Milano denilince akla gelen ilk şey moda ve alışveriş oluyor. Şehir gerçekten de moda haftaları ve birçok tasarımcı butiği ile ünlü. Tabii Milano sadece alışveriş ve modayla sınırlı değil. Şehir, birbirinden ilgi çekici sanat müzeleri, kiliseleri ve tarihi yapılarıyla eşsiz bir kültür deneyimi sunuyor. İtalya’nın diğer popüler şehirlerinden olan Venedik ve Roma’nın gölgesinde kalıyor olsa da, Milano, hala İtalya’da en çok ziyaret edilen şehirlerden bir tanesi.

Milano, bir yılda ziyaret edebileceğinizden çok daha fazla müze, galeri ve harika restoranla dolu bir kültüre sahiptir. Aynı zamanda dünyanın en saygın sanatçı ve düşünürlerinden bazılarının seçkin sanat eserlerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Milano’da Gezilecek En Turistik Yerler

Antik çağ boyunca, orta çağlar ve sonrasında Milan, anakara İtalya’daki hakim konumu nedeniyle büyük ölçüde zenginleşti. Şehir, 2. Dünya Savaşı sırasında hasar görmesine rağmen toparlandı ve büyük büyümesini ve genişlemesini açıklayan büyük bir ekonomik patlama gördü.

Bugün Milano, hepsi bir tutam İtalyan yaşamıyla iç içe geçmiş tarihi mimarinin, modern yüksek gökdelenlerin muhteşem bir karışımını sunuyor. Şehir, özellikle üst düzey moda perakendecilerinin bolluğu ve güzel Duomo Katedrali ile tanınır. İşte Milano gezilecek yerler listesine ekleyebileceğiniz en popüler turistik noktalar ;

1.Milano Katedrali

Milano Katedrali veya Duomo di Milano şehrin merkezinde yer alır. Vatikan hariç İtalya’daki en büyük kilisedir ve büyük ve tarihi Piazza del Duomo’da bulunabilir.

Duomo’nun ilk taşı 1386’da atılmıştır ve tarihi en az 4. yüzyıla kadar uzanan çok daha eski bir bazilikanın üzerine inşa edilmiştir.

Kilisenin içinde görülecek çok sayıda etkileyici sanat eseri var. Ziyaretçiler çatıyı gezebilir ve çok süslü 135 kulesini yakından görebilirler. Bu, Milano’yu ziyaret ederken mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Milano’nun açık farkla en ünlü simgesi olan Duomo, “hayranlık uyandıran” olarak tanımlanabilecek ender yapılardan biridir.

On dördüncü yüzyıldan kalma katedralin içinde bir gezinti, İkinci Dünya Savaşı sırasında saklanmak için akıllıca bir mahzene yerleştirilmiş havadar mermer iç mekanlara ve zarif vitray pencerelere bir göz atmaya değer.

2. Galleria Vittorio Emanuele II

Galleria sadece bir alışveriş pasajından daha fazlasıdır. Bu sevilen Milano binasını ziyaret etmek, Milano’da yapılacak en iyi şeylerden biridir. Şehrin gerçek bir simgesi ve Prada, Gucci ve Louis Vitton gibi yüksek moda butiklerine ve şehrin en eski kafelerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor.

İlk olarak 1877’de açılan bu etkileyici demir ve cam çatılı yapı, yerel halk için popüler bir buluşma yeridir.

Piazza Duomo’da, Milano’nun görkemli katedralinin ön girişinin solunda yer alan, mimari açıdan büyüleyici Galleria Vittorio Emanuele II, yıldızlarla dolu lüks mağazalar, uluslararası zincir ve büyük mağazalar ve modaya uygun gurme restoranların yer aldığı gösterişli bir alışveriş merkezidir. Milano’nun en iyi alışveriş yerlerinden biri olarak kabul edilir.

Milano stilinin ve zenginliğinin bir simgesi olan galeri, girift mozaik zeminlere ve revaklarla kaplı “sokaklara” açılan muhteşem bir kemere sahiptir. Aynı zamanda Umberto Boccioni’nin başyapıtlarından biri olan “Riot in the Gallery” (Galleria’da Rissa) sergileniyor.47 metre yüksekliğinde ve 389 ton demirden oluşan (çoğunlukla cam çatının iskelet desteklerini oluşturmak için kullanılan) Galleria, şehre yapılan herhangi bir ziyarette mutlaka görülmesi gereken bir yer.

