Tayland - Chiang Mai Hakkında Her Şey!


Tayland'a ilk kez giden biri için ilk durak Bangkok veya beyaz kumlu plajlar mı olmalı yoksa az bilindik yerler mi?

2016'nın en iyi şehri seçilen Chiang Mai, Tayland'ın kuzeyinde, 1296'da kurulmuş bir şehir. Üstelik Tayland'ın en eski şehri ve Lanna Krallığı'nın başkentiymiş. Old Town denilen merkezi, su dolu kanallarla çevrili, tapınaklar da bu bölge içinde ve toplamda birkaç saatte yürüyerek gezilebilir.

Chiang Mai'ye Ulaşım:

Bangkok'tan, Phuket'ten ve Krabi'den günde birkaç kez Chiang Mai'ye uçak var. Yolculuk Bangkok'tan yaklaşık 1 saat sürüyor. Tren opsiyonları da var; ama yolculuk süresi bir günü bulabiliyor. Bu yüzden zaman önemli ise, uçakla yolculuk avantajlı.

Chiang Mai Havaalanı oldukça küçük ve şehre arabayla 10 dakika uzaklıkta. Aileyseniz taksi en güvenli, başkaları ile paylaşılan kırmızı kamyonet (songthaew) en ucuz, tuktuk en yöresel olan.

Chiang Mai'de Gezinirken:

Songthaew trafiği
Tuktuklar haricinde bir de songthaew denilen arkası açık kamyonetler oldukça popüler. Küçük çocuklarla pek güvenli gelmeyebilir; ama büyükler için emniyet kemersiz maceralı bir gezi eğlenceli olabilir.

Old city denilen merkezi, bebek arabasıyla dolaşmak için uygun. Yine de mümkünse kanguru kullanmak daha kolay ve rahat olur. Tabii bebeğin yaşını göz önünde bulundurarak...

Ping Nehri üzerinde botlarla da gezinmek mümkün.

Chiang Mai'de Nerede Kalalım?
Otel ayarlarken aile odalarının her otelde bulunmaması ilginç geldi. Genelde bir odaya tek bir çocuk kabul ediliyor. İki çocuklu iseniz, 2 ayrı oda tutmanız gerek ki, Chiang Mai'de biz de öyle yapmak durumunda kaldık. Bir yandan iyi de aslında; jet lag yüzünden biri uyandığında herkesi uyandırmamış olacak.

Chiang Mai'de bazı lüks oteller, büyük odalı dahi olsa çocuklar için pek uygun değildi. Sonuçta koşacaklar, etrafın güvenli olması şart. Diğer konukları da rahatsız etmemeliler üstelik. Guesthouse denilen, konuk evleri, hem çocuklara uygun hem de oldukça ekonomik. Ben çocuklular için önerilen bir oteli; Lanna Tree Boutique Hotel'i ayırttım önce. Sonra Gategaa Village'i daha çok beğendim nedense, belki de odaları daha büyüktü ya da havuzu... Otelden çok memnun kaldık; detaylı bilgi de burada.

Şehrin dışına çıkmak isterseniz, Chai Lai Orchid yeşillikler arasında, nehir kıyısında, fillerin yürüyüş güzergahında, aile dostu bir eko resort.

Chiang Mai'de Neler Yapalım?


1- Old town denilen kanallarla çevrili merkezini, mümkünse yürüyerek gezinmek.

2- Tapınakları ziyaret etmek...

Her tapınağı gezecek kadar vaktimiz olmasa da Wat Chiedi Luang, Wat Pan Tao, Wat Phra Singh ve Wat Chiedi Man merkezde, görülmesi önerilenler arasında.

3- Pazarları gezmek

Tüm günü tapınaklarla gezerek kültürel açıdan ruhumuzu doyurduktan sonra sıra geldi akşam pazarlarına... Chiang Mai Night Market ve Saturday/Sunday Night Market el işi ürünler, sokak yemekleri ve daha birçok güzellikler için görülmesi gereken yerlerden. Nimmanhaemin Caddesi üzerinde butik dükkanlar bulunuyor. Gün batımına doğru kuruluyor.

4- Doi Suthep'i görmek...

Bölgenin en önemli, Tayland'ın en eski tapınağı, dağın üzerindeki Wat Doi Suthep. Buraya turla, tuktukla ya da Tay halkı gibi kırmızı kamyonet songthaew ile gitmek mümkün. En tepeye varmak için 300 basamak merdiven çıkmak ise şart. Fotoğrafçıların gün doğumu ya da batımında gitmeleri öneriliyor. Bu bölgede ayrıca Chiang Mai Hayvanat Bahçesi de bulunuyor ve gece safarileri düzenleniyor.

