💜 Mor cepken Ege efelerinin giydiği bir giysidir. Buralarda efelik kadın erkek işi değil yürek işidir.  Işık insanlar Luvilerden, Kybele, Artemis, Tahtacı yörüklerinden bu yana (zaman zaman dinsel etkilerle yozlaşsa da) kadın baştacıdır bu topraklarda.
💜 Yörük kadını yaşlanıp iyice deneyim kazanınca Kezbence olur adı. O oymağın bilge kişisi, akıl danışılanıdır artık. Göçebe yörüklüğünün kadınlarına tanıdığı yüce bir haktır bu cepken. Erkeklerin ise korkulu rüyasıdır.
Mor Cepken
💜 Mor Cepken, Karacaoğlan türkülerinde geçer. Günümüzde Ege, Muğla, Antalya ve Toros yörüklüğünde yaşlı kadınlar tarafından hâlâ bilinir. Yörük kızlarının çeyiz bohçasına önce “Mor Cepken” konur. Kenarları sarı simgelerle işlenmiş, yelek biçiminde, mor renkli bir giysidir. Yörük kızları sevdikleriyle evlenirlerdi. Başlık parası gibi alışkanlıkları yoktu.
💜 “Mor Cepken” evlilikte yeri, zamanı geldiğinde, darda kalan yörük kadınının erkeğine karşı kullandığı bir boşanma özgürlüğünün simgesidir. Mor renk ihanete uğramış, aldatılmış, aşkın rengidir. “Mor Çatı” adı oradan gelir. Bizler dünyaya Mor Cepken’i yeterince tanıtabilseydik 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü “Mor Cepken Günü” olarak kutlardık.
(Alıntı, kaynağını bilen?)

💜 Evli yörük kadını, ihanete uğrayınca ya da kocası tarafından aşağılanıp dövülünce, Mor Cepkeni giyip herkesin görebileceği bir yere otururdu. Bu “Ben bu herifi boşadım” demekti. O zaman akan sular durur, herkes işini gücünü bırakırdı. Masal anaları ile doğum ebeleri “Mor Cepken” giyen kadının çevresini alırlardı. Boşadığı kocası ise evinden dışarı çıkamaz, kahveye gidemez, kimse yüzüne bakmazdı. Büyük ödün verip de karısına bu giysiyi çıkartamazsa ömür ömüre dul kalırdı. Kimse ona dul-şaşı kızını bile vermez, Körocak olarak kalırdı.

💜 Göçebe yörüklüğünün kadınına tanıdığı hakka, özgürlüğe bakın siz! 1800 yılların sonlarında Nazilli kasabasının Aydın dağlarında, dağa çıkarak kadın hakları için savaşan “Gizemli Kadın Efe” de bunlardan biridir. Ege yöresinin unutulmaz bir eridir.

💜  Ege’de efelik kadın erkek işi değil yürek işidir. (alıntı)

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kadınlara ev eşyası, hediye, çiçek alınan bir gün değil, kadınlara hakkı olan hakların verildiği gündür. Kadını sevmeyen, ezen bir toplum, Körocak gibi utanması gereken bir toplumdur.

Kızlarınızı prenses olarak değil, hakkını savunan, sesi çıkan, kendisini ezdirmeyen, güçlü kadınlar olarak yetiştirin.

💜

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.