Cambly Kids ile İngilizce Dersi
Geçenlerde, ana dilimize sahip çıkmamızın gerektiğini anlatmıştım. Bizim işimiz çocuklarımıza kendi dilimizi öğretmek, İngilizce ya da Almanca öğretmek değil. Kendi ana dilimiz olmayan bir dili çocuklarımıza öğretmek belki çocuğun küçük yaşta İngilizce öğrenmesi açısından avantaj gibi gelse de, kelimenin kullanım yerini ya da telaffuzunu yanlış öğrenmesi ileride çocuk için kesinlikle dezavantaj olacak. Aksan bir kez öğrenildi mi, değiştirilmesi çok zor. O yüzden bırakalım, ana dili o dil olan insanlardan öğrensinler.

Türkiye’de yaşıyorum, böyle bir imkanım yok diye düşünmeyin. Her şeyin çözümü var. Cambly, ana dili İngilizce olan eğitmenlerden online İngilizce programı ile çocuklara ve hatta yetişkinlere yabancı dili doğru kaynaklardan öğreten bir uygulama.

Cambly Kids ile ihtiyacınız olan bir çocuk ve internete bağlı bilgisayar ya da telefon. İnternet sitesine kayıt olduktan sonra dilediğiniz karakterde; eğlenceli, ciddi, sabırlı, bilge, vs; dilediğiniz cinsiyette ve yaşta, hatta hobilerine göre bir öğretmen profili seçiyorsunuz. Sonra yabancı dil seviyenize göre, seçtiğiniz kişiye bağlanıp belirlediğiniz sürece öğretmenle birebir görüşüyorsunuz. İsterseniz İngilizce ders alın, isterseniz belirlediğiniz konuda sohbet edin ya da oyun oynayın ki çocuklar zaten dili eğlenceli bir şekilde oyun yoluyla öğreniyorlar. İngilizce seviyesinin iyi olmasına da gerek yok; ‘How are you?’ ile başlayın, gerisi gelir.

Ev ortamında yabancı öğretmenlerle yabancı dil dersi...

Çocukları bir yerden bir yere götürmeye gerek kalmıyor, isterseniz yanına oturup çocuğun ne konuştuğunu dinleyebilirsiniz de. Hatta dersler kayıt ediliyor ve daha sonra bu kayıtları anne baba da izleyebiliyorlar. Her ders için aynı öğretmeni seçebileceğiniz gibi beğenmezseniz başka öğretmen de deneyebilirsiniz; karar tamamen sizin. Dil öğrenme süresini de; haftada kaç gün ya da saat olacağını, öğrenme zamanını da; evden bağlandığınız için başlama/bitiş saati esnek, siz çocuğunuza uygun olarak belirliyorsunuz.

Biz de Alaz’la çocuklar için İngilizce sayfasına kayıt olup bir deneme dersi yaptık. İngilizce’yi kreşten ve televizyondan duyarak öğrendiğinden rahatlıkla konuşuyor. Fakat daha önce hiç ders almadığından gramerinde sorunlar var. Alaz’ın istediği yaş grubundan, cinsiyetten ve hoşuna gidecek hobileri olan bir öğretmen seçtik. Randevu günü gelince bilgisayar başına oturduk ve sohbete başladılar. İlk ders olduğundan çok basit kelimeler ve hayvan resimleri üzerine konuştular. Öğretmen, Alaz’ın seviyesinin daha iyi olduğunu söyleyerek, onu yönlendirdi. Örneğin yaşadığı yeri, kullandığı ulaşım araçlarını, gezdiği ülkeleri anlatmasını istedi ve hatta masa üzerindeki herhangi bir nesneyi tasvir ettirdi. Yeri geldiğinde gramer hatalarını düzeltti ve tekrarlattı. Yarım saat dolduğunda hala konuşacakları bitmemişti ve Alaz henüz sıkılmamıştı. Öğrendiklerini akşam babasına da anlattı. Tekrar ders istemesine şaşırdım mı? Hayır!