On dokuzuncu yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında, Galleria Vittorio Emanuele II, şehrin burjuvazisi nezdindeki popülaritesi nedeniyle “il salotto di Milano” (Milano’nun misafir odası) olarak adlandırıldı. 1960’ların sonlarında, radikal öğrenci gösterileri, mitingler, tartışmalar ve polisle çatışmaların hakim olduğu, ten rengi büyük ölçüde değişti. Ancak Galleria kendini bir kez daha yeniden keşfetmeyi başardı ve bugün gezinmek, insanları izlemek, alışveriş yapmak ve yemek yemek için muhteşem bir yer.

Galleria Vittorio Emanuele II, haftanın yedi günü 24 saat açıktır, ancak mağazalar ve restoranlar kendi programlarına göre çalışabilir. Hafta sonları, özellikle cumartesi günleri ve ayrıca hafta içi 12:00 ile 18:00 saatleri arasında çok yoğundur. Alışveriş merkezi, şehrin en işlek bölgelerinden birinde önemli bir cazibe merkezidir, bu nedenle haziran ve ağustos ayları arasındaki yüksek sezonda çok daha kalabalık ve turistlerle dolu olmasını bekleyebilirsiniz.

3. Santa Maria delle Grazie kilisesi

Santa Maria delle Grazie kilisesi, dünyaca ünlü fresklerden birinin doğum yeri olmasıyla ünlüdür. Elbette Leonardo da Vinci’nin “Son Akşam Yemeği” adlı eserinden bahsediyoruz. Kilise, 1980 yılında UNESCO Dünya Mirası Alanları listesine dahil edilmiştir. Santa Maria delle Grazie, Milano’nun batı kesiminde yer almaktadır. Bina Rönesans tarzında inşa edilmiştir ve bir Dominik manastırına aittir.

Leonardo da Vinci, 1494’ten 1498’e kadar ünlü freskini üzerinde çalışıyordu. “Son Akşam Yemeği”, Santa Maria delle Grazie’nin yemekhanesinde bulunuyor.

1943’te 2. Dünya Savaşı sırasında tapınak bombalamalara maruz kaldı. Neyse ki fresk zarar görmemişti.

Günümüzde Leonardo da Vinci’nin “Son Akşam Yemeği” adlı eseri yakındaki ek binada yer almaktadır. Ulusal Müze’ye aittir. Müzeye giriş ücretlidir.

Santa Maria delle Grazie, şehir merkezinin batısında yer alan 15. yüzyıldan kalma güzel bir kilise ve Dominik Manastırı’dır. Duomo di Milano, şehirdeki en ikonik dini anıt olsa da, Santa Maria tarihi önemiyle yarışabilir. Manastır, Leonardo da Vinci’nin İngilizce ünlü duvar resmi Il Cenacolo – Son Akşam Yemeği’ne ev sahipliği yapmaktadır. Yaygın olarak tanınan tablo, Santa Maria delle Grazie’nin UNESCO Dünya Mirası Alanı olmasına katkıda bulunuyor. Hem kilise hem de Leonardo da Vinci’nin Son Akşam Yemeği adlı eseri için bu cazibe merkezini Milano gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

4. Castello Sforzesco

Milano’nun en güçlü yöneticilerinin eski kalesi ve ikametgahı, şimdi şehrin en iyi kültür kurumlarından bazılarının kampüsü. Duomo’nun 1,6 km’den daha az kuzeybatısında bulunan Castello Sforzesco, sanat ve tarihe odaklanan çok sayıda müze ve galeriye sahiptir. Pinacoteca veya Resim Galerisi, Raccolta di Mobili, Mobilya Koleksiyonu, Museo delle Arti Dekoratif, Dekoratif Sanatlar Müzesi, Museo Egizio, Mısır Müzesi ve çok daha fazlası var. Avrupa’nın en büyük müzik enstrümanı koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapan Oreficerie de var.

