Ücretli Doğum İzni Haritası

Harita sevgimden bahsetmiştim geçenlerde burada.

En çok ilgimi çeken haritalardan biri de, ülkelere göre doğum izinlerinin gösterildiği harita.

Koyu maviler, 26 haftadan daha fazla ücretli doğum izni veren ülkeleri
Maviler, 14-26 hafta arası ücretli doğum izni veren ülkeleri
Açık maviler, 14 haftadan daha az olan ücretli doğum izni veren ülkeleri,
Kırmızı ise doğum izninde ücret vermeyen ülkeleri gösteriyor.

İnsan gelişmiş ülke Amerika'nın yaptığına inanamıyor değil mi? Dünya'daki 188 ülkeden sadece 8'i doğum izninde anneye ücret ver-mi-yor ve o sekiz ülkeden birisi, Amerika! Hem vatandaşı olmasa bile orada doğum yapanın bebeğine green card dağıtır, hem de doğum sonrası ücretli izin vermez! Enteresan...

İngiltere'de doğum yaptığım için çok şanslıyım. Çalıştığım iş yerinde, 5. senemde doğum yaptım ve bundan ötürü, doğum iznimde ilk üç ay tam maaş aldım, diğer 6 ay ise asgari ücret. Doğum sonrası anneye 1 seneye dek çalışmama izni veriliyor (yani son 3 ay ücretsiz izin oluyor); ama anne istediği zaman işe geri dönebiliyor. İngiltere'deki çoğu iş yeri doğumdan sonra yarı-zamanlı olarak anneyi işe kabul etse de, benim çalıştığım şirket mühendisliği öne sürerek yaptığım işin yarı-zamanlı yapılamayacağını savundu. Ben de ayrılmak zorunda kaldım.

Oysa yarı zamanlı iş, anneyi hem işten uzak kalmamış olarak kendi hayatını yaşamak açısından hem de bebeğiyle yeterli zamanı geçirerek annelik açısından daha mutlu eder gibi geliyor bana.

Umarım Türkiye haritası da yakın zamanda koyu mavi renkte ve annelere yarı-zamanlı iş imkanı yaratan ülkeler içinde yerini alır.

Resim: http://asheepnomore.net/2013/12/29/40-maps-will-help-make-sense-world/

10 yorum :

 1. amerikada ücretli izin olmamasına çok şaşırdım. bir o kadar "beğenmediğimiz" İran'ın koyu mavi olmasına şaşırdım. darısı türkiyenin başına. ama ben en kısa zamanda gerçekleşeceğine inanıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkürler. Haklısınız, beni de Amerika hayrete düşürdü.

   Sil
 2. Ayrıca Amerika'da dogum sonrasi ucretsiz olan hafta izninizi patronunuz ancak 50 ya da dah afazla calisana sahipse vermek zorunda. Yani büyük bir şirkette çalışmıyorsanız işiniz de garanti değil.

  Benim calistigim sirket kucuk bir sirketti ve bu yuzden yasal olarak UCRETLI dogum iznim yoktu. Ucretsiz olarak standart 6 hafta. Ben patronumun insiyatifi ile evden calisabildim dogum oncesi ve sonrasi.Ama 8 haftanin sonund afull-time ise gheri dondum. Emzirme iznim de yoktu ek olarak. Yemegimi bilgisayarin basind a yeyip ogle izni saatimi gunde iki kez yarimsar saat sut sagmak icin kullanirdim. Yine benim talebim uzerine bana kucuk bir odayi sagma icin tahsis etmislerdi. (yine patron iinsiyatifi)Yaptigim is nedeniyle hamileligimde yatak istirahatindeyken yattigim yerden calisabildim ama calisamasaydim ucret almam diye birsey soz konusu degildi. (Ama bunları onceden planlamak falan lazım sigprta sistemi ile. Yani hamilelik de hastalik, sakatlilik vs gibi duzenlemelerle ayni. Duzgun sigortan varsa durumun cok kotu olmayabilir) Hastalik izinleri vs hep çalıştığın yere bağlı. Burada Avrupanın tersine patronların hakları öndedir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biraz da Türkiye gibi değil mi? Patron ne isterse o olur :(

   Sil
 3. Ayrıca Amerika'da dogum sonrasi ucretsiz olan hafta izninizi patronunuz ancak 50 ya da dah afazla calisana sahipse vermek zorunda. Yani büyük bir şirkette çalışmıyorsanız işiniz de garanti değil.

  Benim calistigim sirket kucuk bir sirketti ve bu yuzden yasal olarak UCRETLI dogum iznim yoktu. Ucretsiz olarak standart 6 hafta. Ben patronumun insiyatifi ile evden calisabildim dogum oncesi ve sonrasi.Ama 8 haftanin sonund afull-time ise gheri dondum. Emzirme iznim de yoktu ek olarak. Yemegimi bilgisayarin basind ayeyip ogle izni saatimi gunde iki kez yarimsar saat sut sagmak icin kullanirdim. Yine benim talebim uzerine bana kucuk bir odayi sagma icin tahsis etmislerdi. (yine patron iinsiyatifi)Yaptigim is nedeniyle hamileligimde yatak istirahatindeyken yattigim yerden calisabildim ama calisamasaydim ucret almam diye birsey soz konusu degildi. (Ama bunları onceden planlaman falan lazım sigprta sistemi ile. Yani hamilelik de hastalik, sakatlilik vs gibi duzenlemelerle ayni. Duzgun sigortan varsa durumun cok kotu olmayabilir) Hastalik izinleri vs hep çalıştığın yere bağlı. Burada Avrupanın tersine patronların hakları öndedir.

