Seyahat etmek çoğu zaman belli lokasyonları görüp tanımak gibi gelsede aslında bundan daha fazlası. Bir yere gittiğinizde bir kültürü, bir tarihi tanırsınız. İnsanları ve insanlara olan bakış açınızı keşfedersiniz. Doğal olarak bu keşfedişi kendinize doğru da yaparsınız. Her şehir veya ülke size sizinle ilgili bir şeyler gösterir. Gezmek harekete geçmek demek olduğundan beraberinde çokça güzelliği de getirir. Hayat durmak için kısa. O yüzden harekete geçmek gerek. Tabii ekonomik kaygılar bazen biz ne kadar istesekte, bizi harekete geçmekten alıkoyar. Fakat vazgeçmek yerine alternatifler arayarak bunları çözebiliriz. Maddi kaygıları en aza indirgeyecek çözüm ise ucuz uçak bileti. Gideceğiniz yere ulaşmanın çok daha uygun fiyatlı bir yolunu bulmak aradığınız çözüm olabilir. Bu biletleri bulmak için öyle çok mesai harcamaya da gerek yok artık. Hepsiburada ucuz uçak bileti bulabilmenin en pratik yolunu sunuyor. Bir sayfa üzerinde gideceğiniz yeri ve saati belirlediğinizde size tüm hava yolları için alternatifleri ve avantajları aynı anda görme imkanı sunuyor. Bu sebeple hem uygun uçak bileti bulmuş oluyorsunuz, hem de uzun arayış zahmetlerinden kaçınmış oluyorsunuz.

Bilet bulmayı en az maliyetle çözdükten sonra sıra gidilecek yere karar vermeye geliyor. Farklı kültürleri tanımak, tarihi görmek dedik seyahat etmeye. Bu tanıma en çok uyan; farklı kültür ve medeniyetleri yıllar boyu ve günümüzde taşımış olan İstanbul oluyor tabii. 

İstanbul Uçak Bileti

Dolmabahçe Sarayı

İstanbulu gezmek medeniyetler arasında seyahat etmeye benziyor aslında. Büyük tarihi ve bu tarihi yansıtan eserleriyle eşsiz bir tura çıkmayı sağlıyor. Saraylar, müzeler, kaleler, surlar, sokaklar, çeşmeler, camiler derken adeta bir zaman yolculuğuna çıkmış hissiyatı yaşıyorsunuz. Tam geçmişin içine dalmışken köşeyi döndüğünüzde bugüne ışınlanabiliyorsunuz. Bu sebeple İstanbul anlık olarak sizi şaşırtabilecek, her saniye ayrı bir güzelliğe şahit olacağınız eşsiz bir şehir. Bunca kitap ve filme konu olması da bundan.

Ayrıca İstanbul’un hiç uyumadığını da hesaba katmak gerekiyor. Şehrin enerjisine yetişebilmek için zaman yönetimini iyi yapmak lazım. Gecesini keşfetmek istediğiniz bir gün, sabah planlarınızı daha az yorucu olandan yana seçebilirsiniz. Mola verdiğiniz anlarda yemek yerken veya çay içmek için o kadar fazla seçeneğe maruz kalıyorsunuz ki karar vermek oldukça güç oluyor. Bu sebeple en azından bir gün önceden gideceğiniz konumları kafanızda netleştirirseniz daha kolay gezme şansı yakalarsınız. Eğer İstanbul’a ilk defa gidecekseniz denize yakın semtlerde zaman geçirmeye çalışın. İstanbul Boğazı’nın cazibesinden uzaklaşmak istemeyeceksiniz.

Tabii İstanbul’a gidişleri hepsi gezmek veya turistik bir amaçla olmuyor. Aynı zamanda iş dünyasının merkezlerinden biri olan İstanbul çok fazla iş seyahatinin de varış noktası olabiliyor. Bunun yanı sıra seçkin üniversitelere ev sahipliği yaptığından öğrenciler ve akademisyenler de sık sık şehre gelmek durumunda kalıyor. Birçok sebeple gelinebilecek bu şehre ulaşmanın en pratik yolu ise uçak. Şehrin farklı noktalarına konumlanmış havalimanları sayesinde kendinize en uygun olanı seçebilirsiniz. Bu havalimanlarından şehir merkezlerine ulaşmak içinde pek çok farklı yöntemden istediğinize karar verebilirsiniz. Tek yapmanız gereken online olarak İstanbul uçak bileti araması yaparak yolculuğa başlamak.Sizin İstanbul’a geliş sebebiniz ne olursa olsun mutlaka birkaç saatte olsa kendinize İstanbul’u deneyimlemek için zaman ayırın.

