Konuk Yazar: Ayşegül Uğurlu'nun Oğluyla Roma ve Floransa Gezisi


Oğlumuz Kerem henüz 2,5 aylıkken birlikte ilk tatilimizi yapmış ve detaylarını Gezgin Anne`de yazmıştım.
26-31 Mayıs 2013 tarihleri arasında 25 aylık Kerem`le İtalya`ya gittik. Önceki seyahatlerimize göre çok daha eğlenceli ama çok çok daha yorucuydu. Çünkü Kerem yürümeye ve hatta koşmaya, zıplamaya, düz duvara tırmanmaya başlamıştı!
Hazırlık süreci
İstanbul-Roma biletlerini millerimizle aldık. 2 yaşından büyük olduğundan Kerem için kullandığımız mil miktarı bizimle aynıydı. Sadece alan vergisi biraz daha azdı. Uçak saatlerini Kerem`in uyku düzenine göre ayarladım ve bunun çok faydasını gördüm.
THY Çocuk menüsü
İtalya vizesi için aracı kurum olan IDATA`ya başvurduk ve bir hafta içinde vizemizi aldık. Ebeveynlerden çocuklar için muvaffakatname belgesi isteniyor. Çocuk anne ve babasıyla birlikte seyahat etse bile yine de bu belgeyi noterden almak gerekiyor. Eşler aynı anda notere gidemiyorsa (biz ayrı ayrı gitmek zorunda kaldık) muvaffakatname masrafı ikiye katlanıyor. 12 yaşından küçük çocuklar için vize ücreti alınmıyor. Sadece IDATA`ya koordinasyon ücreti veriliyor.

Otel seçerken merkeze yakın olmasına dikkat ettim. Bir önceki Amsterdam seyahatimizde çocukla tren, metro, otobüs arasında koşturmaktan çok yorulmuştuk. Gezmek istediğimiz yerlere yakın ve nispeten ekonomik bir otel buldum: http://www.deseohome.com/index.php/en/
Taksim`de de şubesi bulunan ünlü dondurmacı Giolitti
Otelimiz Roma`daki ana istasyon olan Termini`ye yürüme mesafesindeydi. Akşam saatlerinde pek güvenli olmadığı söylenen Termini`de kalmak istemedik, zaten oldukça pahalı ve bakımsızdı oradaki oteller.
Roma
Henüz yeni yeni yürümeye başlamış olan oğlumuz bu seyahatte bize bir güzellik yaparak çoğu zaman pusette oturmayı kabul etti! İlk gün toplu taşıma kullanmadan, yürüyerek şehri dolaştık. Tek sorunumuz Kerem`in süs havuzlarına ve çeşmelere atlamak istemesiydi. Roma`da her köşebaşında bir çeşme olduğu için oldukça zorlandık.

Aşk Çeşmesi, Navona Meydanı gibi klasikleri gezdikten sonra Villa Borghese isminde büyük bir parkta dinlendik. Roma Hayvanat Bahçesi de bu parkın içinde. Oldukça bakımsız ve çocuklar için konforsuz olan hayvanat bahçesinin içinde mini trenle kısa bir tur attık. 
Villa Borghese
Yanımıza meyve, su ve atıştırmalık almıştık; ama daha önce hiç dışarda yemek yedirmediğim ve inek sütü dahil pek çok gıdaya alerjisi olan Kerem`e ana öğünlerde ne yedireceğimi kara kara düşünüyordum. Şehir merkezindeki makarnacılar ve hemen hemen her yerde bulabildiğimiz haşlanmış sebze büfeleriyle bu sorunu çözdük.
Afiyet olsun Kerem! Sebzeler harika görünüyor!
Roma`daki son günlerimizde metro kullanmaya çalıştık. Ama gördüğüm Avrupa şehirleri arasındaki en kirli ve bakımsız metrolarla karşılaştık. Metro girişlerinde asansör olmadığı için sırtımızda pusetle merdivenleri tırmanmak zorunda kaldık. Roma`nın yokuşlarla dolu ve oldukça kalabalık caddelerinde gittikçe ağırlaşan bir puseti iterek yürümek çok yorucuydu. Bu açıdan küçük çocukla tatil için Roma`nın pek uygun olduğunu söyleyemem.
Maxxi Müzesi
Bir günümüzü tamamen Maxxi Müzesi`ne ayırdık. Birkaç sene önce açılan ve takip ettiğimiz mimar Zaha Hadid`in tasarımı olan Maxxi, merkezden biraz uzak, nispeten sakin bir bölgede. Tramvay veya metroyla ulaşım mümkün: http://www.fondazionemaxxi.it/?lang=en

