Küçüklüğümden beri haritalara bakmaya doyamam.

Eskiden google.maps yoktu, internet – bilgisayar bile yoktu. Babamın kupon biriktirerek aldığı ansiklopedileri dolaptan çıkarır, oradaki haritalara bakardım. Renkli renkli pek hoşuma giderdi.

Sonra okul çağında, sanırım ortaokul, ders kitaplarının arkasındaki Türkiye haritasını ezberlemiştim. Hatta bakmadan çiziyordum bir ara Türkiye’nin sınırlarını, Marmara Denizi kıvrımlarını, Çeşme yarımadasını, Edremit – Antalya körfezlerini. Şimdi bile hatırımda aşağı yukarı.

Eğer elime Dünya haritası geçtiyse değmeyin keyfime. İncelemekten usanmaz, saatler geçirebilirdim kendisiyle. Hala da öyle. Tabii sevgili coğrafya ve tarih dersi öğretmenlerimin katkısı büyüktür bu ilgimde.

Google earth ilk gördüğümde büyülenmiştim. Her akşam işten gelip evde bakıyorduk sokak sokak bildiğimiz – bilmediğimiz şehirlere. Şöyle kocaman duvar genişliğinde bir harita almak amacım; ama ne yazık ki hem eşimin hem benim üzerinde anlaştığımız bir harita bulamadık piyasada henüz.

http://asheepnomore.net/2013/12/29/40-maps-will-help-make-sense-world/

Geçen akşam çeşit çeşit haritaların bulunduğu bu linki bulduğumda da hazine bulmuş gibi sevindim. Alaz uyuduktan sonra tüm geceyi ekran karşısında haritaları inceleyerek geçirdim desem yalan olmaz. Harita sever biriyseniz eminim sizin de çok hoşunuza gidecek…

Resim: http://asheepnomore.net/2013/12/29/40-maps-will-help-make-sense-world/

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.