Pandemi nedeniyle seyahatlerin birçoğu askıya alınıyor. Gezginler ise şimdiden pandemi sonrası için planlar hazırlıyor. Evde kalmakla geçen karantina günlerinin belki de en keyifli aktivitesi, gelecek seyahatleri planlamak değil mi? Peki uzmanlar neler söylüyor, dünyada pandemi sonrası seyahat düzenlerinin nasıl değişmesi bekleniyor? Sorulara yanıt vermeden önce uzmanlar, hiçbir şeyin sonsuza kadar sürmediğini belirtiyor ve her şeyin bir anda normale dönmeyeceğinin de altı çiziyor. İşte pandemi sonrası seyahat öngörüleri: 

Seyahat Planlamalarında Aşı Dönemi 

Yakın gelecekte ülkelerin vize evrakları içinde aşı veya antikor testi sonucu isteyebileceği ihtimaller arasında değerlendiriliyor. Ülkeler arası seyahatler, mutasyonlu virüs riski taşıdığı için birçok ülke konuda ekstra hassasiyet gösteriyor. Gelecek dönem için bol bol test yaptırabileceğinizi aklınızda tutarak, vize almanın daha zor olabileceğini olasılıklar arasında bulundurabilirsiniz. 

Ayrıntılar Artık Daha Önemlİ

Eskiden seyahat planının son halkası olarak görülen otel planlaması, gezi rotası gibi ayrıntılar artık çok daha önemli. Pandemi sürecinde ve sonrasında plan yaparken hangi otelde kalacağınıza, otelin imkanlarına, merkeze yakınlığına çok daha fazla dikkat etmelisiniz. Zira riski en aza indirmek için gezilerde daha çok yürüyüş yapılacağı, daha az taşıt kullanılacağı öngörülüyor. Benzer şekilde otellerin yemek olanakları ve hatta odalarda kahve makinesi bulundurup bulundurmamaları bile artık daha önemli seçim kriterleri haline geliyor. Çünkü uzunca bir süre, kahve ve çay gibi içeceklerin evde hazırlanması ve daha hijyenik olduğu için termos bardaklarda taşınması bekleniyor. 

Temizlik Artık Temel Krİter

Kişisel hijyenin hem ulaşım hem de yaşam düzeninde birçok şeyi değiştirdiği aşikar. Elden düşmeyen kolonya şişeleri, yakında portatif süpürgeleri de beraberinde getireceğe benziyor. Herkeste yükselen temizlik takıntısı, gelecekte çantada taşınabilen, portatif ve ultra becerikli Dyson süpürgelere neden olur mu bilemiyoruz ancak otellerin temizliğinin nasıl yapıldığına, odaların kaç dakika süreyle havalandırıldığına dikkat edilerek konaklama mekanının seçileceğinden eminiz. Elbette pandemi sonrasında seyahat planlayıcı rezervasyon sitelerinde, temizlik puanlarının sıralama algoritmasında çok daha önemli yer edinmesi de bekleniyor. 

Tek Kullanımlık Eşyalar

Pandemiden sonra, otellerde yıkanarak defalarca kullanılan havluların, nevresimlerin, bornozların yerini tek kullanımlık eşyaların alacağı öngörülüyor. Seyahat edenlerin, az yer kaplayan, tek kullanımlık tekstil ürünlerini yanlarında taşımak isteyebilecekleri de not düşülüyor. Bir yanda sürdürülebilirlik trendi yükselirken ,diğer yandan tek kullanımlık eşya ihtiyacının artması, gelecekte daha doğa dostu ve doğal tek kullanımlık malzemelerle tanışabileceğimizi müjdeliyor. 

Pandemi Sonrası Seyahat Nasıl Olacak?
Güvenlİ Seyahat Rotaları 

Pandemiden sonra insanların; aktarmaları noktalarını, seyahatlerinin rotalarını seçerken güvenliği ön planda tutacağına kesin gözüyle bakılıyor. Seyahat planlanmasının ülkelerdeki hastalık oranlarına göre yapılabileceğine dair ihtimaller konuşuluyor. En güvenli rota hangisi, aktarmanın hem en az zaman aldığı hem de en az hastalık riski taşıdığı yer hangi ülkede gibi sorular, seyahatlerde yeni yeni değişkenleri oluşturacağa benziyor. 

Seyahat Sİgortanız Var mı? 

Pandemi sonrasında seyahat sigortasının çok daha önemli olması bekleniyor. Hastalık gibi nedenlerle bilet iptali durumunda paranızın yanmaması için seyahat sigortası hizmetleri alabilirsiniz. Hizmetlerin gelecek dönemde pahalılanacağı göz önüne alındığında, seyahat sigortasının şimdiden yaptırılabileceği belirtiliyor. Acil durumlarda kendinizi daha güvende hissetmek için sigorta poliçenizi gözden geçirebilirsiniz. 

Yeni Salgınlara Hazırlıklı Mısınız? 

Pandemi sonrası dünyada, konaklanacak yerlerin hastanelere yakınlığı gezginler için çok daha fazla önem arz ediyor. Ülkedeki sağlık hizmetleri nasıl gibi soruların, pandemi sonrasında da turizmi etkilemesi bekleniyor. Gezginlerin her an yeni salgınlara hazırlıklı olması gerektiği uyarısı yapılırken, otel odalarında UV temizleme cihazlarının olmasının, çelik kasa gibi standart haline gelmesi öngörülüyor. Evlerde de kullanılabilen küçük cihazlar, Beko gibi bilinen pek çok marka tarafından üretiliyor. 

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.