Çocuğunuzun yabancı dil öğrenmesini ya da öğrendiği dili ilerletmesini, unutmamasını isteyen ebeveynlerdenseniz Cambly Kids’e kayıt olun ve kısa bir deneme dersi yapın, ne anlattığımı çok iyi anlayacaksınız. Ayrıca çocuğunuzu o kurstan bu kursa İngilizce öğrensin diye taşımanız ve bunun için zamanınızı yollarda geçirmeniz gerekmeyecek ya da ‘Bizim yaşadığımız şehirde yabancı dil kursu yok’ diyemeyeceksiniz. Eğer memnun kalmazsanız ya da çocuğunuz online eğitimden hoşlanmazsa %100 para iadesi de var.

Cambly'nin kendi sisteminde Alaz'ın dersini kaydettiği videodan bir görüntü...

Bizim kuşak gibi ödevle, sınıfta oturarak, geçer not almaya çalışarak, tek kelime İngilizce duymadan, İngilizce konuşmayan öğretmenlerden İngilizce öğrenmek ile internet üzerinden yabancılarla birebir konuşarak İngilizce öğrenmek arasında dağlar kadar fark var emin olun.


Not: Bu yazı, sponsor link içerir. Cambly Kids ile ortak çalışma sonucunda hazırlanmıştır. Tüm görüşler bana aittir.
 

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkürler. Düşünceleriniz benim için çok değerli...

Yanıtımı görmek için birkaç gün sonra yine gelin...

Nerelere Gittik?

 • Almanya
 • Amerika
 • Avustralya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Çekya
 • Dubai
 • Fas
 • Fransa
 • Galler
 • Hollanda
 • Ingiltere
 • Ispanya
 • Isviçre
 • Italya
 • Japonya
 • Kuba
 • Maldivler
 • Malta
 • Portekiz
 • Türkiye
 • Yunanistan
 • Neler Yazdım?

  #12Ayda12Gezi 2 Çocukla Seyahat 2017 Seyahatleri 2018 Seyahatleri 2019 Seyahatleri Afrika Afyon Agadir Aile Aklıma Takılan Alaz ile Geziler Alışveriş Almanya Alternatif Anne Amerika Amsterdam Ankara Anket Antalya Araba Avrupa Avustralya Avusturya Balıkesir Bana Özel Bangkok Basel Basın Bebek Belçika Beliz ile Geziler Bern Bir Deneyim Bodrum Chiang Mai Cuma Yol Şarkıları Çek Cumhuriyeti Çeşme Çocuk Dağ Datça Davos Dubai Dublin Duyuru Dünya Eskişehir Fas Festival Floransa Fransa Frau İsviçre Notları Freiburg Galler Gezeceklere Öneriler Gezgin Aileler Gezgin Anne Tarifleri Gezgin Anne'ye Sor Gezginanne Haber GezginAnneKitap Geziko Güney Afrika Güney Amerika Haftasonu Hamile Harita Havaalanı Hediye Hollanda Interlaken İngiltere İrlanda İskoçya İspanya İstanbul İsviçre İtalya İzmir Japonya Kamp Kanada Karayolu Kayak Kıbrıs Kış Tatili Kitap Konuk yazar Krabi Küba Kütahya Kyoto Lapland Las Vegas Letonya Liste Lizbon Londra Maldivler Mallorca Malta Marakeş Marmaris Mauritius Moskova Münih Müzeler NewYork Noel Norveç Okul Ortak Yayın Osaka Otel Onerileri Oteller Otobüs Outdoor Ören Paris Parklar Parti Pasaport Phi Phi Plajlar Portekiz Prag Reklam Roma Röportaj Rusya Safari Sağlık Setur Seyahat Onerileri Sırtçantalılar Sinema Sizin Gezileriniz Sosyal Medya Sosyal Sorumluluk Spor SSS Tatil Tayland Tiyatro Tokyo Toronto Tren Türkiye Uçak Unutulmayan Oteller Uzay Venedik Yabancı Dil Yazarkafe Yeme-Icme Yemek Yolculuk Yolculukta Gerekli Yorum Yunanistan Zürih