Glacier Express ile tren seyahati ‘anlatılmaz, yaşanır’ sözü için en güzel örnek olsa gerek. Ben biraz anlatmaya çalışacağım bir gün bu deneyimi yaşamanızı temenni ederek…

Glacier Express, oldukça turistik ve dolayısıyla da pahalı bir seyahat. İsviçre’de ‘mutlaka yapılacaklar’ listesinde. Eğer hayatınızda 1 kez İsviçre’ye gelme şansınız varsa, bunu yapmadan dönmeyin. Yaşıyorsanız, bir ara yapın. Bilet satın aşamalarını az sonra aşağıda okuyacaksınız.

Glacier_Express_Landwasserviadukt

Koronavirüs’ün iyi bir yanını buldum nihayet! İsviçre’de turist yoktu ve tren hemen hemen boştu yani bu bileti son dakika almak da, bu yolculuğu vagonda 5 kişi yapmak da bize nasip oldu. Normalde trenin hangi yönünde oturmamız bile tartışılırken, biz 8 kişilik alanda 3 kişi oturduk. Manzara hangi yöndeyse o yana koştuk. Elbette normal zamanda olsak böyle bir şey yapmak imkansızdı…

Glacier Express nedir?

1889’da başlayan Glacier Express ile tren seyahati, 291 köprü ve 91 tünel içeren Zermatt ve St Moritz/Davos arasını, 8+ saat yolculuk, kapsıyor.Unesco dünya mirasında bulunan Swiss Alps Jungfrau – Aletsch ve Albula-Bernina hattından geçiyor. Neyse ki bu yolculuğu aradaki duraklara bilet satın alarak daha kısa süreli yapmak da mümkün.

Glacier_Express_Landwasserviadukt

Tren tavana dek camları olduğundan görüş açısı çok iyi. Bazı pencereler yazın açılıyormuş; ama kışın karlar arasında yolculuk yapmak çok keyifliydi.

Biz gideceğimiz hattan ve çocuklardan dolayı Chur-Samedan arasındaki yolculuğu yaptık. Burası aynı zamanda ‘mutlaka görün’ denilen Landwasser Viaduct ve Albula Line hattını da kapsıyor. Normalde araba ile yarım saatlik yol, trenle 2 saat sürüyor.

Bindiğimiz tren çok şık, tertemizdi. Her önemli nokta öncesinde bir görevli gelip farklı dillerde hangi yönde ne manzara olacağını haber veriyordu tek tek yolculara. Biz de o yöne bakıp hazırlanıyor, merakla bekliyorduk. Normalde bar servisi ve önceden satın alırsanız yemek servisi var. Koronavirüs sebebiyle isteğe bağlı, oturduğunuz masaya içecek servisi yapılıyor.

Glacier Express tren biletleri

İsviçre’de yaşıyorsanız:

Swiss Pass/Halb-tax/Swiss Half fare kart sahibi olduğunuzu düşünüyorum. Eğer yoksa, o kırmızı kartı hemen satın alın. Her seyahati %50 indirimli, yani çocuk fiyatına yapıyorsunuz. Tren, otobüs, vapur, tramvay her yerde geçiyor; hatta bazı dağlarda teleferik de indirimli oluyor. Kesinlikle verdiğiniz yıllık ücretini geriye misliyle alıyorsunuz.

6-16 yaş arasındaki çocuklarınız için Junior Card satın alın. Bunun için pasaport veya kimlikle ana tren istasyonlarından birine gidiyorsunuz. Çocuk başına 30 CHF karşılığında bir kart alıyorsunuz ve o kart sayesinde çocuklar sizinle birlikte ücretsiz seyahat ediyorlar. Yani, ben Swiss Half fare kartım olduğu için yarı fiyatına – 19 CHF- Glacier Express tren bileti satın aldım. 2 çocuğum da benimle birlikte ücretsiz seyahat ettiler. Sadece Glacier Express’e özel koltuk rezervasyonu için ek ücret -kişi başı 39 CHF- ödedik. Normalde çok pahalı olan ve 90 gün öncesinden bilet almak gereken bu tren, bize çok da pahalı gelmedi bu şartlarda. Eğer biletiniz varsa ve sadece koltuk rezervasyonu yapmanız gerekiyorsa, bu siteyi kullanın: https://www.glacierexpress.ch/en/

Ayrıca Rhätische Bahn ile sadece 19 CHF’ye de bu yolculuğu (Chur-Samedan) yapmak mümkün. Nasıl mı? Anlatacağım…

Rhätische Bahn, Family Coach

Ama önce, Gemeinde’den alınan GA Ticket, yani Saver Day Pass ile 1 gün boyunca 45 CHF’ye sayısız kez inip binerek, bu hattı da evinizin istasyonundan itibaren Rhätische Bahn ile yapabilirsiniz. Ya da tıpkı bizim dönüşte yaptığımız gibi point to point yani noktadan noktaya bilet satın alıp yine Rhätische Bahn ile inip-binmeden aynı güzergahı yapabilirsiniz. Tek farkı birinin (Glacier Express) camları daha geniş, daha lüks ve keyfi inip binme yok. İkisinde de geçtiğimiz noktalar hakkında 3-4 dilde bilgi verildi.

