Türkiye, geçmişten günümüze tarihi anlamda son derece güzel eserleri içerisinde barındıran bir ülke. Bunun yanı sıra doğal güzellikleri ile de hem ülkede yaşayan insanları hem de yurt dışındaki turistleri kendine hayran bırakmayı başarıyor. Ülkede yılın her mevsiminde gidilecek birbirinden güzel yerler bulunuyor. Üstelik artık bu yerlere gitmek daha öncesinde olmadığı kadar kolay. Önceleri bölgelere ucuz uçak bileti bulmaktan ziyade uçuş bulmak dahi çok zordu. Otobüs ve araba yolculukları ile de çok uzun süren yollardan ötürü insanlar ne kadar istiyor olsalar da diledikleri şehre gitme konusunda zorluklar yaşayabiliyorlardı. Sonraki zamanlarda ise onların isteklerinin de devreye girmesi ile beraber bu konuda ciddi anlamda değişimler ortaya çıkmaya başladı.

İnsanların gerek yurtiçinden gerekse yurtdışından Türkiye’nin istedikleri yerlerine gitmeleri adına her gün onlarca farklı sefer düzenleniyor. Sefer sayılarının artış göstermeye başlaması ile beraber ise artık ucuz uçak bileti bulmak hiç olmadığı kadar kolay. Bunun için gidilecek olan yer ile alakalı bilet arayışına girmek yeterli olacak. Birbirinden farklı şirket tarafından sunulmasından dolayı ucuza uçak bileti alınarak istenilen yerlere uygun fiyatlara gidilebilecektir. Böylece isteyen herkes Türkiye’nin en güzel yerlerini görmüş olacaktır.

Türkiye’deki tarihi ve doğal güzellikleri görmek adına ucuza uçak bileti alan kişilerin de görebilecekleri üzere aslında ülkenin dört bir yanında farklı kültürler son derece başarılı şekilde sentezlenmiş durumda. Tarih boyunca oldukça önemli bir yere sahip olan ülkede, geçmişin izleri günümüze kadar başarılı bir şekilde korunarak gelmeyi başardı. Böylece ortaya doğu ile batının sentezinin en güzel şekilde ortaya konulduğu bir ülke çıkmış oldu. Bu aşamada insanların yapmaları gereken şey ise Türkiye’de var olan güzellikleri keşfetmek olacak. Her geçen gün daha uygun uçak biletlerinin sunulmakta olduğu Türkiye’deki güzellikler keşfedildikçe aslında ülkenin hem geçmişte hem de günümüzde ne kadar önemli bir özelliğe sahip olduğu da anlaşılacaktır.

Medeniyetlerin Birleştiği Yer Mardin

Birbirinden farklı inanç ve medeniyetleri içerisinde harman etmeyi başarmış olan Mardin, insanların hayatları boyunca en az 1 kere görmeleri gereken şehirler arasında kendine yer bulmayı başarıyor. Mardin Antalya uçak bileti alınarak kısa bir süre içerisinde gelinecek olan bu şehirde gezilebilecek pek çok nokta var. Şehrin tüm güzellikleri bir gün içerisinde görmek ise ne yazık ki pek mümkün değil. O yüzden Mardin’in her yerini görmek isteyenler, bunun için kapsamlı bir tatil planı yapmalı. Üstelik Mardin yalnızca tarihi olarak önemli bir yer değil. Aynı zamanda bölgeye gelecek olan kişilerin mutlaka burada hazırlanılan birbirinden muhteşem lezzetleri tatması da tavsiye edilmektedir. Buraya gelecek olan kişilerin mutlaka görmeleri gereken yerlerin başında, sembolik olarak da önemli olan Mardin Kalesi geliyor.

Kartal Yuvası olarak da bilinen bu bölge aslında şehrin oldukça büyük bir kısmının da deyim yerindeyse sırtını yaslamış olan bir yerdir. Birbirinden farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan kale, M.S. 330 yılında güneşe tapmakta olan Şad Buhari isimli bir kralın burada kaldıktan sonra iyileşmesi ile yapılmıştır. Oldukça büyük olan kale, gezilmesi ciddi anlamda keyif verecek yerler arasında bulunmaktadır. Mardin Antalya uçak bileti alarak Mardin’e gelindikten sonra uğranacak yerlerden bir diğeri de Hacı Şehmus Mete Konağı’dır. Konağın tek özelliği ise içerisinde el dokuması halıların ve yöresel Mardin ürünlerinin bulunması değildir. Aynı zamanda alt katında yer altı mağarası da yer almaktadır. Ve burada düzenleme işleri yapılırken mağaranın aslı bozulmadan ışıklandırarak ziyaretçilere sunulmuştur.

