Hafta sonunda yeni bir şehir keşfetmeye ne dersiniz? Büyük çoğunluğumuz düzenli mesai saatlerine uyarak çalışmak durumunda. Bu nedenle istediğimiz zaman, istediğimiz tatil planlarını gerçekleştiremiyoruz. Genelde yıllık izin zamanının gelmesini veya resmi tatilleri kovalayarak bir tatil planı yapmaya çalışıyoruz. Ancak kendinizi bu zaman dilimlerine sıkıştırmamalısınız. Her ne kadar hafta içi yoğun tempoda çalışarak yorulsanız ve kendinize vakit ayıramasanız dahi hafta sonlarını farklı şekillerde değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü sürekli aynı tempoda bir hayat sürmek,  insanın ruhen daha çok yorulmasına neden olmakta. Hafta sonları şehrinize en yakın rotalarda ufak kaçamaklar yapabilirsiniz. Belki doğayla iç içe bir kamp, belki eğlenceli bir otel tatili. Ne zaman, nerede, nasıl olmasını istediğiniz bir konsept ve rota belirleyin kendinize. Daha plan yapmaya başladığınız an enerjinizdeki değişime siz de şaşıracaksınız.

Belki zaten hafta sonlarını yaşadığınız şehre yakın noktalarda değerlendiriyorsunuz ancak farklı planlar arayışındasınız. Varsayalım ki, hafta içi düzenli mesaiye uyarak çalışmak durumundasınız, yıllık izninize daha zaman var ve ufukta görünen bir resmi tatil de yok. Belki o hafta başında, belki bir hafta öncesinde istediğiniz rotaya göre en ucuz uçak biletine bakarak işe başlayabilirsiniz.

Deniz, Kum, Güneş Tatili

Bizim tavsiyemiz, sizi rutininizden çıkaracak bir rota oluşturmanız yönünde. Zira bu rutinden bunaldığınız için farklı yerler arayışında değil misiniz? Farklı deneyimler yaşayacağınız, farklı insanlarla tanışacağınız bir hafta sonu yaşamak size çok iyi gelecektir.

Her mevsim farklı güzellikler sunan Ege ve Akdeniz illerini düşünebilirsiniz. İzmir, her mevsim güzel olan ve herkese uygun çeşitli tatil seçenekleri sunan bir şehir. İzmir uçak biletine bakıp satın aldıktan sonra kendinizi İzmir’in huzurlu kollarına bırakabilirsiniz. Çeşme, Sığacık (Seferihisar), Gümüldür, Şirince, Karaburun ve daha çok fazla seçenek mevcut. Üstelik takvime bakarak buralarda çok farklı etkinlik ve festivallere denk gelebilirsiniz. İster deniz ve doğa ile iç içe huzur dolu ister gece hayatının hareketli zamanlarında kaybolduğunuz bir tatil; seçim sizin. Küçük köyleri, koyları, birbirinden farklı seçenek ve deneyimleri ile İzmir sizi bekliyor.

İzmir uçak bileti

Antalya, Mersin ve Muğla’nın da küçük yerlerine doğru keşfe çıkabilirsiniz. Size, merkez ve popüler yerler yerine henüz herkes tarafından keşfedilmemiş, kendinizi bulup nefes alabileceğiniz yerler tavsiye ederiz. Özellikle Muğla’nın hepsi birbirinden güzel köyleri var. Cana yakın insanlarıyla farklı dünyalara kapılar açabilirsiniz. Mersin ve Antalya’nın küçük sahil yerleri veya koylarında yalnızca sakinlemek ve durmak üzerine bir hafta sonu da sizi şarj edebilir. 

Çanakkale’den yola çıkarak Assos, Bozcaada, Gökçeada adaları ve sakin köşeleri tercih edebilirsiniz. Üçünün de kendisine özel apayrı hikâyeleri ve tarihleri var. Özellikle Bozcaada ve Gökçeada, kalabalık olsalar dahi sizleri rahatsız etmeyen ve yine kaçabileceğiniz sakin yerler sunan yerler. Kendi içlerinde masalsı yerler Bozcaada ve Gökçeada’ya asla doyamayacaksınız. 

Doğu’ya doğru bir yolculuğa ne dersiniz? 

