Son 20 senedir hemen her yaz Bodrum’a gideriz aksatmadan, malum Mr B’nin bir yarısı oralı… Bir türlü kısmet olmamıştı Zeki Müren’in bir zamanlar yaşadığı; ama ölümünden sonra müzeye dönüştürülen evini görmek.

Alaz o günü kuzenleriyle geçirmek isteyince, Beliz’i alıp Bodrum’a gittik. Henüz bizim gezi isteklerimize karşı çıkmayan, biz nereye gidersek oraya gelip kendine eğlenecek bir şeyler bulan Beliz; sanat güneşimizin evine de coşkuyla geldi.

  

Oldukça alçak gönüllü bir ev; gerek eşyaları gerek yapısıyla olsun. Harika bir manzarası var; ama Zeki Müren’in kostümleri gibi hiç şatafatlı değil.
Halikarnas’ın arka tarafında yer alıyor. Müze kart sahibi olanlar için giriş ücretsiz; aksi takdirde yetişkinlerin giriş ücreti 7 Türk Lirası. (2019 yaz)
Bir yaz günü öğleden sonrasında müzenin hınca hınç dolu olması, bazı gözü yaşlı teyzelerin yanı sıra Zeki Müren’i görmemiş bir gençliğin de müzeyi geziyor olması beni hem şaşırttı ve hem sevindirdi açıkçası.
Dikkat Edilecekler:
  • Gitmeden önce açılış-kapanış saatlerini kontrol ediniz.
  • Kapıda galoş giymeniz gerekiyor.
  • Küçük ve dar koridorları var.
  • Engelliler ve bebek arabası için uygun görünmüyor.
  • Evin arka kısmında bir kafeterya var.
  • Gezi süresi 20 dakika – 1 saat arasında değişebilir şu şarkıyı da dinleyeyim, şu resimlere tek tek bakayım derseniz.
  • Üst katta yer alan annesinin ve gençlik fotoğraflarını atlamayınız.

 

2000 yılında Zeki Müren’in sahne kostümlerinin, çizdiği desenlerin – ki bu yanını hiç bilmiyordum, harika çizimlerine şarkılarının isimlerini vermiş- , hayranlarından gelen mektupların, aldığı ödüllerin, özel eşyalarının, bahçesinde camekan ardında kullandığı Buick Regal marka otomobilinin sergilendiği eski evi, müzeye dönüştürülmüş. Zeki Müren şarkıları da bu geziye eşlik ediyor evin her odasında…
Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.