay veya bir yıllık izinler dünya çapında popülerleşiyor. Türkiye de dahil.

İşte sana dünyayı gezmek için 10 neden. Şimdi, hemen şu anda…

Koh Samet, Tayland
 1. Fırsatlar 40 yılda 1 gelir. Eğer seyahate çıkmak için bir şans doğarsa onu kaçırma.
 2. Neden olmasın? Şu an seyahat etmemek için geçerli bir nedenin var mı? Yoksa sadece bahaneler arkasına mı gizleniyorsun? Bahaneler, yapmak istediğimiz şeylerden bizi alıkoyan korkularımızdır.
 3. Başarıyı tekrar tanımla. Hayatta başarı dediğin yeni araban mı? Evin mi? Dolaplar dolusu eşyalar mı? Sanmam… Dışarı çık ve başarını ara.
 4. Gitmediğin için pişmanlık duyarsın. Bir sallanan sandalye düşün. 80 yaşına geldiğinde o sallanan sandalyede otururken fırsatları değerlendirmediğin için pişmanlık duyacak mısın?
 5. Çocuklar çabuk büyür. Çocuklarla birlikte aile olarak eşsiz anılar yaratma şansını harcama.
 6. Hayal bile edemediğin şeyleri görebilir, yapabilirsin. Soyları tükenmekte olan deniz kaplumbağalarını ay ışığında yumurtlarken izleyebilir, Hong Kong’un zümrüt renkli limanını keşfedebilir, yaban hayatındaki son orangutanları görebilir, tarihi tapınakları ziyaret edebilir veya o ekran koruyucudaki muhteşem plajda güneşlenebilirsin. Haydi, toplan!
 7. Rutinden çık. Hayatın akvaryum balığı gibi mi? Her sabah aynı saatte çalan bir çalar saat, aynı muhabbetler, aynı insanlar, aynı yollardan yürümek. Perspektifini değiştir.
 8. Dünyayı daha iyi bir yer yapabilirsin. Gönüllü turizmi seçerek Afrika’da bir okul yapabilir, çocuklara birşeyler öğretebilir veya Amazon ormanlarında çalışabilirsin. Bu konuda bilgiyi Gönüllü Çalışma ve Tatil için Aile Kampları yazımda bulabilirsin.
 9. Hayal kurmayı tekrar öğren. Bu listeyi okurken kalbinin pırpır ettiğini hissediyor musun? Biraz da olsa kafanda canlanıyor mu hayaller? Tamam o zaman.
 10. Seyahat etmek pahalı olmak zorunda değil. Bu konuda ayrı bir yazı gerekebilir; ama ayda 500 Dolar harcayarak dünyayı gezebilirsin. Birçok insan son yaz tatilinde bu miktardan çok daha fazla harcamıştır.
 11. Bonus neden: Bu yazıyı okuyorsun. Demek ki gidebilme ihtimalin var!
Kaynak: http://www.thebarefootnomad.com/travel-tips/10-reasons-to-take-a-career-break-right-now/
Fotoğraf: https://www.flickr.com/photos/napdsp/
Yazar

3 Yorum Var

 1. Hayallerim gezmek üzerine ❤️ Öyle çok seviyorum ki seyahat ederek yeni yerler keşfetmeyi ��

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.