Castello Sforzesco, yürüyüş yolları, küçük bir gölet, kafeler ve Paris’teki Tuileries bahçelerindeki Arc de Triomphe du Carrousel ile çarpıcı bir benzerlik taşıyan Porta Sempione dahil kendi ilgi noktalarının bulunduğu Parco Sempione ile bağlantılıdır. 

Kaleyi ziyaret etmek ücretsizdir ancak müzelerden herhangi birini ziyaret etmek isterseniz giriş ücreti yetişkinler için 5 avro (yaklaşık 6 dolar), çocuklar için 3 avro (yaklaşık 3,50 dolar).

5. Pinacoteca di Brera

Pinacoteca di Brera, Milano’nun önde gelen halka açık galerisidir ve İtalya’nın en önemli tarihi sanat eserlerine ve başyapıtlarına ev sahipliği yapmaktadır. Koleksiyon, birkaç isim vermek gerekirse Caravaggio, Mantegna, Raphael ve Bellini kardeşlerin resimlerini içeriyor.

Binanın kendisi, 16. yüzyıldan kalma etkileyici bir palazzo ve eski bir manastırdır. Botanik bahçeleri ve gözlemevinin yanında yer almaktadır.

Galeride Raphael’in Meryem’in Evliliği, Bellini’nin Pieta’sı, Rubens’in Son Akşam Yemeği ve Correggio’nun Magi’nin Tapınması gibi eserleri bulabilirsiniz.

Hem Sforzesco Kalesi hem de Piazza del Duomo’nun yakınında bulunan Pinacoteca di Brera’ya kolayca erişilebilir.

6. Brera Bölgesi

Brera, Milano’nun tarihi merkezinde yer almaktadır. Birçok kafe, restoran ve butiği ile gündelik alışveriş ve yemek için gidilecek yer. Modaya uygun bir Milano mahallesidir ve uzun zamandır sanatçılar ve yaratıcı tipler tarafından tercih edilerek benzersiz bir bohem hissi uyandırmaktadır.

Dar Arnavut kaldırımlı sokaklarında yürüyüş yapın veya “passeggiata” yapın ya da bölge hakkında derinlemesine bilgi edinmek için rehberli bir tura katılın. Bu büyüleyici bölge, Duomo’nun kuzeyinde, Borgonuovo ve Broletto arasında yer almaktadır.

Burada ayrı bir Bohem havası hakimdir ve bölge sanat akademileri, galeriler ve hali vakti yerinde restoran ve barlarla doludur.

Buradaki atmosfer harika ve güzel bir yemeğin tadını çıkarabilir, bir şeyler içmek için dışarı çıkabilir, biraz lüks bir alışveriş terapisi deneyebilir veya sadece birçok Arnavut kaldırımlı sokakta yürüyebilir ve mimariye hayran kalabilirsiniz. Ayrıca bölgede Milano gezilecek yerler listesine eklenebilecek birçok cazibe merkezi bulabilirsiniz.

7. Naviglio Grande

1177 yılında inşa edilen Navliglio Grande, Milano’nun kanal sistemindeki en eski ve en önemli kanaldır. Bir drenaj hendeğinin genişletilmesi sonucu oluşturulmuş ve Ticinello adı verilmiştir. 1209’da Milano’ya kadar uzatıldı. Yıllar içinde sürekli iyileştirmelerle 1272’de gezilebilir bir kanal haline geldi. Avrupa’nın ilk ve en büyük kanalı olarak Milano, Maggiore Gölü ve İsviçre arasında önemli bir mal ulaşım bağlantısı oldu. Böylece kömür, et, şarap, balık, odun, tuz, tahıl ve pirinç gibi mal ve hizmet ticareti başladı. Yıllar geçtikçe, sistem Kuzey Doğu ve Batı Avrupa’daki farklı konumlara yayıldı.

Naviglio Grande boyunca ve Navigli bölgesinde seyahat ederken görülecek çok sayıda yer var. 12. yüzyılda inşa edilmiş, yukarıda bahsedilen kanalları göreceksiniz. Eğlenceli gerçek: Leonardo da Vinci, kanalların sorunsuz ve tutarlı bir şekilde akmasını sağlamak için kanalın barajlarının yapımında yer aldı. Bugün Naviglio di San Marco havzasında hala görülebilen kanal kilitlerini de tasarladı. Basilica di San Lorenzo kilisesi de burada görülebilir ve ziyaret edilebilir. 4. yüzyılda inşa edilen Milano’nun en eski kiliselerinden biridir. Bir Roma amfitiyatrosunun kalıntıları üzerine inşa edilmiş Bizans St. Aquilino şapelinde 1.500 yıldan daha eski fresklere tanık olabilirsiniz.

