Yeni yılı karşılamaya sayılı günler kalmışken yılbaşının vazgeçilmezlerini beraber sayalım mı? Her özel günün kendisine ait ritüelleri, vazgeçilmezleri vardır; yılbaşı gecesi de ritüellerin bol olduğu ve yılın en heyecanlı özel günlerinden birisidir.

Noel Baba ile Noel Anne ve geyikleri, çam ağaçları, kar küreleri, kokinalar, geri sayımlar, büyük yılbaşı ikramiyesi, çekilişler, büyük yılbaşı ikramiyesi, “Seneye görüşürüz!” şakaları ve daha niceleri. Bir yandan insanları, sevdikleri kişiler için hediye alma telaşı da sarmaya başlar. Nostaljik bazı insanlar özellikle Harry Potter ve Evde Tek Başına serilerini tekrar tekrar izleyerek, bazı sahnelerinin hayallerini kurarlar. Bizim aklımıza doğrudan, Profesör Flitwick (Tılsım öğretmeni) tarafından sihirler yapılarak süslenen Hogwarts’ın devasa çam ağacı ve karlı şato görüntüleri geliyor. Bunun yanında toplumun bazı kesimleri için vazgeçilmez bir gelenek vardır: Birçok insan 31 Aralık gecesinde, yeni yılın bolluk bereket getirmesi için evlerinin kapısının önünde nar kırarlar veya kapı önüne tuz dökerler. 

Yılbaşı gecesi

Evet, yılbaşı gecesine özel çok sayıda gelenek var. Şimdi sizlerle beraber yeni yılı karşılamaya hazırlandığımız 31 Aralık gecesine ait olmazsa olmazlar nelerdir birlikte bakalım mı? 

Evde Yılbaşı Gecesi

Eğer siz de sokakların kalabalığı ve soğuk hava yerine sıcacık evinizde yeni yılı evde karşılayanlardansanız sevdiğiniz insanların etrafını doldurduğu kalabalık masalar, bu gecenin vazgeçilmezidir. Yeni yılda toplanılan yemek masaları ise yılbaşı renklerinden olan kırmızı ve yeşilden ilham alınarak süslenir. Masalarda çeşit çeşit mumlar yakılır. Yılbaşı gecelerine özel pişen yemekler herkes için değişiyor aslında. Mesela İtalya‘da, yılbaşı geleneği olarak mercimek yenir, böylelikle bütün yılın iş ve parayla dolu olacağına inanılır. İspanya’da ise 12 ayı temsil eden 12 adet üzüm tanesinin tamamı, aynı anda ağza doldurulur ve gece 12’yi vurunca hepsi birden yutulur. Bunun da o kişiye, 12 ay boyunca mutluluk ve refah getireceğine inanılır.

Diğer taraftan, az önce söylediğimiz gibi ışıl ışıl bir çam ağacı zaten olmazsa olmazdır. Bunun dışında evin çeşitli yerlerine asılan parıltılı süslemeler, yapay sprey karla evin camlarına yazılan yazılar, şöminesi olanların şöminelerine astığı yılbaşı desenli çoraplar…

Evlerde kurulan çam ağaçlarının altına insanlar, birbirlerine aldıkları yılbaşı hediyelerini yerleştirirler ve gece yarısını geçince hediyeler hep beraber açılır. Peki, evde yılbaşı kutlarken asla unutulmayan etkinlik nedir? Elbette tombala oynamak! Herkesin çinko yapmak için uğraştığı tombala, evde herkes için tatlı bir rekabet ortamı oluşturur.

Sokaklarda Yeni Yılın Vazgeçilmezleri

Aralık ayının gelmesiyle belki daha planlar bile yapılmadan sokaklarda kırmızı çiçekli kokinalar görmeye başlarız. Kokina yılbaşı çiçeği olarak bilinmektedir. Birçok kişinin de yılbaşı geleneği her yıl kendilerine kokina almaktır. Zira kokinaların şans ve mutluluk getirdiğine inanılır. Yılbaşı ile anılan bir diğer bitki ise çobanpüskülü olarak bilinen bitkidir. Aslında görüntü olarak kokinaya çok benzemektedir. Çobanpüskülü de yılbaşı süslemelerinde çokça kullanılır. Özellikle evlerde yer verilmeye çalışılan bu bitkinin, evi büyü ve türlü kötülüklerden koruduğuna inanılmaktadır.

Kokinalar

Dükkânlar, cafeler, caddeler neredeyse her yer hediye paketleri gibi süslenir, özellikle geyik figürleri ve Noel Baba kostümlü insanlar birçok mekânda insanları karşılar. Her yerden yılbaşı şarkısı “Jingle Bells” yükselir, sıcak şarap kokularına tarçınlı yılbaşına özel şekillerle yapılmış kurabiyeler eşlik eder. Bir de hemen her köşe başında sıcacık kestaneler satılır ki onların da kokusu metrelerce öteden duyulur ve metrelerce öteden kendisine çekmeye başlar insanı.