Bir hafta sonuna sığdırabileceğiniz ve farklı medeniyetleri, kültürleri tanıyabileceğiniz bir kaçamak çok farklı bir deneyim olmaz mıydı? Mardin, Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa ve daha nicesi. Bu şehirlerimiz yüzyıllardır süregelen tarih ve medeniyete ev sahipliği yapmıştır ve yapmaktadır. Daha önce hiç görmediğiniz belki duymadığınız medeniyetleri tanıyabilir, tarihle iç içe, hoşgörü ve çeşitliliğin diyarlarında unutulmaz bir hafta sonu yaşayabilirsiniz. Peki ya Nemrut Dağı’nda günü doğurmak ya da batırmaya ne dersiniz? Ünlü Kommagene Kralı tarafından yaptırılan ve farklı kültürlere ait Tanrıların heykellerinin olduğu Nemrut Dağı’nda, gerçekten unutamayacağınız anlar yaşayabilirsiniz. Ancak yazın dahi gitseniz sıkı sıkı giyinip battaniyelerinizi yanınıza almayı unutmayın zira her mevsim buz gibi soğuk ve kar var. Sonrasında eğer vaktiniz kalırsa buralara gelmişken Göbeklitepe’yi de gezmeyi ihmal etmeyin. Belirtmek gerekir ki, buralara olabildiğince aç gelmelisiniz. Zira Doğu mutfağının kendine özgü, yüzlerce çeşit farklı lezzeti var ve bunlardan mahrum kalmamalısınız. Her mevsim size başka güzellikler sunan bir başka rota ise Kapadokya. Kapadokya’nın gerçekten ayrı masalsı bir yönü var. Sonbaharda ayrı, karlı havalarda ayrı, yaz ve bahar mevsimlerinde ayrı güzellikler sunar size. Üstelik hayatınızdaki kişiyle romantik bir hafta sonu geçirmek için de idealdir. Gezilecek birçok yeri, yapılacak bir sürü aktivitesi vardır. 

Eğer bahar aylarında bir kaçamak düşünüyorsanız Adana Portakal Çiçeği Festivali’ne katılmayı düşünebilirsiniz. Neredeyse tüm şehrin rengârenk bir hale büründüğü, herkesin dans ettiği, yiyip içtiği hem de gastronomik bir hafta sonu yaşayabilirsiniz. Ancak bu festival oldukça popüler olduğundan Adana uçak biletinizi ve konaklamanızı biraz önceden ayarlamanız yararına olacaktır.

Karadeniz’in Yemyeşil Dünyasında Kaybolmaya Hazırlanın!

Yemyeşil doğası, gölleri, dağları, kendine özgü lezzetleri, dansları ve insanı ile Karadeniz’de benzersiz bir hafta sonu yaşayabilirsiniz. Soluduğunuz havanın bile tertemiz olduğu, eşsiz doğa manzaralarıyla sizi kendinizden geçirecek bir coğrafya Karadeniz. Üstelik buralarda da size eşlik edecek bir tarih yatıyor. Hafta sonunuzu Bolu, Amasra, Trabzon, Artvin, Rize gibi birçok yeri gezerek de değerlendirebilir veya bunlardan birisinde konaklayarak yalnızca burayı keşfedebilirsiniz. Eğer rafting, doğa yürüyüşü, microlight uçuşu, Türkiye işi snowboard olan petranboard gibi doğa sporlarına merakınız varsa veya denemek istiyorsanız Karadeniz gezisi sizin için biçilmiş kaftan.

Ülke Dışına Çıkmak? 

Belki sizi direkt bunaltan şeylerden birisi sürekli ülke içinde gezmek, yurt dışında merak ettiğiniz ülkeler olmasına rağmen pahalı olmaları olabilir. Ancak uygun fiyatlı yurt dışı gezileri de hala mevcut. Eğer hafta sonu için yakın bir ülkeye gitmek isterseniz yine erken dönem ucuz uçak biletleri ile bunu değerlendirebilirsiniz. Özellikle Karadeniz gezinizden sonra Gürcistan’a isterseniz arabanızla bile geçebilirsiniz. Gürcistan, vize istemeyen uygun fiyatlı ve yakın bir ülkedir. Moldova, Karadağ, Makedonya, Bosna Hersek, Malta, Selanik gibi başka seçenekleriniz de mevcut. Bunların çoğu hem uygun fiyatlı hem yakın olmaları nedeniyle hafta sonları gezileriniz için aklınızda bulunabilir. Üstelik farklı bir ülkeye gitmek bambaşka bir deneyim olacaktır sizler için. Farklı dünyalara kapılarınızı aralayabilirsiniz.

Balkan ülkelerinin muhteşem doğası, yerel lezzetleri ve tarihini deneyimlerken Türkiye’ye çok yakın hissedebilirsiniz kendinizi. Hem birbirlerine yakın olmaları hem tarihsel ve kültürel bağlar sayesinde her iki ülke de birbirlerini bol bol beslemiş bu konularda. Hem gezmeleri hem kolay hem de birçoğu vize istemediği için vize almaya çalışmak gibi sorunlarla uğraşmanıza da gerek kalmaz. Bu ülkelerin gündüzlerinin yanında gece hayatları da çok hareketlidir; dağıtmak serbest yani. 

Bu gezilerin bir kısmı sakin ve kalabalıklardan uzak; bir kısmı kalabalıklar içerisinde ve hareketli ve bunlara rağmen bütçe dostudur. İstediğiniz rotayı seçebilir, kendinize özel bambaşka rotalar yaratabilirsiniz. Yoğun ve stresli bir haftayı atlatmak için iple çektiğiniz hafta sonlarına farklı anlamlar yükleyebilirsiniz. Şehirlerin keşmekeşinden uzaklaşarak sadece bir hafta sonu çıkacağınız gezilerden sadece birisi bile sizde çok farklı bir yer edinecek ve ufkunuzu bambaşka yönlere açacak. Üstelik rutininizin çok dışında olacaksınız. Belki bu da bir başka rutininiz haline gelir; düzenli hafta sonu kaçamakları.

 

NOT: İçerik bana ait değildir, sponsor reklam içerir.

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.