  YanıtlaSil
 4. Evet ne yazikki herkes Amerikayi her konuda super bir yer saniyor ama maalesef degil bunu da yasayanlar bilir. Daha da enteresan olani butun bu garipliğe rağmen neredeyse herkesin ûç ve uzeri sayida cocugu olmasi ve neredeyse tum dogumlarin normal yolla gerceklesmesidir .... :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çalışan kadın/anne oranına bakmak gerek heralde. Ardarda o kadar çocuğun üzerine bir de full-time çalışıyorlarsa imrenirim :)

   Sil
 5. Deniz'cim ilk once birkc duzeltme. Amerika'da federal yasaya bagli olarak online annenin de deigi gibi 50 uzeri calisani olan sirketlerin 12 hafta ucretsiz izine cikarma zorunlulugu var. cogu surket bunu 6 hafta ucretli izin olarak uyguluyor. Ama buna ek olarak eyaletlerin ve buyuk sirketlerin de farkli politikalari var dogum iznine yonelik olarak. Maalesef Amerika gelismis bir ulke olsada ekonomisi kapitalis sistem uzerinden donen bir ulke. Dolayisisyla Sosyal Avrupa ulkereri gibi gelismis politikalari yok. Ama zamanla kazanilacaktir umit ediyorum.

  Bir ikincisi, Amerikada vatandas olmasaniz bile cocuga green kart verilmiyor direk vatandaslik statusunde doguyor cocuk. Daha komigi yani:)

  bir de burda 3-4 cocuk sahibi olanlarin cogunlugu dogal olarak kendilerini cocuklarina adiyolar kariyer yapmaktan ziyade.

  bilginize efenim, yine guzel bi arastirma olmus:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Merve'cim. Sen de bizi bilgilendirdiğin için.
   Sevgiler!

   Sil
 6. Deniz'cim ilk once birkc duzeltme. Amerika'da federal yasaya bagli olarak online annenin de deigi gibi 50 uzeri calisani olan sirketlerin 12 hafta ucretsiz izine cikarma zorunlulugu var. cogu surket bunu 6 hafta ucretli izin olarak uyguluyor. Ama buna ek olarak eyaletlerin ve buyuk sirketlerin de farkli politikalari var dogum iznine yonelik olarak. Maalesef Amerika gelismis bir ulke olsada ekonomisi kapitalis sistem uzerinden donen bir ulke. Dolayisisyla Sosyal Avrupa ulkereri gibi gelismis politikalari yok. Ama zamanla kazanilacaktir umit ediyorum.

  Bir ikincisi, Amerikada vatandas olmasaniz bile cocuga green kart verilmiyor direk vatandaslik statusunde doguyor cocuk. Daha komigi yani:)

  bir de burda 3-4 cocuk sahibi olanlarin cogunlugu dogal olarak kendilerini cocuklarina adiyolar kariyer yapmaktan ziyade.

  bilginize efenim, yine guzel bi arastirma olmus:)

  YanıtlaSil

Yorumunuz için teşekkürler. Düşünceleriniz benim için çok değerli...

Yanıtımı görmek için birkaç gün sonra yine gelin...

Nerelere Gittik?

 • Almanya
 • Amerika
 • Avustralya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Çekya
 • Dubai
 • Fas
 • Fransa
 • Galler
 • Hollanda
 • Ingiltere
 • Ispanya
 • Isviçre
 • Italya
 • Japonya
 • Kuba
 • Maldivler
 • Malta
 • Portekiz
 • Türkiye
 • Yunanistan
 • Neler Yazdım?

  #12Ayda12Gezi 2 Çocukla Seyahat 2017 Seyahatleri 2018 Seyahatleri 2019 Seyahatleri Afrika Afyon Agadir Aile Aklıma Takılan Alaz ile Geziler Alışveriş Almanya Alternatif Anne Amerika Amsterdam Ankara Anket Antalya Araba Avrupa Avustralya Avusturya Balıkesir Bana Özel Bangkok Basel Basın Bebek Belçika Beliz ile Geziler Bern Bir Deneyim Bodrum Chiang Mai Cuma Yol Şarkıları Çek Cumhuriyeti Çeşme Çocuk Dağ Datça Davos Dubai Dublin Duyuru Dünya Eskişehir Fas Festival Floransa Fransa Frau İsviçre Notları Freiburg Galler Gezeceklere Öneriler Gezgin Aileler Gezgin Anne Tarifleri Gezgin Anne'ye Sor Gezginanne Haber GezginAnneKitap Geziko Güney Afrika Güney Amerika Haftasonu Hamile Harita Havaalanı Hediye Hollanda Interlaken İngiltere İrlanda İskoçya İspanya İstanbul İsviçre İtalya İzmir Japonya Kamp Kanada Karayolu Kayak Kıbrıs Kış Tatili Kitap Konuk yazar Krabi Küba Kütahya Kyoto Lapland Las Vegas Letonya Liste Lizbon Londra Maldivler Mallorca Malta Marakeş Marmaris Mauritius Moskova Münih Müzeler NewYork Noel Norveç Okul Ortak Yayın Osaka Otel Onerileri Oteller Otobüs Outdoor Ören Paris Parklar Parti Pasaport Phi Phi Plajlar Portekiz Prag Reklam Roma Röportaj Rusya Safari Sağlık Setur Seyahat Onerileri Sırtçantalılar Sinema Sizin Gezileriniz Sosyal Medya Sosyal Sorumluluk Spor SSS Tatil Tayland Tiyatro Tokyo Toronto Tren Türkiye Uçak Unutulmayan Oteller Uzay Venedik Yabancı Dil Yazarkafe Yeme-Icme Yemek Yolculuk Yolculukta Gerekli Yorum Yunanistan Zürih