Bu hafta sonu şenlik var! 

Güncel tarihlerine buradan ulaşabileceğiniz Zürih karnavalı, bu Cuma Zürih’te başlıyor. Cuma öğleden sonra Bürkliplazt meydanında başlayan şenlikler, Pazartesi öğlen Altstadt’da son buluyor. Zürih’ten önceki hafta Luzern’de, sonraki hafta Basel’de… Her ikisinin de Zürih’ten daha meşhur olduğu söyleniyor. Gidip yerinde görmeli…Cumartesi öğleden sonra ise, Münsterhof’da çocukların karnavalı var. Konfetileri hazırlayın!

Tarihçesine gelirsek; Almanya ve İsviçre ülkelerinde baharın gelişini kutlamak için Şubat sonu Mart başı kutlanan bir karnaval. Kimi Hristiyanlıktaki fasting yani bir çeşit oruç zamanını başlatıyor dese de, bu geleneğin ritüellerinin Hristiyanlık öncesine dayandığı da söyleniyor, bakınız Wikipedia. Karanlık kış günlerinin kötü ruhları kovuluyor, çiftçiler ürünleri için ılık hava diliyor ve şeytani ruhlar yer altına gömülüyor. Guggenring orkestrası eşliğinde guggen denilen bir müzik de sürekli ve yüksek sesle çalıyor. Bu yüzden de Cumartesi günü haricindekilerde yani yetişkinler için olanlarında ‘kötü ruhları korkutan’ korkunç maskeler takılıyor. Küçük ve hassas çocuklarınız varsa sadece çocuklar için olan programlara katılın. Biz geçen sene daha ürkütücü, korkutucu ve çılgın olana katıldık; bakınız fotoğraflar burada. Beliz’in cadı korkusunun oluşması boşa değil!

Fasnacht
Beliz bebekken Niederdorf’ta gittiğimiz çocuklara uygun karnavalda Alaz 5 yaşlarındaydı ve çok eğlenmişti. Biz de! Çocuklar, prensesler ve masal kahramanları eşliğinde, kendi müzik gruplarıyla yürüyüş yapmışlardı. Konfetiler ve şekerler saçılmıştı ortalığa…
Bu Cumartesi bizimkileri giydirip gene götüreceğim. Eminim bu kez Beliz de keyif alacak. Umalım da yağmur yağmasın!
Beliz ve Alaz şaşkın şaşkın bakınırlarken…


3 senede bir gerçekleşen ve şehri adeta bir lunaparka çeviren Zurich Fascht da bu yaz Temmuz’da… Avrupa planları yapıyorsanız, bilginize.
Not: Tüm fotoğraflar, bana ve 3 sene öncesine aittir. 

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.