İki yılı aşkın bir süredir Covid-19 pandemisi tüm dünyanın üzerine adeta bir kabus gibi çöktü. Artık yavaş yavaş pandemiyi ve evde kapalı kalınan günleri geride bırakıyoruz. Peki, evde geçen iki senenin acısını çıkarmayalım mı?

Pandemi süreci büyük şehirlerde yaşayanlar için çok sıkıntılı oldu. Kısıtlamalar biter bitmez on binler kendilerine sokaklar attı. Virüsün eski nazaran çok daha hafiflediği ilkbahar öncesi ise birçok kişinin aklı seyahate çıkmakta. Havaların da iyiden iyiye ısındığı şu günlerde bilgisayar ya da telefonun sekmelerinden biri uçak bileti arama kısmında oluyor. Bir taraftan hava durumu kontrol. Bir taraftan ise “Acaba nereye gitsem?” sorusu…

İzmir civarı genelde İstanbul’da yaşayanlar için en cazip bölge olarak öne çıkıyor. İstanbul’dan uçağa binildiğinde kısa sürede uçakla İzmir’e varabilirsiniz. İzmir Adnan Menderes Havalimanı neredeyse şehrin göbeğinde özellikle Konak, Alsancak ya da Uluslararası İzmir Fuar’ına gitmek için çok kolay bir lokasyonda. Çeşme, Özdere, Urla gibi sahil kıyısına kendinizi atmak istiyorsanız yol biraz daha uzuyor ama gitmek isteyen için çok da sorun değil.

Yazı çok sıcak oluyor diye düşünerek bahar aylarında uzun zamandır gitmeyi düşündüğünüz çok görmek istediğiniz Adana için plan yapabilirsiniz. Nevi şahsına münhasır bir şehir olan Adana, görür görmez havasından suyundan etkileneceğiniz şehirlerin başında yer alıyor. Tarihi, şehir hayatı, doğal hayatı, yeme içmesi, gece hayatı ve daha fazlası… İstanbul Adana uçak bileti bakmaya hemen başlayın ki muhtemelen binlerce kişi sizinle aynı fikirde. İzmir’e nazaran bir tık daha uzak olan Adana’da geçirdiğiniz her dakikadan memnun kalacaksınız.

İzmir mi Adana mı?

İzmir ya da Adana ya da başka bir şehir… Bahar aylarında rotanızı belirlemeden önce o şehirlerde neler olduğunu öğrenmek istemez misiniz?

Bahar Festivalleri

Uluslararası Bayındır Çiçek Festivali

Her ne kadar adı hak ettiği değeri henüz görmese de çok yakında müthiş bir çıkış yakalayacak olan Uluslararası Bayındır Çiçek Festivali, her sene Mayıs ayında gerçekleşiyor. Pandemi öncesi yapılan son festivalde iki milyona yakın kişi festivale katılmak için İzmir’in mütevazi ilçesi Bayındır’ı ziyaret etti. Kısa bir aradan sonra geri dönen Uluslararası Bayındır Çiçek Festivali bu sene 5-8 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek olan festivalde çiçek sergileri, konserler, lezzetli yöresel yemekler ve farklı etkinliklerle baharın gelişine şahitlik edilecek.

Bilmeyenler için İzmir’in Bayındır ilçesinin Türkiye’nin en önemli çiçek üreticisi bölgesi olduğunu hatırlatmakta fayda var. Türkiye’nin hatta dünyanın dört bir yanına çiçek gönderen Bayındır, yıllardır düzenledikleri festivalle rengarenk çiçeklerini festivalle kutluyorlar. Bu sene 23’üncüsü gerçekleşecek olan bu harika etkinlikle, baharın geldiğini Bayındır’ın seralarında, bahçelerinde, Uluslararası Bayındır Çiçek Festivali ile birlikte sokaklarında görmek mümkün.

Bilmeyenler için Bayındır; İzmir merkeze arabayla bir buçuk saat uzaklıkta. İstanbul İzmir uçak bileti alanlar için ise Bayındır’a gitmek çok kolay. Havalimanında indiğiniz zaman Adnan Menderes Havaalanı istikametinden Bayındır’a giden trene binerek yaklaşık 1 saatten daha kısa sürede oraya varıyorsunuz. Araç kiralama yapmanıza bile gerek kalmayacak. Bayındır tren istasyonunda indiğinizde ise sizi orada Bayındır merkezinde tur atan bir ring minibüsü karşılayacak. Ücretsiz olan bu minibüs sayesinde birkaç dakika içinde Bayındır’ın merkezine gitmiş olacaksınız. 

