Sosyal medya ve Instagram artık aklın almadığı, hayal edemediği şeyler yapmaya da başladı. Yaratıcılıkta sınır yok!

İsviçre’de Accor Hotels, otelde konaklayan misafirleri için babysitting gibi ‘social-media-sitting’ servisi sağlıyor. Yani siz telefonu elinizden bırakıp doya doya tatil yaparken, otelin sosyal medya konusunda uzmanlaşmış  çalışanları sizin yerinize, sizin sosyal medya hesaplarınızdan paylaşımlar yapıyor, yorumlar yazıyor. Telefonunuza ve Instagram hesabınıza bire bir bakıcılık yapıyor.

Zürih ve Cenevre Ibis otellerinde kalırsanız bu servisten ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz. Siz havuzda yüzerken sizin adınıza, sizin hesabınızdan ünlü influencer-lar fotoğraf paylaşacaklar.

Kabul edelim ki, bu konuda da dünya olarak aşıyoruz. İnsanlar zaten doya doya tatil yapıyorlardı telefon ve internet bu kadar yaygın değilken. Ya da her yediğini/gördüğünü/okuduğunu paylaşmak zorunda hissetmiyorlarken. Ben bunu organik tarım olayına benzettim. Eskiden herkesin tarlasında, ürünleri doğal olarak yetişirdi. Sonra ilaçlar, kimyasallar insan eliyle üretildi ve çiftçilere kullanmaları önerildi. Sonra bu kimyasallar zararlı denildi. Organik tarım adı altında, eskiden bildiğimiz usullerde tarım yapılmaya; ama ürünler daha pahalı ve özel isimle ‘organik, bio, free-range’ birlikte satılmaya başlandı.

Şimdi de ‘Aman takipçileriniz siz tatil yaparken uzakta kalmasın’ denilerek ‘Relax, We Post‘ servisi devreye sokuldu. Tatilde fotoğraf paylaşmak baskısından kurtulun diye. Guardian’a göre dünyada 3 kadından 1’i bu konuda baskı hissediyormuş çünkü. Yeterli derecede beğenilmeyen fotoğrafları silenler dahi varmış. Bak bak bak, hiç aklıma gelmemişti.

Hani diyorlar ya, ‘Çocuklarımızın gelecekte yapacakları mesleklerin henüz %80’i keşfedilmedi’ diye, durun bakalım daha neler göreceğiz?

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.