Rusya vizesi nasıl alınır, diye merak ediyorsanız bu yazı tam size göre! Gezmek için, ticaret amacıyla, çalışmak için ya da eğitim için… Rusya’ya gitme nedeniniz her ne olursa olsun, Rusya vizesi başvuru koşulları ve işlemleri için tüm detayları burada bulabilirsiniz… 


Rusya ve Türkiye köklü bir tarihi geçmişe sahip günümüzde de önemli işbirliklerine sahip iki ülke. Bu önemli işbirliği her alanda her iki ülkeye de her zaman olumlu katkılar vermiştir ve bu olumlu tablonun devamında her sene binlerce turist iki ülkeyi de ziyaret etmektedirler. Üstelik her sene Rusya’yı ziyaret eden turist sayısı da gitgide artmaktadır. Rus Turizm Endüstrisi Birliği verilerine göre de Türkiye’den Rusya’ya giden turist sayısı 2018 yılında 200 bini geçmiştir. Türkiye’den Rusya’ya gitmek isteyen her Türkiye vatandaşının Rusya vizesi alması gerekiyor. Ülkemizden Rusya’ya turist olarak, iş amaçlı, öğrenci olarak, araştırma için ya da işçi olarak farklı amaçlar için gidilebiliyor. Rusya’nın bu konuda uyguladığı birçok farklı vize türü bulunuyor. Bunlar turist vizesi, işçi vizesi, ticari vize ve öğrenci vizesi olarak ayrılıyor. Rusya vizesi evrakları/belgeleri de vize türüne göre farklılık göstermektedir. Sizin için en uygun Rusya vizesi tipi nedir ve onun için gereken evraklar nelerdir, gelin göz atalım… 

Turistik Vize Nasıl Alınır? 

Turistik vizeyi sadece turizm amaçlı ziyaretlerinizde kullanabilirsiniz. Bu vize tipinde 30 gün veya daha kısa süreyle Rusya’da kalabilirsiniz. Başvuru işlemlerini Yüzyıl Turizm ile gerçekleştirirseniz en geç 2-5 iş günü içerisinde vizenizi alabilirsiniz.
Turistik vize için gereken evraklar:

1- Pasaport
2- 1 adet arka fonu beyaz vesikalık fotoğraf
3- Ev adresi, telefon numarası, e-posta adresi
4- İş adresi
5- Voucher belgesi 

Ticari Vize Nasıl Alınır?

Rusya vizesi için ticari amaçlı başvuru yapıyorsanız, mutlaka davetiye mektubunuzun olması gerekmektedir, belgenin Rusya dış işleri bakanlığı tarafından onaylı olması gerekmektedir. Yüzyıl Turizm ile kısa sürede alabileceğiniz, ticari vizenin sonuçlanması istediğiniz vize süresine göre değişiklik göstermektedir. 

Ticari vize için gereken evraklar:

1- Pasaport
2- 1 adet arka fonu beyaz vesikalık fotoğraf
3- Ev adresi, telefon numarası, e-posta adresi
4- İş adresi
5- Ticari davetiye mektubu

İşçi Vizesi Nasıl Alınır?

İşçi olarak Rusya’ya gitmek istiyorsanız, işçi vizesi almanız gerekmektedir. Rusya vizesi başvurusu yapabilmeniz için çalışacağınız şirket tarafından adınıza düzenlenen işçi davetiyesi ile vize başvurunuzu yapabilirsiniz. 3 ay ile 3 yıl arasında değişen sürelerde vize alabildiğiniz işçi vizesinde 2-5 gün arasında başvurunuz sonuçlanıyor. 

İşçi vizesi için gereken evraklar:
1- Pasaport
2- 1 adet arka fonu beyaz vesikalık fotoğraf
3- Ev adresi, telefon numarası, e-posta adresi
4- İş adresi
5- İşçi davetiyesi

Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Öğrenci olarak Rusya’ya gitmek istiyorsanız, eğitim alacağınız okulun, sizin adınıza göndereceği öğrenci davetiyesiyle Rusya vizesine başvuru yapabilirsiniz. Öğrenci vizesine 3 aylık olarak başvurabiliyorsunuz, daha sonrasında eğitim sürenize göre vizenizi uzatabiliyorsunuz. Başvuru sonucunu 2-5 gün içinde alabilirsiniz. 

Öğrenci vizesi için gereken evraklar:

1- Pasaport
2- 1 adet arka fonu beyaz vesikalık fotoğraf
3- Ev adresi, telefon numarası, e-posta adresi
4- İş adresi
5- Öğrenci davetiyesi

Rusya Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Rusya vizesi alabilmek için iki farklı seçeneğiniz bulunmaktadır. Bunlardan ilkinde, kendi uğraşlarınız ile konsolosluğa giderek, başvuru formu ve diğer işlemler ile birlikte vize işlemlerini tamamlamaya çalışabilirsiniz. İkinci seçeneğiniz ise, işinizi çok daha kolaylaştıracak Yüzyıl Turizm’e başvurmak… Başvuru işlemlerini kendiniz yapmak istediğinizde, sizden istenen evrak ve belgeler nedeniyle başvuru süreciniz biraz daha uzun sürebilir. Yüzyıl Turizm vize alım sürecinde hızlı aksiyon alıp vizenizin en kısa sürede çıkmasını ve size teslim edilmesini sağlar. Kolay Rusya vizesi başvurusu ve vize sürecinde daha hızlı sonuç almak için Yüzyıl Turizm ile hemen iletişime geçebilirsiniz. 

* Veri kaynağı: Tuik
* Bu yazı Yüzyıl Turizm tarafından sağlanmıştır.

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.