Parklar - Çocukla Göztepe 60. Yıl ParkıNe Zaman Gittik?
En son Eylül 2013Nerede?
İstanbul Anadolu Yakası'nda. Bağdat Caddesi üzerinde, bir girişi Göztepe ışıklar yakınında. Bir zamanlar cami yapılacak diye yıkım söylentileri çıkan park.Nasıl Aktiviteler Var?
Biz Bağdat Caddesi'nden parka girdik. Merdivenlerin önüne vardığımızda ikisi de 2 yaşında 2 erkek çocuğu kocaman açılmış gözleriyle park diye bağırdılar. Labirent şeklinde düzenlenmiş çalılar arasına daldık ilk. Çıkabilene, yolu bulabilene aşk olsun. Gerçi biz büyükler çalı üzerinden atlayarak oyunbozanlık yaptık; ama onlar birbirlerini kovalamakla öyle meşguldüler ki atladığımızı farketmediler bile.


Biz buraya sıkıştık anne!


Ta ki küçük fıskiyeli havuzu görene dek. Alaz küçük havuzun önünde hayranlıkla dikilirken (suya dayanamayan bir yapısı var) Ege çoktan o kısmı atlayıp büyük fıskiyeli havuza doğru koşturmuştu.

Korsan gemisi şeklinde oyun parkı.

Alaz'ı küçük havuz önünden ayrılmaya ikna ederken tahta korsan gemisinden oyun parkını gördü. Tabii denizi görmüş yavru su kaplumbağası gibi yönünü oraya çevirip koşturmaya başladı. Bu tahta oyun parkı 2 yaş için biraz büyük kaçabilirdi, üstelik Ege ve ailesini kaybetmek istemiyorduk. Alaz'a büyük havuzu gösterip ilgisini dağıttım. Akşamları rengarenk ışıklı fıskiyelerle kaplı büyük havuzun etrafında banklar ve bir gösteri alanı da var. Çocuklar havuzun alçalıp yükselen sularına bakıp çığlıklar attılar.

Biz oradayken renkli ışıklar yanmamıştı henüz.

Tahta köprü üzerinde göle taş atıyorlar.

Taş kavgası olmadı çok şükür!

O sırada Alaz, içinde turuncu balıklar yüzen, suyun dibi görünen, üzerinde köprü geçen tertemiz bir gölü keşfetti ve oraya doğru koşturmaya başladı. Su öyle güzel görünüyordu ki benim bile atlayıp yüzesim geldi desem yeridir. Göl etrafındaki çakıl taşlarını bir bir göle attılar uzunca bir süre. Sonra haydi oyun parkına gidiyoruz dedik. Ayrılmak istemeseler de parkı görünce gene bir koşuşturma anı yaşandı.

Yerdeki yeşil yuvarlaklar trombolin.

Bıdıkların hareketsiz durdukları olmadığından resimler hep flu...


Yerdeki trombolinlerde zıplama imkanı da olan bu çocuk oyun alanı daha geniş. Salıncaklar, kaydıraklar, köprüler, tırmanma yerleri, yerde yanan ışıklar. Farklı yaşlarda birçok çocuğa aktivite sunan oyuncaklar var açıkçası. Alaz, trombolini bırakmak istemedi. Son zamanlarda zıplamak en büyük ve yeni eğlencesiydi. Ege ise kaydırağın önünü kapatıp, yukarı çıkmak isteyenleri geri çevirmekle meşguldu. Sonunda ikisini de salıncaklara götürebildik. Önünde fil olan salıncaklar biraz garip kaçmış açıkçası. Büyük çocuklar için küçük, küçükler oturunca birşey görmedikleri gibi bir de yüzlerini file çarpıyorlar. O nedenle bizimkilerin pek hoşuna gitmedi, indiler. Ben fotoğraf çekerken Alaz ortadan kayboldu. Hava da kararmaya başladığından panikledim tabii. Meğer Ege'nin babası peşindeymiş. Bizimkini trombolinlerde zıplarken bulduk. Benden yaşına uygun ufak bir azar işitti. O günden beri de başka oyuncaklara gitmek istediğinde elimi tutup anne şuna gidelim diyor. Trombolinleri ben de denedim. Epey zevkli, 50 kilo da taşıyor siz de dayanamayıp zıplamak isterseniz bilginize...

Yüksek binalar arasında bir vaha olmuş bu güzel park.

Çocuk oyun parkının karşısında jimnastik aletleri var. Hani büyük çocuğu olan anne-baba için faydalı olur.

