Antalya coğrafi konumu, tarihi dokusu, doğal güzellikleriyle, deniziyle, havasıyla Türkiye’nin kültür ve turizminin başkenti konumundadır. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin akın ettiği bir turizm merkezidir. Antalya Türkiye’nin beşinci en büyük kentidir. Akdeniz’in incisi olarak görülen Antalya’nın yüz ölçümü 20.177 km’dir. Şehrin tamamı Akdeniz Bölgesi’nin batısında, Antalya Körfezi ile Batı Torosların arasında yer alır. Kuzeyinde Burdur ve Isparta, güneyinde Akdeniz, batısında Muğla, doğusunda ise Karaman ve Mersin şehirleri yer almaktadır. Şehir özellikle 1980 yılından itibaren gerek iklim koşullarının elverişli olması gerekse turizmin bel kemiği noktasında olması nedeniyle hızla gelişmiş ve özellikle yabancı turistlerin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Bilhassa Rus turistlerin odak noktası haline gelmiştir.

Antalya’nın ekonomisi tarım, ticaret ve büyük oranda da turizme dayalıdır. Türkiye turizminin büyük geliri her yıl Antalya’ya akın eden binlerce yerli ve yabancı turist sayesinde giderek büyümektedir. Antalya bütünüyle Akdeniz Bölgesi’nde bulunması sebebiyle şehirde Akdeniz iklimi hakimdir.  Yerleşim yerlerinin dışında kalan alanlar platolardan oluşur. Şehrin yarısından çoğunu Toroslar oluşturur. Batısında bulunan Teke Yöresinde oldukça geniş platolar ve havzalar bulunmaktadır. Engebeli bir yapıya sahip olan Antalya’da kireçtaşlarından oluşan dağlar bulunmaktadır ve bu kireçtaşlarının aşınmasıyla meydana gelen mağaralar ve diğer doğal oluşumlar da kentin turizmine büyük ölçüde katkı sağlamaktadır. Antalya iklimi açısından sıcak deniz iklimi kategorisine girmektedir. Bu da kıyı kesimlerde yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlı olarak geçmesine sebep olur. Şehrin iç kesimlerinde ise soğuk ve yarı kara iklim hissedilmektedir.

Antalya sadece iklimi, doğal güzellikleri, denizi ve havası ile değil, tarihi dokusu ile de hem yerli turistlerin hem yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Anadolu’da insanoğluna ait ilk bulguların rastlandığı yerlerden biri de Antalya’da bulunan Karain Mağarası’dır. Bölgenin en eski tarih öncesi kalıntılarının bulunduğu Karain Mağarası Cilalı Taş Devri ve Eski Taş Devri dönemlerine ait çok sayıda buluntuyu barındırmaktadır. Bu açıdan arkeoloji alanında da çok sayıda araştırma ve kazı yöntemlerinin uygulandığı bir bölgedir. Antalya günümüze kadar geçen süre içerisinde tarih öncesi çağlardan, Hititler’e, Bizans’tan Selçuklu Dönemi’ne, Osmanlı İmparatorluğu’na ve son olarak da Türkiye Cumhuriyeti’ne ev sahipliği yapan köklü bir şehirdir.

Antalya’da 1960 ve 1970 yılları arasında kenti yeniden inşa etme dönemi başlamış ve bu dönemden itibaren şehir büyük oranda değişim ve gelişim gösteriştir. Doğal ve kültürel kaynak potansiyeli büyük olan kentte öncelikli olarak turizm alanları geliştirilmiş ve bu alanda önemli çalışmalar yapılmıştır. 1974 yılından itibaren kentin güney kısmının turizm alanı ilan edilmesiyle birlikte kentin amacına uygun düzenlemesi için de gerekli çalışmalar başlatıldı. Liman inşaatları başlatıldı, havalimanı kapasitesi arttırıldı, Fethiye-Kaş yolu yapıldı. Bütün bu yenileme hareketleri şehri cazip bir turizm merkezi haline getirirken bir yandan da kentin fazla göç almasına neden oldu. Nüfusun kalabalıklaşması da hem kentteki doğal yapının bozulmasına hem de konut ihtiyacına sebep oldu.

Antalya’da tatil yapmak isteyen yerli ve yabancı turistler için kentte konaklamaları için de pek çok seçenek sunulmaktadır. Şehrin bir turizm merkezi olmasından dolayı çok sayıda otel ve pansiyon çeşitli kampanyalar, aktiviteler ve sundukları birçok hizmetle turistleri kendilerine çekmektedir. Fakat özellikle küresel salgın döneminde tatil için Antalya’yı tercih eden birçok turist de burada günlük ya da aylık olarak müstakil evler veya villalar kiralamaktadır.