Bayındır’da konaklayabileceğiniz çok güzel otel ve pansiyonlar bulunmakta. Büyük ve görkemli binalar yerine daha mütevazi ve tarihi yerleri sevenlerin bayılacağı tarihi binalarda konaklayabilirsiniz. Önceden rezervasyon yaptırarak öğretmen evi gibi fiyatları daha makul konaklama alanlarından da faydalanabilirsiniz. Ancak Çiçek Festivali için Bayındır’a gitmek istiyorsanız elinizi çabuk tutmalısınız. Milyonların akın ettiği festival için bu küçük bölgede konaklama alanların çabucak doluyor. Olur da Bayındır’da kalacak yer bulamazsanız Bayındır’a en yakın ilçe Tire’de mutlaka konaklayacak yer bulabilirsiniz. Bayındır’la Tire arası araçla yaklaşık 10 dakika sürüyor. Çiçek Festivali için Bayındır’a gittiğinizde tabii ki bir Ege klasiği olan otlu yemeklerinden tatmadan dönmemeniz gerekir. Otlu katmerler, gözlemeler tadına doyulmaz bir hal alıyor. Yine bir Ege yemeği olan keşkek de tatmanız gereken diğer efsane lezzetlerden biri olarak ön plana çıkıyor. Özellikle köylerden getirilen keşkekin tadı ise bir harika oluyor. Ayrıca Bayındır’a gittiğiniz yemeden dönmemeniz gereken bir lezzet daha var; o da etli ekmek. Konya’daki etli ekmekten çok farklı daha küçük lokmalık boyutlarda yapılan etli ekmek lezzetiyle damak çatlatıyor. 

İlkbahar güneşinin içimizi ısıtmaya başladığı Mayıs ayının ilk günlerinde çiçek dolu bir festivalde eğlenmek kesinlikle eşsiz bir deneyim oluyor. ‘’Çiçeğin Başkenti” olarak anılan Bayındır’da yaklaşık yüz çiçek çeşidi bulunuyor. Çiçekçiliğin artması, tanıtılması ve 9-10 ay çiçek üretiminin yapıldığı bu topraklardaki çiçek ticaretinin geliştirilmesi için verilen emekler, bu festivalde gün yüzüne çıkıyor.

Uluslararası Urla Enginar Festivali

İzmir’in en nadide ilçelerinden biri olan Urla, enginarı ile ön plana çıkıyor. Tanju Okan’la özdeşleşen Urla, kendine has doğası, mükemmel coğrafyası, tertemiz denizinin yanı sıra canlı sosyal hayatıyla biliniyor. Enginar cenneti olan Urla’da her sene bu lezzetli bitkinin festivali yapılıyor.

Enginar

İzmir merkeze yaklaşık 45 dakika olan Urla, festival zamanı deyim yerindeyse dolup taşıyor. İnsan sağlığına olan faydaları saymakla bitmeyen enginar, Urla’da gerçekleşen festivalle kutlanıyor. Urla’nın mutfağını dünyanın dört bir yanına tanıtmak isteyen Urlalılar, festival zamanı yüzbinlerce kişiye ev sahipliği yapıyor. Araya giren koronavirüs pandemisi yüzünden mecburi ara veren Uluslararası Urla Enginar Festivali, verdiği aradan sonra görkemli bir festivalle hem Urlalılara hem de Urla’ya festival için gelen ziyaretçilere harika ve lezzetli anlar yaşatmak için hazırlanıyor. Bu sene 8. Uluslararası Urla Enginar Festivali’ne gitmişken, Urla Liman’da huzur dolu yürüyüşler, Özbek Köyü’nün hikaye kitaplarından fırlamış gibi duran meydanında çay içmeden dönmemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca Urla merkezde bulunan lezzet durakları, rengarenk ve neşeli Sanat Sokağı’na da uğramadan dönmeyin.

Şimdiden iyi eğlenceler…

Not: Yazı sponsor linkler içerir, festivallere kesinlikle gidin. Önerilir.

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.