Yeni yıl ile birlikte insanlar yaz tatilini düşünmeye başladı bile! Hayatın temposundan uzaklaşıp güzel bir tatil için planlar yapılmaya başlandı. Organizasyonlar yapıldı, rota belirlendi. Yapılması gereken tek şey uygun fiyatlı uçak bileti bulmak.“Hiçbir şey zekayı seyahat etmek kadar geliştirmez.” der Emile Zola. Kimi insan kendini geliştirmek için kimileri de zorunlu sebeplerden dolayı her gün dünyanın bir ucundan diğer ucuna seyahat ediyor. En popüler ulaşım aracı ise elbette ki uçaklar. Hele bir de ucuz uçak bilet yakaladıysanız tadından yenmez! Varış noktasının uzak mesafe olması ve havayolu ulaşımının kısa sürede çok fazla mesafe kat etmesi uçakların çok fazla tercih edilmesinin bir çok sebebinden sadece bir tanesi. Ancak, uçak bileti fiyatları çoğu zaman bütçemizi zorluyor. Bazı zamanlarda ise otobüs biletinden daha ucuza uçak bileti bulmak mümkün oluyor. Uçak bileti fiyatları belirlenirken pek çok algoritma işin içine giriyor. Bunlardan birkaç tanesi şu şekilde:

Kalite

Uygun fiyatlı uçak bileti bulma konusunda öncelikle bilet almış olduğunuz firmanın ve ek hizmetlerinin kalitesi yadsınamaz bir etken. Hangi uçak biletinin nasıl daha ucuza satıldığı konusunda belirli politikalar mevcut. Güvenli ve yolcu memnuniyeti odaklı bir hizmet mevcut ise o havayolu firmasının uçak bileti fiyatları diğer standart havayolu firmalarına nazaran daha pahalı olacaktır. Bir havayolu firmasının uçakları ne kadar büyükse alacakları bakım hizmeti de bir o kadar büyük olacağından maliyeti de artacaktır. Daha kaliteli yiyecek ve içecek seçeneği, havayolu firmasının daha deneyimli personel ile çalışması ve bu personellere diğerlerine göre daha fazla maaş ödenmesi gibi nedenler de aynı şekilde maliyet olarak firmaya geri dönmekte.Söz konusu durum böyle olunca firmalar gelir-gider dengesini kurabilmek adına uçak bileti fiyatlarını bu doğrultuda artırabiliyor.  

Arz-talep

Uygun uçak bileti yakalamak konusunda uçak biletini satın aldığınız ve yolculuk yapacağınız tarih çok önemlidir. Yolculuktan aylar önce aldığınız uçak bileti bazen otobüs bileti fiyatlarından bile çok daha ucuz olabilir. Seyahat tarihlerinizin esnekliğinşi göz önünde bulunxdurarak kampanyalardan faydalanarak aylar öncesinde alacağınız bilet almanız faydanıza olacaktır. Eğer yolcu sayısının arttığı yaz mevsimi gibi zamanlarda yolculuk yapacaksanız uçak biletlerinde fiyat artışı görmeniz çok olası bir durumdur. Çok tercih edilen popüler uçuş rotalarına olan seyahaat sıklığı ve havayolu firmasına bilet talepleri arttığı zaman, firmalar bu talepten faydalanmak adına artırdıkları uçak bileti fiyatlarını geri çekerler ve ucuz uçak bileti bulma şansınız artar. Şüphesiz ucuz uçak bileti yakalamanın püf noktası sıkı bir piyasa takibi yapmaktır.

Doğru havayolu firması

Uygun uçak bileti yakalama konusunda en önemli püf noktalarından bir diğeri ise doğru havayolu firması seçimidir. Low cost airline, yani türkçesi düşük maliyetli havayolu olan terim adından da kendini belli ediyor. Amacınız bazı şeylerin bütçesini kısarak, uçak biletini en düşük maliyet ile satın alarak yolculuk yapmak ise yapmanız gerekenler şunlar; uçakta yemek, bagaj hakkı ve koltuk seçimi gibi gerçekten ihtiyacınız olmayan hizmetleri satın almamak ya da gerçekten ihtiyacınız var ise sonradan ücret ödeyerek bu hizmetleri satın almak gibi opsiyonlar. Öncelikle kendinize şu soruyu sorun; Neden ihtiyacım olmayan bir şeye ekstra para vereyim? 2 günlüğüne Muğla-İstanbul uçak biletiniz var. 20 kg bagaj hakkına ihtiyacınız yok fakat İstanbul’da alışveriş yaptınız ve dönüşte bagaj hakkına ihtiyacınız var. Bu doğrultuda gidiş biletine bagaj hakkı satın almayıp dönüş biletine ekstra bir miktar para ödeyerek bu hizmeti dahil edebilirsiniz. Yemek konusunda da uygulamanızı önerdiğimiz şey 2-3 saat sürecek olan bir yolculukta çeşit çeşit yemek için uçak biletine ekstra ödeme yapmanıza gerek yoktur. Yanınıza alacağınız ufak atıştırmalıklar size bu konuda yardımcı olacaktır. 