Kalabalıktan tamamen izole bir şekilde tatil planı yapan turistler için de bu seçenek daha cazip hale gelmiş ve kentin özellikle güney kesiminde bu amaca uygun konaklama yerlerinin de sayısı artmıştır. Antalya’nın popüler tatil bölgeleri olan Belek, Kemer, Kaş, Kalkan, Side gibi bölgelerde Antalya yazlık villa alternatifinin yanı sıra, aylık sezonluk gibi seçeneklerle de villalar kiralanabilmektedir. Villaların kiraları bulundukları bölge, denize olan uzaklıkları, konfor alanları, eşyalı olması, havuz gibi özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Ortalama günlük 500 TL’den başlayan fiyatlar villanın konum ve konfor alanlarının özelliklerine göre haftalık 90. 000 TL’ye kadar değişebilmektedir. Özellikle tüm dünyada etkili olan küresel salgın nedeniyle ve konfor alanlarının daha geniş olması sebebiyle bugün birçok kişi kiralık villaları tercih etmektedir.

Kaş

Kaş Antalya’nın batısında yer alan kentin turistik açıdan en önemli ilçelerinden biridir. Antalya şehir merkezine 189 km uzaklıkta olan ilçenin doğusunda Demre, kuzeyinde ise Elmalı ilçeleri bulunur. Kaş’ın sahil uzunluğu 70 km’yi bulmaktadır. Şehrin güney kısmında bulunan ilçede Akdeniz iklimi hakimdir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlı geçer. Yüksek kesimler karasal iklim etkisindeyken deniz seviyesinden 700 m yüksekliğe kadar olan alanda Akdeniz ikliminin özellikleri hissedilmektedir. Akdeniz kıyı şeridinin nem oranı en düşük olan yeridir. İlçenin gelir kaynakları önemli oranda tarım ve turizmden elde edilir. Özellikle otel, pansiyon, motel işletmeciliği yaygındır. Bölgenin önemli bir kısmı da tarımla uğraşır. Sebze, meyve ve çiçekçilik tarımda ön plana çıkmaktadır. 

Turistik açıdan önemli bir yeri olan ilçede özellikle dalgıç turizmi gelişmiştir. Ayrıca çeşitli doğa sporları için de uygun bir bölgedir. Her ne kadar bölgede gelen yerli ve yabancı turistin ihtiyacını karşılayacak oranda oteller, pansiyonlar olsa da kalabalıklardan sıkılan, izole bir şekilde tatilini yapmak isteyen birçok turist, kiralık villalara ilgi göstermektedir. Kaş ilçesinde villa fiyatları günlük, haftalık, aylık ve sezonluk olarak değişmektedir. Ayrıca yine villanın konumu, konfor alanları havuzunun olması gibi etkenler de villa fiyatlarında etkili olmaktadır. İlçede günlük kira bedeli meskenin konum ve konforuna göre ortalama 2000 TL ile 80.000 TL arasında değişmektedir.

Muhafazakâr Villa Seçenekleri

Son dönemin popüler tatil hizmetlerinden biri de şüphesiz muhafazakâr villa adı verilen korunaklı konaklama alanlarıdır. Muhafazakâr villalar, günlük kiralama seçeneğinin yanı sıra; haftalık, aylık ve sezonluk olarak kiralanabilmektedir. Bu villalar özellikle konfor alanlarını önemseyen, daha rahat ve özgürce hareket etmek isteyen yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir. Kişisel mahremiyeti ön planda tutan turistler için dışarıdan görünmeyecek şekilde tasarlanmış rahatça havuza girebilmelerine, güneşlenebilmelerine olanak sağlayan bu mesken tipi son zamanlarda oldukça ilgi görmüştür. Kaş Muhafazakâr villa seçeneklerinin en önemli özelliği; oldukça yüksek duvarlarının olması, korunaklı havuza sahip olması, dışarıdan görünmeyen mesken tipinde olmasıdır. Bütün bu özellikler gözlerden uzak, rahat ve özgürce tatil yapmak isteyen turistler için farklı bir tatil seçeneği sunmaktadır.

Muhafazakâr villa seçeneklerinde de seyahat acenteleri oldukça geniş imkanlar sunmaktadır. Bu tarzda villaların konaklama ücretleri de yine konfor alanları ve konumuna göre değişiklik göstermektedir. Günlük ortalama 1000-1500 TL’den başlayan Antalya yazlık villa fiyatları, aylık 30.000 ile 70.000 arasında villanın konum ve konforuna göre değişiklik göstermektedir.

Oldukça geniş bir yelpaze içerisinde yerli ve yabancı turistlere bütçelerine ve hayallerindeki tatile uygun çeşitli imkanlar sunulmaktadır. Otellerin kurallarından bunalan, kalabalıklardan sıkılan, ailesi ile birlikte rahat ve özgürce hareket ederek herkesten izole bir şekilde tatilini geçirmek isteyen birçok turist, günlük, haftalık, aylık ya da sezonluk kiralık villa yoluna başvurmaktadır. 

Not: Bu yazı sponsor link içerir ve içerik bana ait değildir.

 

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.