Gezmek, seyahat etmek hepimizin tutkusu. Ancak uçuş sürelerinin uzunluğu, hava basıncı yolculukların yorucu olmasına neden olabiliyor. Uçuş teknolojisi her geçen gün yolcuları daha rahat hissettirmek için geliştirilse de, yolcuların da yapacakları küçük değişikliklerle konfor sağlaması mümkün görülüyor. Uçak yolculuklarında seçeceğiniz doğru kıyafet ve aksesuarlarla siz de seyahatin tadını çıkarabilirsiniz. Uçak yolculuklarında giymeniz ve kesinlikle giymemeniz gereken kıyafetleri sizler için derledik.

Hava Değişimine Hazırlık

Hava çok sıcak olsa dahi, uçak içinin yolculuk sırasında serin olabileceğini aklınızda tutarak kombinlerinizi güncellemelisiniz. Yanınıza alacağınız bir şal veya hırka, uçuş sırasında konfor sırrı olabiliyor. Dilerseniz fermuarlı hafif bir sweatshirt ile kombini tamamlayabilirsiniz. Tabii ki dikkat edilecek başka faktörler de var. Örneğin uçuş rotanız farklı mevsimleri gösteriyorsa kat kat giyinmeye özen göstermelisiniz. Böylece sıcak havada üzerinizdekileri kolaylıkla çıkararak bir tişörtle kalabilir veya hemen kat kat giyinerek ısınabilirsiniz. Kat kat giyinmenin bagaj limitleri için avantaj olduğunu da hatırlatmamız gerek. Ancak çok ağır diye bagaja konmak yerine giyilen botlar, saatler süren yolculuklarda ayaklarının ağrımasına sebep verebiliyor. Bagaj limiti kadar kendi konforunuza da önem vermelisiniz.

Ayakkabılarınız Uçuşa Uygun mu?

Uçuş sırasında değişen hava basıncı, uzun süre hareketsizlik ayakların ödem tutmasına neden
olabiliyor. Özellikle uzun yolculuklar sonrasında, birçok kişi ayakkabıların ayaklarını sıktığından veya vurduğundan şikayet edebiliyor. Ayağın ödem tutmasına zemin hazırlayacak topuklu ayakkabı modellerini yolculuk sırasında tercih etmemelisiniz. Onun yerine spor ayakkabılar veya terlikler giyebilirsiniz. Eğer bir toplantının ardından uçacaksanız ve ayağınızda mecburen topuklular varsa, çantanıza atacağınız katlanan babetler kurtarıcı oluyor. Hemen havaalanında ayakkabı değiştirerek yola hazır hale gelebilirsiniz.

Bağcıklı Ayakkabı ve Çizmeler de Dezavantaj

Türkiye’deki birçok havaalanı, güvenlik gerekçesiyle ayakkabıların çıkarılmasını ve bu şekilde
taramadan geçilmesini isteyebiliyor. Bağcıklı ayakkabıları giyip çıkarmak zor olduğu için
yolculuk öncesinde hem stres hem de zaman kaybı yaratıyor. Eğer iç hat uçuşlar yapacaksanız,
kolay giyip çıkartılan babetler, cırt cırtlı veya fermuarlı ayakkabılar seçebilirsiniz. Yine ayakta
ayakkabı giyip çıkarırken elbise giymek zahmet yaratabiliyor. Yolculukta rahat hissetmek ve
güvenlikten hızlıca geçebilmek için tayt, eşofman gibi rahat kıyafetleri tercih edebilirsiniz.

Kumaşlara Özen Gösterin

Yolculuk sırasında giyilen kıyafetin kesimi kadar kumaşı da önem taşıyor. Esneyen penye
kumaşlar, nefes alan pamuklu kıyafetler yolculuk için ideal seçeneği oluşturuyor. Ayrıca yolda
rahat etmek için kırışmayan seçeneklere yönelmelisiniz. Özellikle uçaktan indikten sonra güne
devam edecekseniz saten, keten gibi çabuk kırışan kumaşlardan uzak durmanız gerekiyor. Ütü
gerekmeyen, kolay kırışmayan likralı kumaşlar veya trikolar yolda kurtarıcı olabiliyor. Ayrıca bir davete gidiyorsanız ve çantanızda abiye elbise varsa, onların da kırışmaması için elbise
kılıfında olmasına özen göstermelisiniz. Yolculuğunuzu “elbiseler kırışmasın” stresiyle geçirmek istemiyorsanız yanınıza bir ütü spreyi almayı da ihmal etmemelisiniz.

Ne Kadar Az Aksesuar O Kadar İyi

Uçak yolculuğu yapacaksanız kemer, toka, broş gibi birçok aksesuarın güvenlik geçişlerinde
zaman kaybettirdiğini bilmelisiniz. Bu nedenle kombinlerinizde ne kadar az metal aksesuara yer verirseniz o kadar iyi oluyor. Yolculuk sırasında aksesuarları çantanızdan çıkararak takabilir ve güne şıklıkla devam edebilirsiniz ancak uçağa binerken üzerinizde olmamasını seçebilirsiniz. Eğer çok ödem tutan bir vücudunuz varsa ve uzun bir yolculuğa çıkıyorsanız yüzük takmamaya da özen göstermelisiniz. Uzun yolculuklar sırasında ayaklar kadar parmaklar da şişebiliyor. Yolculuğun ardından parmaklarınızdan yüzükleri çıkarmakta zorlanmamak için yüzük takmamak önem arz ediyor.

Yolculuk kombinlerinde, içinde kendinizi rahat hissettiğiniz sportif kıyafetleri rahatlıkla
giyebilirsiniz. Eşofman, tayt, spor ayakkabı, tişört, sweatshirt gibi giyim ürünlerini tercih ederek uzun seyahatlerde bile kendinizi daha zinde hissetmeniz mümkün. Şimdiden iyi ve konforlu yolculuklar…

Yazar

1 Yorum Var

  1. Gerçekten güzel bilgiler var. Özellikle şu ayakkabı çıkartma olayı başıma geldiği için söylüyorum, oldukça zor oluyor. Rahat ayakkabılar giymekte fayda var.

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.