Müzenin avlusunda çocuklar için küçük bir oyun alanı, restoranında çocuk büfesi mevcut. Sadece tuvaletlerde bez degiştirme ünitesi ve emzirme odası olmaması beni şaşırttı.
Floransa
Son günümuzde günübirlik Floransa`ya gittik. Termini`den hızlı trenle 1,5 saatte ulaştık. Artık pusette oturmaktan sıkılmış olan Kerem, sokaklarda koştu, köprülerden atlamaya çalıştı, meydanlarda gösteri yapanlara laf attı.
Floransa'da sokak sanatçıları
Bu tür şehir tatilleri yorucu olsa da Kerem`in uçaktaki heyecanını, insanlarla iletişimini, gördüğü her yeni şeye ve sese şaşırmasını, elimizde metro haritası, sırtımızda çantalarımızla sağa sola koşturmayı çok seviyorum. O yüzden tüm yorgunluğa değiyor.
Tatilde bebek arabasının önemi

Fotoğraflar Ayşegül'ün İtalya gezisinden. Ayşegül'e bu güzel yazı ve bilgiler için çok teşekkür ederim. Gelecek ay çıkacağımız Roma, Floransa ve Venedik seyahati için bana oldukça faydası oldu. Özellikle pusetle gezmek ve yemek önerileri konusunda :) Kerem'le birlikte nice güzel geziler dilerim.

GÜNCELLEME;

Bizim İtalya gezimizi okumak isterseniz buradan buyrun... ; 10 Günde Roma, Floransa, Siena ve Venedik...

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkürler. Düşünceleriniz benim için çok değerli...

Yanıtımı görmek için birkaç gün sonra yine gelin...

Nerelere Gittik?

 • Almanya
 • Amerika
 • Avustralya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Çekya
 • Dubai
 • Fas
 • Fransa
 • Galler
 • Hollanda
 • Ingiltere
 • Ispanya
 • Isviçre
 • Italya
 • Japonya
 • Kuba
 • Maldivler
 • Malta
 • Portekiz
 • Türkiye
 • Yunanistan
 • Neler Yazdım?

  #12Ayda12Gezi 2 Çocukla Seyahat 2017 Seyahatleri 2018 Seyahatleri 2019 Seyahatleri Afrika Afyon Agadir Aile Aklıma Takılan Alaz ile Geziler Alışveriş Almanya Alternatif Anne Amerika Amsterdam Ankara Anket Antalya Araba Avrupa Avustralya Avusturya Balıkesir Bana Özel Bangkok Basel Basın Bebek Belçika Beliz ile Geziler Bern Bir Deneyim Bodrum Chiang Mai Cuma Yol Şarkıları Çek Cumhuriyeti Çeşme Çocuk Dağ Datça Davos Dubai Dublin Duyuru Dünya Eskişehir Fas Festival Floransa Fransa Frau İsviçre Notları Freiburg Galler Gezeceklere Öneriler Gezgin Aileler Gezgin Anne Tarifleri Gezgin Anne'ye Sor Gezginanne Haber GezginAnneKitap Geziko Güney Afrika Güney Amerika Haftasonu Hamile Harita Havaalanı Hediye Hollanda Interlaken İngiltere İrlanda İskoçya İspanya İstanbul İsviçre İtalya İzmir Japonya Kamp Kanada Karayolu Kayak Kıbrıs Kış Tatili Kitap Konuk yazar Krabi Küba Kütahya Kyoto Lapland Las Vegas Letonya Liste Lizbon Londra Maldivler Mallorca Malta Marakeş Marmaris Mauritius Moskova Münih Müzeler NewYork Noel Norveç Okul Ortak Yayın Osaka Otel Onerileri Oteller Otobüs Outdoor Ören Paris Parklar Parti Pasaport Phi Phi Plajlar Portekiz Prag Reklam Roma Röportaj Rusya Safari Sağlık Setur Seyahat Onerileri Sırtçantalılar Sinema Sizin Gezileriniz Sosyal Medya Sosyal Sorumluluk Spor SSS Tatil Tayland Tiyatro Tokyo Toronto Tren Türkiye Uçak Unutulmayan Oteller Uzay Venedik Yabancı Dil Yazarkafe Yeme-Icme Yemek Yolculuk Yolculukta Gerekli Yorum Yunanistan Zürih