Havalimanı seçimi

Ucuza uçak bileti almanın bir diğer püf noktası ise uçak biletini satın almış olduğunuz havalimanıdır. Uçak bileti seçiminde popüler olmayan kullanımı az olan havalimanı tercih etmeniz durumunda uçak biletiniz daha uygun fiyatlı olacaktır. Uçak biletini satın almış olduğunuz havayolu firması büyük bir havalimanı uçuşlu ise, havalimanına ödediği kira artacağından bu artışı yolcular, yani bizler, bilet fiyatımıza yansımış şekilde göreceğiz. Farklı bir bakış açısı ile, büyük havalimanlarına talep fazla olduğundan havayolu firmaları uçak bileti fiyatlarını arttırma eğiliminde oluyor. Seyahat edeceğiniz şehir için uçak bileti alırken küçük havalimanlarını tercih etmek uygun fiyata bilet almanızı daha kolay hale getirir. 

Uçuş sınıfı

Hangi sınıfta uçmayı tercih ettiğiniz elbette ki bilet fiyatına yansıyacaktır. Kısa mesafeli uçuşlarda ekonomi sınıfı uçak bileti almak çok sorun olmasa da uzun yolculuklarınızda business uçak bilet satın almayı istemeniz gayet doğal. Öncelikli uçağa biniş ve iniş, ekstra ikramlar ve elbette ki görmezden gelinemeyecek seyahat konforu gibi avantajları yolcuya sunan business uçak biletine kim hayır diyebilir ki! Ancak tabiki bu güzelliklerin bir bedeli olmalı. Ekonomi sınıfı ve business sınıf uçak bileti fiyatları arasındaki farkı göz ardı etmek imkansız. Konfor benim için çok önemli değil diyorsanız ekonomi sınıfı uçak bileti satın almanızı öneriyoruz. 

Bilet alımı

‘Seyahatten ne kadar zaman önce uçak bileti almalısınız?’ sorusunun cevabı elbette uçuş yapmadı düşündüğünüz zamana göre değişkenlik gösterir. Genelde önceden tarihi net belli olan tatil ve bayram gibi özel günlerde uçak bileti fiyatlarında düşüş görülmez. Bayramlar, resmi tatiller vb. gibi günlerde uçak bileti talebi daha fazla olacağı havayolu firmaları tarafından bilindiği için, uçak biletlerinde pek bir düşüş gözlemek mümkün değil. Seyahat edeceğiniz tarih netleşmiş ise en az 2 ay öncesinden biletleri takibe alıp en uygun anı yakalayarak satın almanızda fayda var. Genellikle uçak biletine talep arttığı oranda havayolu firmaları uçak bileti fiyatlarını artırırlar. Uçak biletini erkenden almak talep artışı olmadan daha düşük bir fiyattan bilet satın almanızı sağlar. En ucuz uçak biletlerini satın alabilmek için HepsiBurada Seyahat’e üye olarak alarm oluşturmanız durumunda planlamış olduğunuz seyahate uygun en ucuz uçak biletini yakalayabilirsiniz. Uygun fiyatlı uçak bileti alabilmek için haftanın hangi günlerinde uçuş yapacağınız çok önemli bir detaydır. Uçak biletinin otobüs biletinden daha ucuza geldiği zamanlar olabilir. Ülkemizde mevcut çalışma düzeni sebebiyle uçak bileti talepleri Cuma-Cumartesi günleri artış göstermektedir. Talep arttıkça fiyat artacağından talebin az olduğu Salı, Çarşamba ve Perşembe günlerini tercih ederek uçak biletini daha ucuza satın alabilirsiniz. Ayrıcagece ve sabaha karşı olan uçuşlar gün içerisindeki diğer saat dilimlerinde olan uçuşlara nazaran daha uygun fiyatlıdır.

Uçak bileti fiyatları   

Söz konusu havayolu ulaşımı olduğunda piyasa diğer ulaşım yöntemlerinden çok farklı şekilleniyor. Uçak bileti fiyatları belirlenirken asıl kriter mesafe değil de rekabet oluyor. Daha önce de bahsedilen, havalimanı kirası, çalıştırılan personelin niteliği, ikramları gibi özelliklerden izyade, aynı rotada uçuş yapan farklı bir havayolu firmasının olup olmaması, talep, uçuşun tatil günlerine denk gelip gelmemesi gibi birçok etken mevcut. Bu yüzden iki şehir arası mesafe kısa olsa dahi uçak bileti fiyatları daha uzun mesafe uçuşlardan daha pahalı olabiliyor. Örnek vermek gerekirse Muğla-İstanbul uçak bileti daha kısa mesafeli olmasına rağmen talep çokluğu sebebiyle Sinop uçak biletinden daha pahalıdır. İşte tam da bu yüzden piyasa araştırmasını uçak bileti arayışında çok sıkı tutmak gerekiyor. 

 

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.