5- The Chiang Mai Ulusal Müzesi'ni dolaşmak

Lanna Krallığı'nı daha iyi anlamak için birkaç saati burada geçirmek gerekiyor. Oldukça bilgilendirici ve yağmur yağarsa vakit geçirmek için en güzel yer.

6 - Elephant Nature Park'a gitmek...

Sırf buraya gitmek için Chiang Mai'ye gidiyorum desem? Burası 1990'lardan bu yana, hayvanları zor koşullarda çalışmaktan kurtarıp onlara doğal alanlarında yaşamaları için sağlıklı bir çevre sağlayan bir kamp. Üzerine insanlar bindiği için sırt ağrıları çeken filler de, sirklerden alınan filler de burada. Üstelik yüzlerce evsiz kedi-köpek için de yakın civarda barınaklar kurmuşlar. Bir tam günü orada geçirmeyi planlıyoruz; filleri tanımak, beslemek, yıkamak nasıl bir tecrübe olacak bakalım?

Güncelleme: Harikaydı, onunla ilgili yazı yakında... Video ise yazı sonunda...

Doğal Fil Yaşam Parkı

7 - Wiang Kum Kam'ı dolaşmak

Ping Nehri kıyısındaki batık şehir. Sel basınca terkedilen eski Chiang Mai merkezi. Arkeoloji sevenler için görülmesi gereken yerlerden; üstelik turistik merkezde değil yani daha sakin. Yürüyerek gezmek çok uzun zaman alacağından at arabasıyla rehber eşliğinde gezmenizi öneriyorlar.

8 - Masaj yaptırmak

Fah Lanna Spa uygun fiyatlı şehirdeki en güzel masaj için önerilen bir spa, pek popüler olduğundan önceden rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Akşam pazarlarında da şubesi bulunuyor. Blind massage, yöresel olarak öneriliyor. İsteyene masaj kursları da var.

9 - Nehirde gezinti yapmak

Eskiden Scorpion Tailed River Cruise nehri gezdirirken konukları da şehir ve Tay tarihi ile bilgilendirirmiş. Sahibinin (70+) sağlık sorunları olduğundan artık müzede duruyor akrep kuyruklu teknesi. Ping Nehri gezisi yapmak için birçok opsiyon hala var.

10 - Çocuk parkına da gitmek tabii ki!

Buak Haad Park, eski şehrin güneybatısında çocuk oyun alanı da bulunan bir park, yeşil alanları ve kafesi de var. Üstelik giriş ücretsiz ve Taylılar ile tanışmak için en uygun yerlerden.

Art in Paradise, 3D Müze
11- Bonus - Art in Paradise, 3D Sanat Müzesi'ni ziyaret etmek...

Yağmura denk gelirseniz, ya da sıcaklar bunaltırsa üç boyutlu eserler içeren bu müzeye gidin. Eminim çok eğleneceksiniz...

Chiang Mai'de Nerede, Ne Yiyelim?

Avakado kızartma, Trip Advisor'dan alıntı...

Tayland yemekleri denilince akla ilk olarak sigara böreğinin minik hali, spring rolls, ya da pad Thai gelir. Bir de pirinç! Bu bölgedeki tatların, Bangkok ve güneyine göre daha farklı olduğu söyleniyor. Baharatı bol yemeklere hazır olun.

Gezimiz haftasonuna denk geldiğinden marketlerde birçok yiyeceği tatma fırsatını bulduk.

💬 Khao Soi, hindistan cevizi ve körili çorba üzerinde noodle ya da et. Çocukların bayılacağı söyleniyor.

💬 Egg Noodle Curry, yani yumurtadan yapılmış makarnanın köri soslu hali.

💬 Sai Oua, spicy sausage, acılı sosis.

💬 Roti, ince ve katlı pankekler genelde et ve pirinç ya da meyve yanında servis ediliyor.

💬 Thai sausage, domuz eti ve pirinç karışıma baharat eklenmesi ile yapılıyor.

💬 Khao Yum, Tayland'ın en sağlıklı yemeği olarak biliniyor. Pirinç salatasına hindistan cevizi, yeşillik, balık püresi ve baharat eklenerek hazırlanıyor.

💬 Nam Prik, rice cracker olarak bilinen pirinç cipsleri yanında servis edilen acılı sos.

Akşam marketleri

En çok önerilen mekanlar ise;

1 - Juicy 4U; en güzel taze meyve sularını ve vejeteryan yiyecek opsiyonları bulacağınız ilk adres.

2 - Food4Thought; fantastik kahve, vegan, vejeteryan ve et severler için uygun bir restoran; Avocado Fries, dürüm sandiviçler ve salatalar öneriliyor.