Gene oyun parkı yakınında 1TL veya akbille girilen tertemiz tuvaletler var. Bebek bezi değiştirmek için ayrı oda da bulunuyor. Çok güzel düşünülmüş.


Park içinde oturmak için banklar var; fakat piknik masaları yok. Oysaki yurtdışında çimlere oturup piknik yapılır hep bu tür parklarda.Ortalık çöplüğe dönmesin diye piknik yasakmış. Arkasını toplamayanların, toplayanlara attığı bir kazık işte!

Bizim taa eskiden gittiğimiz gül bahçesi hala duruyor. Mis gibi çiçek kokan rengarenk ve bakımlı gül bahçesi biz büyükler için. Zaten çocukları oyun parkından çıkarmak ne mümkün?

Park içinde spor tesisleri bulunuyor halı saha futbol ve tenis oynamak için. Tabii biz o kısma hiç girmedik.

Hava iyice karardı, ufaklıklar acıktı, koşa koşa yemek aramaya gittik Bağdat Caddesi'ne. Çocukla gidilecek restoranları listelediğim, Çocuklu Aileler Restoranda yazımdan civardaki birkaç yemek mekanının adını öğrenebilirsiniz.


Ne Eksikti?
Güzel bir çocuk dostu kafe eksikti. Ya da kahve, su satan ufak bir büfe.

Tavsiyeler:
Kesinlikle bir kez gidip görmenizi tavsiye ederim. Eminim haftasonları çok kalabalık oluyordur; mümkünse keyfini çıkarmak için haftaiçini tercih edin. Ya da İstanbul'un sakinleştiği yaz aylarını, bayram tatillerini. Yanınıza çocuklar için su, atıştırmalık birşeyler alın. Çöpleri de çöp kutusuna atın.

Aralık'ta İstanbul'a gittiğimizde tekrar gideceğiz mutlaka. Belki orada görüşürüz?

Diğer park yazıları için tık tık

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkürler. Düşünceleriniz benim için çok değerli...

Yanıtımı görmek için birkaç gün sonra yine gelin...

Nerelere Gittik?

 • Almanya
 • Amerika
 • Avustralya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Çekya
 • Dubai
 • Fas
 • Fransa
 • Galler
 • Hollanda
 • Ingiltere
 • Ispanya
 • Isviçre
 • Italya
 • Japonya
 • Kuba
 • Maldivler
 • Malta
 • Portekiz
 • Türkiye
 • Yunanistan
 • Neler Yazdım?

  #12Ayda12Gezi 2 Çocukla Seyahat 2017 Seyahatleri 2018 Seyahatleri 2019 Seyahatleri Afrika Afyon Agadir Aile Aklıma Takılan Alaz ile Geziler Alışveriş Almanya Alternatif Anne Amerika Amsterdam Ankara Anket Antalya Araba Avrupa Avustralya Avusturya Balıkesir Bana Özel Bangkok Basel Basın Bebek Belçika Beliz ile Geziler Bern Bir Deneyim Bodrum Chiang Mai Cuma Yol Şarkıları Çek Cumhuriyeti Çeşme Çocuk Dağ Datça Davos Dubai Dublin Duyuru Dünya Eskişehir Fas Festival Floransa Fransa Frau İsviçre Notları Freiburg Galler Gezeceklere Öneriler Gezgin Aileler Gezgin Anne Tarifleri Gezgin Anne'ye Sor Gezginanne Haber GezginAnneKitap Geziko Güney Afrika Güney Amerika Haftasonu Hamile Harita Havaalanı Hediye Hollanda Interlaken İngiltere İrlanda İskoçya İspanya İstanbul İsviçre İtalya İzmir Japonya Kamp Kanada Karayolu Kayak Kıbrıs Kış Tatili Kitap Konuk yazar Krabi Küba Kütahya Kyoto Lapland Las Vegas Letonya Liste Lizbon Londra Maldivler Mallorca Malta Marakeş Marmaris Mauritius Moskova Münih Müzeler NewYork Noel Norveç Okul Ortak Yayın Osaka Otel Onerileri Oteller Otobüs Outdoor Ören Paris Parklar Parti Pasaport Phi Phi Plajlar Portekiz Prag Reklam Roma Röportaj Rusya Safari Sağlık Setur Seyahat Onerileri Sırtçantalılar Sinema Sizin Gezileriniz Sosyal Medya Sosyal Sorumluluk Spor SSS Tatil Tayland Tiyatro Tokyo Toronto Tren Türkiye Uçak Unutulmayan Oteller Uzay Venedik Yabancı Dil Yazarkafe Yeme-Icme Yemek Yolculuk Yolculukta Gerekli Yorum Yunanistan Zürih