Pandeminin başlamasıyla birlikte her şey online oldu. Evimizden herhangi bir okuldaki eğitime katılabiliyoruz, dil kursları dahil. Çünkü eminim siz de benim gibi kursa başlasam; ama ‘sınıfta maskeli nasıl oturayım, ya birisinden Korona kaparsam, ya kurs iptal olur veya durdurulursa…’ gibi birçok nedenlerden ötürü fiziksel olarak bağlayıcı her şeyi *bilinmezlikten ötürü* erteliyorsunuzdur. Hal böyle olunca aylardır Almanca’ya sırt çevirdiğimi fark ettim. Hemen başlayalım o zaman, Almanca öğrenmek için en iyi yöntemleri sıralamaya…

Image by 2298149 from Pixabay
  1. Fiziksel bir kurs elbette ‘benim kuşak’ için en kolay öğrenme şekli… Eğer kursa gidebiliyorsanız ne ala… İsviçre’de Almanca öğrenmek için gittiğim özel kurum ve gemeinde (belediye) kurslarını daha önce burada anlatmıştım.
  2. Gelelim yeni kuşağın en iyi öğrendiği şekil olan online kurslara… Bunlar için ayrı başlıklarım var; çünkü Almanca öğrenmek için bana uygun en iyi yöntem sana uymayabilir. Denemek önemli…

Almanca öğrenmek için en iyi online uygulamalar

Busuu; sadece Almanca için değil, birçok dil seçenekleri olan uygulamayı Almanca öğretmenleri de öneriyor. Üyelik gerektiren uygulama bir süre sonra ücretli sisteme dönüyor; ama ilk ve orta seviye için kullanabilirsiniz.

Dualingo; sanırım en ünlü yabancı dil öğrenme uygulaması. Sadece Almanca için değil, birçok farklı dili öğrenmek için aynı zamanda. Ben de kullandım; sonra sıkıldım nedense basit geldi. Başlangıç seviyeleri ve hobi olsun diye dil öğrenenler için oldukça iyi. Hatta Alzheimer olmaktan korkan kayınpederimin telefonuna bile yükledim.

Lingoni: Almanca, Fransızca ve İngilizce öğrenmek için ücretli bir uygulama. Ben kullanmadım; ama yorumları fena değil. Video, podcast ve worksheets ile dil öğrenenler sevebilir.

Rosetta Stone; çok önerilen, ücretli bir uygulama. Harika yorumları ve referansları var. Eğer gerçekten, ciddi anlamda Almanca öğrenmeniz gerekiyorsa, önerilir.

Almanca öğrenmek için en iyi internet siteleri

Learn German – Deutsch Welle : Almanca’yı konularıyla, örnekleriyle, videolarıyla destekleyen ücretsiz olarak Almanca öğrenmek için harika bir internet sitesi. 

VHS-Lernportal : Yine ücretsiz olarak Almanca öğrenebileceğiniz bir internet sitesi. Her kurunda 12 bölüm var ve bölüm sonrası test oluyorsun. B2 son kuru, bilgisayar üzerinden öğrenmenin yanı sıra uygulaması da varmış; ama bence dil öğrenmek ciddi bir iştir ve masa başında oturmak en doğrusu.

Memrise ; uygulamaları da olan bir portal. Farklı dilleri öğretiyor ve eğlenceli bir şekilde dil öğrenmek isteyenlere hitap ediyor.

German Online Institute ; hem online olsun, hem bana özel olsun derseniz, 1e1 dersler alabileceğiniz, ekonomik bir kurs. Temel Almanca’yı öğrendikten sonra konuşma kursu olarak  iyi gider.

Language Teacher ; İsviçre’den birisiyle konuşma kursu yapmak isterseniz; hem kültürü hem dili öğrenmek açısından yani tavsiye ederim.

Almanca öğrenmek için en iyi Youtube kanalları

Begi Begi ; benim de çok severek takip ettiğim bir genç kadın. Almanca’yı eğlenceli bir şekilde öğretiyor. Youtube derslerinin yanı sıra Instagram hesabında da günlük konuşma videoları çok bilgilendirici.

Ferhat Yıldız ; henüz duymayanlarınız varsa birçok dili konuşan, öğreten bir insan kendisi. Ben de epey izlemiştim videolarını özellikle anlamakta zorluk çektiğim yerleri. 5 günde öğretir, ona göre!

Lingoni; yukarıda bahsettiğim uygulamaların hemen hepsinin youtube kanalları mevcut.

İsviçre’de Almanca öğrenmek için BİREBİR ders Almak

Birebir dersler, daha çok çocukların Almanca seviyelerini ilerletmek için uygun olabilir. Bunun dışında zamanınız kısıtlıysa da, çalışıyorsanız örneğin, saatleri kendiniz belirleyeceğiniz için tercih edebilirsiniz.

Tutor24 ; İsviçre’de gerek online gerek ev ortamında ders alma olanağı sağlar.

Ramona Feyrer ; çocuklara için oldukça eğlenceli bir öğretmen. Birçok olumlu yorum okudum hakkında.

Sprachspiele ; oyunla Almanca öğrenen çocuklar ve oyunu tercih eden yetişkinler için.

Almanca için en iyi sözlükler

Linguee

Pons

Almanya’da bir okulda nasıl ders işleniyor, buradan izleyebilirsiniz.

Yazar

1 Yorum Var

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.