Yılbaşı denilince akıllara ilk olarak yetişkinlerin sabaha dek süren eğlenmesi gelse de, çocuklarla yılbaşı gecesi geçirmek bazılarımız için mecburi bir alem! Eski günlerdeki gibi şehrin en favori gece kulübünde bir partiye katılmasak da çocuklarımızla mutlu ve eğlenceli bir yılbaşı geçirmek mümkün. Nasıl mı?

Saatleri ileri alın…

Geri sayım, yeni yıla girme anı ve havai fişek gösterileri yılbaşının en güzel ve en neşeli anları. Bence. Biliyoruz ki ufaklıkları gece yarısına dek ayakta tutmak yeni yıla zor bir başlangıçtan başka bir şey olmaz. Fas’ta geçen yıl denedik; ‘uyuyacağız’ diye ağladılar havuz başında. O zaman saatleri ileri alıp daha erken bir saatte, örneğin Tokyo’da ya da Katmandu’da yeni yıl kutlanırken ailecek geri sayım heyecanını yaşayabiliriz.

Yeni yıl süslemeleri hazırlayın…

Yılbaşı ağacı süslemek aslında Noel ile ilişkili olsa da, biz Türkler eskiden beri yılbaşı gecesi için ağaç, saksı çiçeği, pencere kenarı süsleriz. Çocuklar da bu evi süsleme aktivitesinde yardımcı olmaya bayılacaklardır. El yapımı ya da hazır rengarenk süsler, balonlar hazırlayabiliriz. Hatta birbirimize aldığımız ufak hediyeler de varsa ne ala, yanına/altına dizelim!

‘Amca, amcacım bir Lego daha lütfen!’

 Hediye önerisi; dünyanın gelmiş geçmiş en çok satın alınan oyuncağı Lego, her çocuğun hayali. Oğlum da Duplo serisinden başladı, şimdilerde iki kardeşin de yılbaşı hediyesi Lego Jurassic World serisinden oldu. Birine Junior, diğerine 8+.

Aile dostu bir parti düzenleyin…

Çocuksuz günlerimizde yılbaşı gecesi arkadaşlarımızda parti yapardık değil mi? Şimdi de çocuk sahibi arkadaşlarımızla cümbür cemaat bir parti neden olmasın? Arkadaşlarımıza tembihleyelim çocukların pijamalarını getirsinler, birkaç güzel çocuk filmi seçelim, patlamış mısır eşliğinde kıkırdasınlar ve hatta varsa uyku tulumlarını yere serersek çocuklar da geç vakte dek ayakta ya da yatakta kalabilirler…

Hediye önerisi; yılbaşı gecesinin klasik aile oyunu tombala ve yeni dönemin eğlenceli oyunlarından tabu, her yaş için zevkle oynanabilecek oyunlardan birkaçı.

Zaman kapsülü hazırlayın…

Eskiyen yılı hatırlamak için her sene uygulayarak gelenekselleştireceğimiz bir an yaratmak güzel olmaz mı? Tüm ailenin yanıtlayabileceği sorular hazırlamakla işe başlarız: En sevilen yemek, bu yıl yapılan en güzel aktivite, senenin en iyi tatili, gibi. Sonra herkesin fotoğrafını da çekip bir kutuya yerleştirelim. Her sene aynı soruları cevaplayıp o seneden birer resim ekleyerek muhteşem bir kaynak yaratabiliriz. 5-10 sene sonra bu kutudaki notları okuduğumuzda çok eğlenceğimize eminim.

Yaratıcı planlar yapın…

En basit ama aynı zamanda ailenin aklında kalacak en güzel şeylerden biri için kocaman bir poster kağıdı ve renkli kalemlere ihtiyacımız var. Tüm aile bir araya gelip gelecek yılı planlayabiliriz. Çılgınca fikirler, seyahatler, amaçlar herşey serbest!

Mutfakta misafir var!

Çocuklarla birlikte mutfağa girip her zaman yenilmeyen eğlenceli yiyecekler hazırlamak; kek, kurabiye, yeni yıl pastası, aperatif soslar yapmak, sonra da akşam saatleri boyunca bunları yemek hoş olmaz mı? Tabii geleneksel olarak kestane pişirmeyi unutmuyoruz.

Kestane kebap…

Hediye önerisi; oyun hamurunda gösterdikleri marifetleri şimdi gerçek mutfakta gerçek malzemelerle denemeleri için işte en güzel fırsat! İsviçre ve İngiltere’de çocukla yılbaşı partilerinin olmazsa olmazı…

Yeni yıla kadeh kaldırın…

Çocukların da içebileceği meyve aromalı, alkolsüz şampanyalardan alıp gece yarısında (ya da ilk maddede geçen sahte gece yarısında) patlatın. Gelecek için güzel günler dileyin, öpün, öpüşün. Sonra müzik sesini açıp ailecek çılgınca dans edin. Evde doya doya gürültü yaparken bu anları ölümsüzleştirmeyi de unutmayın…

Kıyafet balosu yapın…

Biz kız kardeşimle her yılbaşı annemin gardırobundan en parlak, en abartılı; o zamanlar en vatkalı, en cafcaflı renklerdeki kıyafetlerini seçer; makyaj malzemeleriyle yüzümüzü boyar, takılarını takar ve yemek saati sofraya öyle otururduk. 3 yaş üzeri çocuklar için anne-baba giysilerini giymek ve gece boyunca öyle gezmek eğlenceli ve komik olacaktır.

Bizim evin kitap halleri

Hediye önerisi; bu sene anneye, sonraki sene çocuklara takıp takıştırmak için takılar ve aksesuarlar.

*** Okuduğunuz gibi üstelik her konsepte uygun hediye önerilerim de var. Seyahat ve kitap sever aileler için hediye önerilerini burada bulabilirsiniz. İyi eğlenceler…

* NOT: Bu yazımın bir versiyonu, ilk kez yıllar önce Boyner Mecmua’da yayınlanmıştı.

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.