Tarih, kültür ve medeniyet denince akla ilk önce İstanbul geliyor olması, sadece İstanbul olduğu anlamına gelmiyor. Pek çok kişi tarafından bilinmese de Van ilimiz dünyada bilinen en eski yerleşim yerlerinden biri olma ünvanına sahip. Böylelikle tarihi ve kültürel bir gezi yapmak istiyor ama daha az kalabalık bir seçenek arıyorsanız Van’ı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Van Uçak Bileti

Van, Türkiye

Birçok medeniyete ev sahipliği yapmasından kaynaklı tarihi ve kültürel zenginliğiyle dikkat çekiyor Van. Daha detaylı öğrenmek için Van Müzesi’ni ziyaret ederek ne kadar kapsamlı bir geçmişe sahip olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Van denince akla gelen Van Gölü ise şehrin önemli sembollerinden biri fakat tek başına değil. Van Gölü kadar yeterli üne sahip olmasa da Erçek Gölü de Van’ın sahip olduğu doğal güzelliklerden birisi. Aynı zamanda Van Gölü’nden sonra ikinci büyük göl konumunda. Volkanik dağlarla çevrelenmiş olmasından kaynaklı birçok doğal güzelliğe de ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda volkanik aktiviteler termal su demek olduğundan bu açıdan da oldukça popüler bir şehir.

Van gezisinde gözetmeniz gereken en önemli faktörlerden biri mevsimsel şartlar. Kışların çok sert geçtiğini hesaba katarak plan yapmakta fayda var. Yazın gezmesi çok daha keyifli olsa da, kış içinde birçok alternatife sahip. Bunlardan birisi de kayak merkezi. Abalı kayak merkezinde kışın kayak sporlarıyla keyifli vakit geçirebilirsiniz. Fakat sıfırın altında sıcaklıklardan bahsettiğimiz için temkinli gitmekte fayda var.

Van’dan bahsetmişken özel mutfağından da bahsetmek gerekiyor. Herkesin aklına mutlaka meşhur Van kahvaltısı gelmiş olsa da Van mutfağı bundan çok daha fazlasını barındırıyor. En meşhur olanlar; kelodoş, inci kefali (ki şehirde ismi Van balığıdır), acem köftesi, ayva yemeği, bulgur aşı olsa da çok daha fazla lezzet sizlerin keşfetmesi için bekliyor.

Sonuç olarak dört mevsim plan yapmak için uygun olan Van, mutlaka keşfedilmesi gereken bir değer. Gideceğiniz zamana karar verip mevsim şartlarına göre hazırlığınızı yaptıktan sonra yapmanız gereken tek şey Van uçak bileti araması yapıp en uygun olan bileti almak olacak.

Kültürel ve Tarihi Keşifler

İstanbul ve Van seyahatinin en önemli ortak noktası kültürel ve tarihi keşiflere dair sunduğu sayısız olanaklar. Bir seyahat sırasında ne kadar tarihi ve kültürel yapıt, belge müze gezme şansınız olursa o kadar çok fazla deneyim kazanma şansı yakalıyorsunuz. Elbette doğal güzelliklerle harmanlanması, bu gezileri daha da unutulmaz kılıyor. İnsan yapısı itibariyle hep merak içinde olduğundan bundan bin yıl önce aynı topraklarda neler yapıldığı hep ilgi çekici olmuştur. Bu sebeple tarihi kitaplardan öğrenmek yerine yerinde keşfetme şansı sunan bunlar gibi pek çok şehire sahibiz. Üst üste konulmuş taşlar gibi her kültürün bir öncekinin desteğiyle şekillendiği bir yapıyı andıran bu tarihi süreçler, öğrendikçe daha da ilgi çekici olmaya başlıyor. Yine içinde bulunarak öğrenme fırsatı yakalamanın bir artı yanı olarak, bir sonraki keşfimize de yön verici bilgiler toplamamızı sağlıyor. 

Ülkemizin konumu vasıtasıyla pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olması bizler için büyük bir şans oluyor ve kültürel olarak gelişimsel süreçlere şahit olmamıza olanak sağlıyor. Bizlerin tek yapması gerekense harekete geçerek bu değerleri yakından incelemek oluyor. 

Sahip olduğumuz bu sayısız güzellikleri keşfetmeye bir yerden başlamak gerekiyor. İsterseniz dün ve bugünün büyük bir dengeyle harmanlandığı İstanbul’dan keşfe başlayabilirsiniz. Online olarak alabileceğiniz İstanbul uçak bileti, size bir şehirden çok daha fazlasını deneyimleyebileceğiniz bir başlangıç yapmaya imkan sunacak. İstanbul biraz fazla karmaşık bir başlangıç olur derseniz, biletinizi Van uçak bileti şeklinde değiştirebilirsiniz. Bu iki şehirden hangisini seçerseniz seçin, kültürel ve tarihi eşsiz bir deneyim yaşayacağınız kesin.

Not: Bu yazı sponsor link içerir. İçerik bana ait değildir.

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.