Az önce uçak bileti satın aldım internetten ve ad – soyad doldurma kısmında internet sayfası kilitlendi. İşlemi tekrar yapmak durumunda kaldım. Eminim başınıza gelmiştir sizin de. (Benim hep geliyor da!) Kendi adımı ve oğlumun adını formda doldururken isim koyma mevzusu geldi aklıma.

İsim seçmek ne zorlu bir işti. Aylarca o mu olsun, bu mu olsun, anlamı ne, sesli uyumuna uyuyor mu, Türkçe mi, dalga geçerler mi falan filan düşündük durduk. Sonunda bulduk, oğlumuza da çok yakıştı, ismi Alaz oldu. Cuk oturdu bizce. Artık artısıyla, eksisiyle ileride ismi yüzünden neler çeker, çekmez bilmeyiz; ama en azından hayatı boyunca dolduracağı formlarda bizi sevgiyle anacak.

Düşünüyorum da hayat boyu yüzlerce belki binlerce kez form doldurduk, hala dolduruyoruz. Doğum kayıtları, okul kayıtları derken, iş, pasaport, vize başvuruları her yere isim – soyisim yazmak hem vakit hem enerji kaybı. Çocuklarımıza o nedenle belki de tek isim koymamız gerek, hatta kısa tek bir isim.

Üniversitede arkadaşım vardı, soyadı oldukça uzun. Yoklamalarda onun yerine imza atmak gerektiğinde yaz yaz bitmezdi. 18 harften soyadı mı olur? Hiçbir yere sığmaz falan. Neyse ki ismi 5 harfti ve tek isimdi. O nedenle bebelerinize isim seçerken, işin bu kısımlarını da düşünün.

Türkiye belki ilerde Avrupa Birliği’ne girer, vize başvuru formları doldurmak gerekmez; ama çocuklar hayatlarının her döneminde karşılarına çıkacak formlara isim yazarken bizi güzel güzel ansın!

BİR ÖNERİ: Bebeklere isim seçerken kullanabileceğiniz isim uygulaması:
https://www.gezginanne.com/2012/10/bebek-bekleyenlere.html

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.