Mardin

Artuklu Dönemi içerisinde inşa edildiği düşünülen Kayseriye Çarşısı da yine buraya geldikten sonra hem bölgenin kendine özgü mistik atmosferini hissetmek hem de çeşitli hediyelik eşyaları almak isteyenlere aradıklarını veriyor. Dikdörtgen bir yapıya sahip olan çarşının kuzey, güney ve doğru yönlerinde birer tane kapı yer alıyor. Revaklı Çarşı da yine Mardin merkezde yer alan bir diğer ünlü yer. Tellallar Çarşısı olarak da bilinen bu çarşının yapılış tarihi ile alakalı tam olarak bilgi bunmamaktadır. Çarşı, ismini önü açık üstü kapalı anlamına gelmekte olan revaktan almıştır. Mardin Antalya uçak bileti ile buraya gelecek misafirler, ustaları tarafından yapılmış olan pek çok ürünü görme imkanına erişmiş olurlar.

Yeşille Mavinin Buluştuğu Yer Trabzon 

Karadeniz’in kendine has dokusunu yansıtmayı başaran Trabzon, yalnızca tarihi anlamdaki etkileyiciliği ile insanları kendine çekmiyor. Aynı zamanda rahatlamak ve dinlenmek isteyenlere de bunu en iyi şekilde vermeyi başarıyor. Tarihi boyunca farklı devletlerin bünyesinde yer almış olan şehir, günümüzde onların izlerini içerisinde barındırıyor. Bundan dolayı da birçok insan İstanbul Trabzon uçak bileti alarak bölgeyi ziyaret ediyor. Ve burada yapacakları geziler ile beraber aradıklarını da diledikleri gibi bulabiliyorlar. Çünkü tarihi ve turistik yerlerinin yanı sıra yaylaları ile de Trabzon, ziyaretçilerine en iyi şekilde zaman geçirmenin yollarını sunuyor.

Söz konusu insanların İstanbul Trabzon uçak bileti arayışları olduğu zaman bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi şüphesiz ki Sümela Manastırı oluyor. Gürül gürül akan derelerin ve sert dağların arasına, inşa edilmesi imkansız olarak görülen bir yerde bulunan Sümela Manastırı; vadiden 300 metre denizden ise 1150 metre yüksekliktedir. Rus Ortodoks manastır ve kilise kompleksi olan bu yapı aynı zamanda UNRSCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi içerisinde de yer almaktadır. Manastır 13. yüzyılda yapılmaya başlanmıştır ve seneler içerisinde de içerisine yeni bölümler eklenerek 1923 yılına kadar kullanılmıştır. Manastırda yapılan restorasyon çalışmaları esnasında “Çile Odası”, “Gözetleme Şapeli”, “Cennet ve Cehennem” ile “Ölüm ve Yaşam” tasvirleri olan fresklere ait gizli geçitler ortaya çıkarılmıştır.

Dağ bisikleti ya da trekking yapmak için İstanbul Trabzon uçak bileti arayışına girenlerin uğraması gereken yerlerden biri ise Hamsiköy. Sütlacı ile ün yapmış olan bu köy, aslında bulunduğu bölgede yer alan 5 köyden bir tanesi. Havası oldukça temiz olmasının yanı sıra Hamsiköy, otantik yapısı ile de görenleri hayran bırakmayı başarıyor. Daha öncesinde burada Rum halkı yaşarken şimdilerde burada yer alan evlerde Türkler yaşamlarını sürdürüyor.

Trabzon olduğu zaman Sümela Manastırı’ndan sonra akla gelen diğer bir yer ise Uzungöl oluyor. Muhteşem bir güzelliği içerisinde barındırmayı başaran bölgeyi tepeden görüp hem keyifli zaman geçirmek hem de unutulmaz anları ve bu güzelliği fotoğraflamak isteyenler Karester Yaylası’na çıkabilirler. 2600 rakıma sahip olan bölgeden Uzungöl tüm ihtişamı ile ortaya çıkmayı başarıyor.

Trabzon

Kentsel sit alanı ilan edilmiş olan Ortamahalle de yine İstanbul Trabzon uçak bileti alan ziyaretçilerin mutlaka uğramaları gereken bir yer. Bölgenin bu denli ön planda olmasının temel nedeni ise tarihi konakların etrafında dizilmiş olduğu Arnavut kaldırımlı sokakları. Eskiden bu bölgede ağırlıklı olarak gayrimüslim kişiler yaşamlarını sürdürürlermiş. Daha sonrasında zorunlu göç ile beraber burası Müslüman mahallesi olmuş. Burada yer alan konakların büyük bir kısmında deniz manzarası bulunur. Böylece insanlar daha öncesinde görmedikleri kadar güzel manzaralarda zamanlarını geçirebilirler. 

Not: Bu yazı sponsor link içerir. Fotoğraf ve içerik bana ait değildir.

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.