Tüm aile Las Vegas, Nevada, Amerika’ya gidebilir misiniz?

Batı dünyasında ‘Sin City’ olarak bilinen Las Vegas’ta çocuk dostu -da- birçok aktivite olduğunu biliyor muydunuz? Ben de gidince öğrendim.

Öncelikle Las Vegas eskiden bir çölmüş; zaten çölün de ortasında. Arabayla şehrin 30 dakika dışında harika doğal güzellikler var; fakat içi tamamen yapay bir dünya. Bu yüzden de her şey oldukça pahalı. Arabasız gezmek ise turlara katılmadığınız sürece, imkansız… O yüzden;

Öneri 1: Eğer civarı gezecekseniz Las Vegas’ta araba kiralayın. Herkes kiraladığı için ne kadar önce kiralarsanız o kadar iyi… Sadece otelde ve şehir içinde takılacaksanız Über kullanın.

Çocukla Yapılacak Aktiviteler

 

Gösterileri, müzeleri, havası ve havuzlu otelleriyle Las Vegas’ta çocukların sıkılması imkansız.

1- Bellagio Fountains – Su gösterilerini izleyin

Bellagio otel önünde, açık havada her öğleden sonra her yarım saatte bir müzik eşliğinde ışıklı su gösterileri oluyor. Bu şovlar için 83 milyon litre su harcanıyor; çöl için oldukça yüksek bir rakam değil mi?

Dikkat, etrafı kalabalık olacağından çocukları kaybetmeyin.
Bu aktivite ücretsiz.

2- Otellerin içine girin

Etrafınız otellerle çevrili ve dışarıdan her biri ayrı bir güzel; binaların içlerine girip çıkmak serbest ve ücretsiz. Paris’ten Mısır’a, NYC’den Roma’ya birçok farklı dizaynda, botanik bahçesinden korsanlara ve hatta lunaparka dek farklı temalarda sıralanmış otellerin içini mutlaka görün.

Ceaser’s Palace’da Fall of Atlantis gösterisini izleyebilirsiniz. Mirage otelde akşamları sergilenen volkan şovunu izleyebilirsiniz. Venetian otelde gondolla gezebilirsiniz. Tropicana otelde pinball makinelerinin sergilendiği yeri görebilirsiniz.

3- Müzeleri gezin

Müze değil, otel içi…

Neon Museum, LV Natural History Museum, Discovery Children Museum, Madam Tussauds, Nevada State Railroad Museum Las Vegas’ta bulunan müzelerden bir kaçı. Tek bir yeri tercih etmeniz gerekiyorsa ve yanınızda çocuk da varsa, downtown denilen merkezdeki bilim, sanat ve kültür etkinlikleriyle Discovery Children’s Museum’u önereyim.
Müzeleri gezmek ücretli…

4- Las Vegas’ta şovlara bilet alın

Ailecek gidilecek bir şov mutlaka bulursunuz. Biletleri otel içinden almak bazen internetten almaktan daha ekonomik olabilir. Üstelik daha iyi bir konum seçebilirsiniz. Biz çocuklara uygun olan Cirque du Soliel şovu Mystere’e gittik. Bizim kadar çocuklar da eğlendi. Beliz aylar sonra bile şovu hatırlıyor. Blue Man Group şovu da uygundu; yetişkinlere özel şovlar olduğunu hatırlatır ve çocukların yaşına göre bir gösteri seçmenizi öneririm.

5- Nevada doğasını da görün

Biz Las Vegas ardından 10 gün Nevada, Utah, Arizona ve California dolaylarında araba yolculuğu yaptık; ama eğer sadece LV’a geliyorsanız bir günü mutlaka muhteşem doğaya ayırın.

Dünyanın 7 mühendislik harikasından biri Hoover Dam, 600 milyon yıl önce oluşmuş Red Rock Canyon, yürüyüş için Springs Reserve, hem çöl havası alıp hem su sporları yapabileceğiniz Lake Mead ve bizim çöldeki ilk durağımız kırmızı kayalarıyla ünlü Fire of Valley günübirlik gezeceğiniz yerlerden. Dilerseniz Grand Canyon’a bile gidebilirsiniz; helikopterle…

Las Vegas’ta Konaklama

Ben genelde aile dostu ekonomik yerleri tercih ederim; ama eşim – daha önce geldiğinden – Las Vegas deneyimi açısından mutlaka büyük otellerden birinde kalmamız konusunda ısrar etti. Birkaç yeri beğendim;

– Yüzme havuzunun ortasında yeralan köpek balığı tankıyla Golden Nugget
– İsmi ve lunaparkıyla çocuk dostu olan Circus Circus Hotel
– İtalyan havası ve su kanallarıyla The Venetian
– Botanik bahçeleri ve havuzlarıyla lüks kategorideki Wynn Las Vegas ve The Mirage
– Gazinosu bulunmayan -dolayısıyla sigara dumanı olmayan – çocuk dostu Four Seasons Hotel

Biz nerede kaldık?

Korsan temasıyla aklımızı çelen, Cirque du Soleil şovunun sergilendiği, ekonomik olarak bize daha uygun ve konum olarak her yere yürüme mesafesindeki Treasure Island’da kaldık.

Memnun muyduk? Evet, gece yatmadan yatmaya girdiğimiz için 2 gece için uygundu.

Yemekler? Kahvaltı istemedik; içerisinde birçok restoran vardı.

Ya gazino? Sabah 7’de mesaiye başlayan müşteriler için sigara içilen bir gazino alanı var. İşin ilginci, ben sigara kokusuna çok hassasım; ama tüm otellerde havalandırma çok iyi çalıştığından rahatsız olmadık. Otel odası seçerken mutlaka ‘Sigara İçilmeyen’ diye belirtin; daha üst kattakiler oluyor.

Havuz? Küçük bir havuzu vardı, çocuklara yetti.

Ulaşım: Havaalanından araç kiralamıştık. Sadece giriş ve çıkışta aracı kullandık. Diğer mesafeleri yürüdük ya da toplu taşımayı kullandık.

Yemekler

Kahvaltı için The Mirage içindeki Pantry’ye gittik, sıra bekledik; ama değdi. Öğle saatlerinde ise nereye yakınsak oradan atıştırdık.

Sekushi Japanese Restaurant, sushi sevenlere önerilir. Onun dışında her otel içinde birçok yeme-içme imkanı var.

Las Vegas’ta Nasıl Ekonomi Yaparım?
  • Strip dışındaki kumarhane-gazino olmayan otelleri seçerek,
  • Restorana günde 1 kez giderek, diğer öğünleri ayak üstü geçiştirerek
  • Suluk getirip otellerden su doldurarak
  • Yürüyerek
  • Go Las Vegas Pass satın alarak
  • Taksi yerine Über kullanarak
  • Gazinoda oyun oynayarak ve garsona bahşiş vererek ücretsiz içki içebilirsiniz
  • Oyun oynamayarak 🙂
Öneri 2: Amerikalılar Las Vegas’a tatil için gittiklerinde bile şehre birkaç gün ayırıp diğer eyaletleri ve civarını geziyorlar. Eğer Amerika dışından LV’a gidiyorsanız, birkaç günden sonra sıkılırsınız ve çok para harcarsınız. Yakınlara başka geziler ayarlayın. Bana danışabilirsiniz.
Las Vegas havasını solumak isterseniz YouTube videomuzu önereyim: 

Yazar

2 Yorum Var

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.