Akıllı telefonlar artık herkesin yaşam asistanı… Gidilecek yollar, keşfedilecek rotalar, gezilerle ilgili sorulara yanıtlar, hep mobil cihazlar ile bulunuyor. Adeta bir rehber gibi yolculuklara yön veren haritaların her an elinizde olmasına alışmış olabilirsiniz ancak özellikle yurt dışı gezilerinde, haritaları çevrimdışı kullanmak zorunda kalınabiliyor. Hattınızın olmamasından veya internetten tasarruf edebilmek için bağlantıyı kapattığınız durumlarda çevrimdışı haritaları kullanarak internetsiz de yönünüzü bulabilirsiniz. Günümüzde internetsiz kullanabileceğiniz birçok çevrimdışı harita uygulaması bulunuyor. En iyilerini sizler için derledik: 

Güvenilir ve Popüler: Here WeGo 

Dünyanın yüzden fazla ülkesinde kullanılan ve haritaları indirmeye müsaade eden uygulama Here WeGo, Türkiyeli kullanıcıların da en sevdikleri uygulamalar arasında yer alıyor. Sesli navigasyon desteği, toplu taşıma bilgileri vermesi ile yurt dışı gezilerinde büyük kolaylık sunan uygulama, hem çevrimiçi hem de çevrimdışı kullanılabiliyor. Taksi kullanırken, kendi aracınızla yolculuk yaparken veya toplu taşıma ile bir yerlere giderken uygulamadan destek alabilirsiniz. App’in hem Android hem de ios desteği bulunuyor. Yani hem Samsung gibi Android yazılımlı telefonlarda hem de Iphone 11 ve 12 gibi ios cihazlarda sorunsuz kullanılabiliyor. Eski adı Here Maps olan uygulamayı bu isimde de hatırlıyor olabilirsiniz.

O Bir Klasik: Google Haritalar 

Özellikle Android kullanıcılarının gözdesi olan Google Haritalar, çevrimdışı mod sunuyor. Her ne kadar diğer uygulamaların yanında geliştirilmesi gereken birçok özellik bulundursa da Google Haritalar, 120 bin kilometrelik bir alanı çevrimdışı kaydedebiliyor. 220 ülkede çalışabilen uygulama, sokak görünümü seçeneği ile gerçeğe yakın görüntüleme imkanı tanıyor. Ancak sokak görünümünün yüksek veri alışverişi gerektirmesi internet tasarrufu yapmak isteyenler için dezavantaj oluşturabiliyor. 

İOS Kullanıcılarının TERCİHİ: Apple Haritalar 

Ios6 itibarıyla iphone telefonlarda Apple Haritalar, çevrimdışı çalışabiliyor. Ios altyapılı son model iphone 12 gibi cihazları olanlar, Apple Harita dışında başka bir uygulama kullanmaya gerek görmüyor. Hızı, veri tasarrufu imkanı, siri desteği ve yüksek kapasitesiyle beğeni kazanan Apple uygulaması, haritayı indirerek kullanmanıza ve gideceğiniz yeri rahatlıkla bulmanıza imkan tanıyor. Iphone kullanıcıları entegra Apple Watch saatleri üzerinden de yol takibini gerçekleştirebiliyor. Titreşim gibi uyarılarla kullanıcılara sinyal veren saatler, yol alırken kolaylıkla rotayı bulmanızı sağlıyor. 

Üç Boyutlu ÇEVRİMDIŞI Deneyim: Sygic 

Veri ücreti olmadan üç boyutlu çevrimdışı harita desteği sağlayan Sygic, trafik detaylarını almak için ise internet bağlantısına gereksinim duyuyor. Rota planlayıcısı desteği ile kullanıcılar, rotalarını bilgisayarda planlayıp, mobildeki Sygic GPS navigasyon uygulamasına gönderebiliyor. Uygulama, Android cihazlar, iPhone, iPad ve iPod touch üzerinden de kullanılabiliyor. Uygulamanın web sitesinde yer alan gezi rehberleri ve 360 derece dönen üç boyutlu gezi videoları da internetin bulunduğu alanlarda, kapsamlı bir gezi rotası oluşturmaya yardımcı oluyor. Videolar sayesinde otel bulma, tur ayarlama, bilet alma gibi işlemler kolaylaşıyor. Tam bir gezi asistanı olan Sygic, hem çevrimiçi hem de çevrimdışı hizmetleri ile alkış topluyor. 

Temel Harita Yardımı: Maps.me

Maps.me’nin sistemi Google Haritalar’a oldukça benziyor. İnternet olduğunda indirilen harita üzerinden daha sonra çevrimdışı kullanım gerçekleştirilebiliyor. Google Haritalar’dan farklı olarak, indirilecek alanın kare şeklinde olması gerekmiyor. Bölge bölge haritayı indirebilir, inceleyebilirsiniz. Özellikle iphone 11 pro gibi geniş ekranlı telefonlarda rahatlık sağlayan uygulama, kolay arayüzüyle beğeni kazanıyor. Yemek, otel, tuvalet, benzin gibi gerekli noktaları çevrimdışı harita üzerinde işaretleyen sistem, en kullanışlı harita uygulamaları arasında yer almayı hak ediyor. Ayarlar üzerinden gece modu, pusula kalibrasyonu, üç boyutlu bina gösterimleri de seçilebiliyor. 

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.