Dünyada giderek yaygınlaşan bir tatil türü; gönüllü çalışma kampları. Yani gezmeye gidilen yerde çalışma karşılığında kalacak yer ve yiyecek sağlanması. Bu sayede birçok genç Afrika’ya, Güney Amerika’ya gidiyor, birkaç ay hem çalışıp hem geziyor. Biz geç kaldık bu tür şeyler için diye düşünürken bir yazıyla karşılaştım. Family volunteering yani ailecek gönüllü çalışma. Bir yandan tatil yapmak ve bir yandan da gidilen yerde gönüllü çalışmak, hem de ailecek, her yaş grubundan çocukla, tatiline daha çok anlam katmak isteyenler için ideal bir tatil türü.

Volunteer tourism (gönüllü çalışma turizmi), voluntourism ve voluntourist kelimeleri sözlükte yeretmiş bile. Kenya’da okul inşaatında çalışmak, Akdeniz’de plaj temizlemek, Tayland’da fil sürücüsüne yardım etmek ve fillerle ilgilenmek ya da Türkiye’de zeytin toplamak birer örnek. Tatil esnasında günde birkaç saat vakit ayırıp gönüllü çalışmak, hem çocuklar için hem de biz aileler için değişik bir deneyim olur.

Nasıl gideriz? Neler yapabiliriz?

Bilgi alınabilecek birçok firma var. İşte bazıları;

Hands Up Holidays: Biraz tatil, biraz gönüllü çalışma, biraz da gezip görme isteyenlere olanak sunuyor. Aileler, Yeni Zelanda’da sarı gözlü penguenleri korumaya yardım edebilir veya Fas’ta okul yapımında çalışma imkanı bulabilir.

Camps International: 80 bin hektarlık bir alanda, koruma altına alınmış hayvanlarla ilgilenmek. Hem fillere bakıcılık yapmak hem de Kenya’lı çocuklar için ilkokul inşaatına yardım etmek isteyenler için.

The Adventure Company: Costa Rica’da kaplumbağa gözlemlemek, Laos’ta ağaç dikmek, Tanzanya filleriyle ilgilenmek aktivite dolu tatillerden birkaçı.

Crees Manu: Peru’daki Amazon yağmur ormanlarında gönüllü olmak isteyenler için harika bir fırsat. Crees denilen yerli halkla birlikte kar etmeyen organizasyonlar için çalışma imkanı sağlayan bir proje. Görevlerden birkaçı jagura, puma, tapir izlemek ve kamera kurulmasına, tuzak hazırlanmasına yardımcı olmak. Sanırım bu seçenekte çocuklar için yaş sınırı vardır.

Andean Trails: Peru’nun küçük bir köyünde çocuklara okul sonrası eğitim projesinde çalışmak, İspanyol bir ailenin yanında kalmak ve İspanyolca öğrenmek gibi avantajlar sağlayan tatil opsiyonları bulunuyor.

G Adventures: Sürdürülebilir turizmi destekleyen bir seyahat firması. Ekvator’a gidip, organik tarım için gönüllü çalışmayı kim istemez?

Sierra Club: Amerikan çevre örgütlerinin desteklediği organizasyon, ailelere hatta dedelere, ninelere torunlarıyla katılabileceği gönüllü çalışma aktiviteleri planlıyor. Yosemite, Rocky Mountains, Nevada Amerika için gidilebilecek yerlerden birkaçı.

National Trust: İngiltere’de gönüllü çalışma kamplarına katılmak isterseniz Snowdonia’da fotoğrafçılık, Galler’de sahil temizliği yapabilirsiniz. Her yaş grubundan çocuklar için de uygun.

Benim aklımı çeldi bu tatil türü. İlk olarak Türkiye’ye, zeytin toplamaya gidebilirim. Tam da zeytin hasadı ayı gelmişken…

Flickr: maxnathans
Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.