Yeni yıla girerken en çok görülmek istenen manzara ise lapa lapa yağan kar ve sokakları örten bembeyaz örtü. Her zaman denk gelmese de birçok yerde yapay karlar yağdırılarak bu görüntü sağlanmaya çalışılır.  Yeni yılı karşılayacağımız o gece genelde bazı belediyeler veya mekânlar tarafından sokak partileri, konserler düzenlenir. Kalabalıklar eşliğinde tanıdık/tanımadık herkes hep birlikte ondan geriye sayarak yeni yılı karşılarlar. Tabi o eski kalabalıkları covid-19 nedeniyle bir süredir göremiyoruz fakat umarız ki bu sene, özlediğimiz o günlere dönebiliriz.

Yılbaşı Kombinlerinin Vazgeçilmezleri 

Yılbaşında genelde kırmızı veya siyah renk kıyafetler tercih edilir. Genelde saten veya pullu payetli kıyafetler, günlük kullanımdan daha abartılı takılar ise vazgeçilmezlerdendir. Dükkânların vitrinlerinde günler öncesinde sergilenmeye başlar mağazaların yılbaşı koleksiyonları.  Bu gece için genelde iddialı kıyafetler seçilir. Öyle ki, dergilerin güzellik sayfalarında hemen yılbaşının vazgeçilmez rengi kırmızı ruj, farklı alternatifler sunan yılbaşı özel makyaj tavsiyeleri, yine yılbaşına özel nail art seçenekleri yer almaya başlar. Tabii bu özenli görünümü yılbaşı şapkaları ve maskeleri tamamlar. Dış görünüşü bir yana bırakırsak bir başka geleneğimiz ise şöyle; yılbaşı gecesi 00.00’a kırmızı çamaşır giymiş olarak girmek. Bir inanışa göre yeni yıla kırmızı çamaşır giyerek giren kişilerin bütün istekleri kabul edilir, o sene şansları yaver gidermiş. Deneyeniniz var mıdır bilmiyoruz ancak belki bir şans verilebilir.

Yeni Kararlar, Yeni Başlangıçlar

Şimdiden sosyal medyada, gazetelerde, dergilerde yeni bir yıla girerken yeni başlangıçlar yapmanız, yeni kararlar almanız için tavsiyeler görmeye başladık bile. Her sene Aralık ayına girmemizle beraber, “yeni bir başlangıç” için motivasyon yazıları her yeri doldurmaya başlar. Mesela; hayallerinizin peşinden gidin, spor, yoga, meditasyon gibi düzenli aktivitelere başlayın, sağlıklı beslenin, daha çok seyahat edin, doğada daha fazla zaman geçirin, daha az telefon ve daha çok kitap, birikim yapın, kişisel gelişime ağırlık verin, yeni bir dil öğrenin, şu anda hayatınızda nelerden memnun değilsiniz ve neler istiyorsunuz bunları yazın gibi gibi. İnsanları alkol, sigara, tüketim çılgınlığı gibi kötü alışkanlıklardan kurtarmayı hedefleyen yazılar en çok okunan yazılardır. Bunların bir arkasından gelen paylaşım ve yazılar ise gireceğimiz yılın astrolojik yorumlarıdır. Hangi burcu ne zaman ne bekliyor, yükselen burcunuz gerçekten yükseliyor mu, yoksa ay burcunuz yer mi değiştiriyor? Birçok insan bu yazıların ardından yeni yılını şekillendirerek, 1 Ocak sabahına yepyeni uyanmayı hedefler.

Yılbaşı hediyesi
Yeni Yıla Nasıl Girerseniz Öyle Geçer!

Son olarak, yılbaşı gecesine özel deyimimizi unutmadık: Yeni yıla kiminle ve nasıl girersen öyle geçer! Geri sayım başladığı andan itibaren hatta öncesinde tam o an için hazırlanır, kusursuz ve tüm niyetlerimizi ortaya koyarak hazır ve nazır bir şekilde yeni yıla girmeyi bekleriz. Yeni yılın en klişe cümlesi için söylemek istediğimiz bazı şeyler var. Aslında, mevcut durumumuzda önümüzde yepyeni duran ve yaşanmayı bekleyen 365 günün, nasıl yaşanacağı bize bağlı. Evet, bizim dışımızda çok fazla etken var doğrudan hayatlarımızı etkileyen. Ancak yine de kendimize odaklanıp, kendi gerçekliğimize köklenerek yazılabilecek en iyi yeni yıl senaryosunu çıkaran kalem biz olabiliriz. Başkalarının söylediği her şeyden arınarak önünüzde duran sıfır model yeni yılın, siz nasıl isterseniz öyle geçeceğini unutmayın.

Diğer tüm yılları geride bırakın umarız bu sene yeni yıla, hayallerinizdeki gibi girebilir ve hayallerinizin ötesinde bir sene geçirirsiniz!

 

NOT: İçerik bana ait değildir, sponsor reklam içerir.

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.