Mahallede, özellikle genç sanatçıların çalışmalarını sergileyen, şık ve modern alanlarda sonsuza dek yeni yetenekler sergileyen birkaç sanat galerisi var. Çeşitli mutfaklardan yemekler sunan çeşitli kafe ve restoranlarla, her öğünde seçim yapmakta zorlanacaksınız. Endişelenmeyin, Milano’nun en iyi dondurmasını da burada yiyebilirsiniz! Mahallede ayrıca gerekirse bir perakende satış noktası için çok sayıda dükkan ve market vardır. Navilgi semtinde dikkati çeken bir diğer şey de her zaman canlı ve hareketli görünen gece hayatıdır.

8.Sempione Parkı

Milano’daki en yeşil alanlardan biri olan Sempione Parkı, şehirdeki gezilmesi gereken en turistik yerlerden biri. Parco Sempione’de herkes için bir şeyler bulabilirsiniz: çocuklar için oyun alanları ve tren gezileri, futbol sahaları ve paten pisti ve yoğun bir günün ardından dinlenmek için ücretsiz Wi-Fi bulunan yeşil çimenler.

Milano’nun merkezinde yer alan Parco Sempione, şehrin önde gelen açık hava alanıdır. Aslen 19. yüzyılın sonlarında tasarlanan Parco Sempione, şehrin en büyük iki anıtının manzarasını sunmak için yaratıldı: Arco della Pace ve Castello Sforzesco. Parkın kuzeybatı ucundaki Arco della Pace, barışı temsil eden Milano’ya açılan kapıyı işaret ediyor. Kemerin kendisi, kökenleri Roma İmparatorluğu’na kadar uzandığı için kendi ayrıntılı girişini hak ediyor. Parkın diğer ucundaki Castello Sforzesco, 14. yüzyıldan kalma yenilenmiş bir kaledir. Kemer gibi, Milano’nun en büyük kalesi de şehrin ilgi çekici yerleri arasında özel bir giriş gerektirir. Günümüzde anıt ve sanat müzesi olarak hizmet vermektedir.

Bununla birlikte, Parco Sempione başka birçok simge yapı ve ilgi çekici yer sunmaktadır. Parktaki yeşillik idealist İngiliz parklarından esinlenerek modellenirken, küçük bir gölet bölgenin merkezini vurgulamaktadır. Bir zamanlar arabaların geçmesine izin veren geniş, çakıllı yollar, şimdi yaya trafiğini bir dizi farklı ilgi çekici noktaya yönlendiriyor. Batıda, Palazzo dell’arte – veya Sanat Sarayı – Milano’nun en önemli sanat müzelerinden biridir. Yakınlarda, Branca Kulesi, parkın ve şehrin çarpıcı manzaralarını sunan yüksek bir yapıdır. Parkın karşı tarafında, kuzeydoğu köşesi, konserlere ve spor etkinliklerine ev sahipliği yapan çok amaçlı bir stadyum olan Arena Civica’nın hakimiyetindedir. Bunun bitişiğinde, asırlık bir akvaryum olan Acquario Civico di Milano bulunmaktadır.

Milano’nun çeşitli ulaşım araçları sayesinde Parco Sempione’ye ulaşmak kolaydır. Birkaç metro hattı, tramvay hattı ve otobüs güzergahı, parkın dört bir yanından kuşatılmıştır. Milano Cadorna aynı zamanda kalenin ve parkın güney girişlerinden birkaç blok ötede bulunan önemli bir tren istasyonudur. Park coğrafi olarak geniş olsa da, her ilgiden insan için kültürel cazibe merkezleriyle doludur. Milano gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazları arasında yer alan bu parka girişlerin ücretsiz olduğunu ve sadece içerisindeki cazibe merkezlerine ücretli giriş olduğunu unutmayın.

Not: Sponsor link içeren yazı, reklamveren tarafından hazırlanmıştır.

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.