Rhätische Bahn’da çocuk oyun alanı

Dönüşteki Rhätische Bahn’da FA vagonu, yani Family Area = Aile Alanı, vardı. Beliz de yol boyu kaydıraktan kaydı. Günlük bilet ve Rhätische Bahn ile Bergün gibi özel duraklarda inip kızak kayarak diğer istasyona sayısız kez gidebilirsiniz örneğin. SBB ile Luzern ve Lugano’ya giderken de trende family area, yani çocuk oyun alanları bulunuyor.

İsviçre’de yaşamıyorsanız:
turist olarak Glacier Express ile tren seyahati nasıl yapacaksınız?

3, 4 ya da 8 günlük Swiss Travel Pass satın alırsanız, Zermatt – St Moritz arasında ücretsiz gidebilirsiniz. Swiss Travel Pass ücretleri burada. Bu, İsviçre’de yaşa-ma-yanlar için, unutmayın! İlave olarak kişi başı 39 CHF ile koltuk rezervasyonu yapmanız gerekir. Ya da Saver Day Pass, bir tanıdığınıza geliyorsanız Gemeinde’den satın alınan GA ile, 45CHF’ye günlük bilet alabilirsiniz. Glacier Express için yine koltuk rezervasyonu gerekiyor. Bilet satın almak ya da rezervasyon yapmak için bu siteyi kullanın: https://www.glacierexpress.ch/en/

Turistler gelmeye başlayınca, seyahat yasakları kalkınca 3 ay önceden yer ayırtmanızı öneririm.

Araya biraz fotoğraf serpiştirdim; ama bizim gezi için aşağıdaki videoya da bakmanızı önereyim…

Nesi güzel bu rotanın derseniz?

St. Moritz: Dünyanın en popüler turist merkezlerinden biri. 3000 yıl öncesine dayanan bir Alpine kış turizmi var ve aynı zamanda mineral kaynak suları ile biliniyor.

Albula Line: Glacier Express’in en muhteşem yeri olarak biliniyor. 400 metrelik yükseklik farkını spiral ve helikal tüneller, 6 viyadük ile 100 yaşındaki ‘demiryolu harikası’ ile geçiyorsunuz. Unesco dünya listesinde bu alan ve tren yolu.

Davos: Avrupa’nın en yüksekteki dağ tesisleri burada. Dünyanın göz bebeği her açıdan! Bizim de severek gittiğimiz yerlerden; buradan bilgi alabilirsiniz.

Landwasser Viaduct: 142 metre uzunluğunda ve 65 metre yüksekliğindeki viyadük, Glacier Express ile anılır. Broşüründeki fotoğrafta bile burası var! 100 metre çapla daire çizen viyadük Landwasser tüneline girer. Bu bölge sadece turistik açıdan değil; inşaat ve mimari açıdan da görülmesi gereken yerlerden bence.

Chur: İsvirre’nin en eski şehri Chur’un tarihi 5000 yıl öncesine dayanıyor. Graubünden kantonunun en büyük şehri.

Biz bu kısımlardan geçtik işte. Gerisinde;

Rhine Gorge = Swiss Grand Canyon da denilir. 2020 yazında gitmiştik belki hatırlayanlarınız olur. Ren Nehri’nin en azgın, deli yerlerindenmiş.

Disentis: İsvire’nin 4. resmi dili, Romansh konuşulan en büyük yerleşim yeri. 1600’lerden kalma yapıtlarıyla da biliniyor.

Oberalpass: Demiryolu hattının 2033 metrede en yükseğe eriştiği yer. Zermatt’dan arabayla dönerken – Ağustos – kar görmüştük burada!

Andermatt: Önemli kayak merkezlerinden biri ve kuruluşu 12. yüzyıla dek uzanıyor. Şu an çok büyük bir tesis yapılıyor-muş.

Brig: Valais kantonuna ulaştık. Unesco koruması altındaki Aletsch buzulu bu bölgede. Yazın direk İtalya’dan buraya geçmiş ve Zermatt’a ulaşmak için arabayı burada bırakmak durumunda kalmıştık. Çünkü…

Zermatt: Arabayla ulaşımın olmadığı, Matterhorn’un -4475metre- vatanı. Yürüyüş, kayak, sevimli şaleler… Görülmesi gereken yerlerden biri eğer kısıtlı zamanınız yoksa.

Glacier Express rotası

İşte ünlü Glacier Express, bu noktalardan geçerek 8+ saatte gezdiriyor bu bölgeyi oturduğunuz yerden. Bana kalsa ve zamanım olsa her durakta in-bin yapmayı tercih ederim. O sebeple biletinizi yukarıda anlattığım gibi seçin. Sorunuz ve öneriniz olursa lütfen yorum bırakın.

Aralık -2020 Glacier Express

*** Bazı fotoğraflar Glacier Express sitesinden alıntıdır.

Yazar

2 Yorum Var

  1. Selamlar, anlatımınız çok keyifli, ben de benzer bir rota yapmıştım İsviçre’de ancak Glacier Express’i de listeme kattım, çok sevgiler 🙂

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.