3 - Blessed Food; tipik Asya mutfağı; cashew chicken - fıstıklı tavuk deneyin...

4 - David's Kitchen; özel bir kutlama yemeği için lüks bir restoran arıyorsanız işte burası tam yeri.

5 - Cafe Arte; kahvede 1 numara diyor Tripadvisor yorumları. Ziyaret ettik elbette...

Soğuk kahve içebildim ancak...

6 - Zoe in Yellow, Zoe Garden; açık havada, bir şeyler içmek ve canlı müzik dinlemek, Taylılar ile tanışmak için gidilebilecek barlardan. Çocuklular erken saatleri tercih etsin :)

Chiang Mai pazarlarını gezdiren, tanıtan ve sonra aldıkları ürünle Thai usulü yemek pişirmesini öğreten birçok yemek kursu var Tayland'da. Eğer yemeyi ve Tay yemeklerini seviyorsanız, bunlardan birine katılmanız unutulmaz bir anı olur.

Önemli Noktalar:

Chiang Mai ve tapınak

💥 Chiang Mai, Budist bir şehir olduğu için özellikle tapınak ziyaretleri sırasında giyinmenize dikkat etmeniz gerekiyormuş. Şort, tayt ve askılı yok.

💥 Alışveriş yaparken pazarlık edin; ama el emeğine de saygı göstermeyi ve hak edenin değerini vermeyi unutmayın.

💥 Elephant Nature Park biletlerini gitmeden önce internet üzerinden satın alın. Yer kalmayabiliyor!

💥 Kırmızı kıyafetle gezinen monklar (keşişler) ile, MCU Buddhist University Chiang Mai kampüsü ve bazı tapınaklarda ücretsiz muhabbet etme şansınız oluyor. Siz onlara dilediğinizi soruyorsunuz, onlar da size!

💥 Tayland'da pirinç bazlı tüm yemekler sağ elde kaşık, sol elde çatal yardımıyla yenirmiş. Çatal ağza sokulmaz sadece yardım amaçlı kullanılır. Chopsticks ve bıçak verilmediyse, istemeyin. Sticky rice, yapışkan pirinç sağ elle, yani parmaklarla yenirmiş. Sol elle yemek yenilmez, ayıp!

💥 Yemeğe davet edildiyseniz, davet eden ya da masadaki en büyük kişi siparişi verir ve hesabı ödermiş. Bölüşelim demek ayıp kaçarmış. Bahşiş bırakmak şart değil; ama istiyorsanız bırakın.

💥 Buddha heykelleri yanında, heykele sırtınızı dönmeyin, yani arkanızı dönüp selfie çekmeyin. Yanından uzaklaşane dek geri geri yürüyün.

💥 Tapınaklara monk denilen turuncu giysili keşişler geldiğinde ayağa kalkın. Kesinlikle onlara dokunmayın. Anneleri bile tapınak içindeyken dokunmazmış. Yanlışlıkla değmek bile onların uzun süre temizlenmelerine sebep olurmuş.

💥 Tapınak ziyareti sırasında şapka, gözlük ve ayakkabılarınızı çıkarın. Telefonun sesini kısın. Eşiğe basmayın, üzerinden atlayın ve gürültü yapmayın. Ağlayan ve mızırdanan çocukları hemen tapınaktan dışarıya çıkarın. (Sanıyorum en çok bunu yapmamız gerekecek!)

Chiang Mai'de 3 gece ardından uçakla Krabi'ye geçtik. Buradan bakabilirsiniz:


Chiang Mai'de 3 gününümüz de şöyle geçti:Not: Fotoğraflar Pixabay'dan alıntıdır...

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkürler. Düşünceleriniz benim için çok değerli...

Yanıtımı görmek için birkaç gün sonra yine gelin...

Nerelere Gittik?

 • Almanya
 • Amerika
 • Avustralya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Çekya
 • Dubai
 • Fas
 • Fransa
 • Galler
 • Hollanda
 • Ingiltere
 • Ispanya
 • Isviçre
 • Italya
 • Japonya
 • Kuba
 • Maldivler
 • Malta
 • Portekiz
 • Türkiye
 • Yunanistan
 • Neler Yazdım?

  #12Ayda12Gezi 2 Çocukla Seyahat 2017 Seyahatleri 2018 Seyahatleri 2019 Seyahatleri Afrika Afyon Agadir Aile Aklıma Takılan Alaz ile Geziler Alışveriş Almanya Alternatif Anne Amerika Amsterdam Ankara Anket Antalya Araba Avrupa Avustralya Avusturya Balıkesir Bana Özel Bangkok Basel Basın Bebek Belçika Beliz ile Geziler Bern Bir Deneyim Bodrum Chiang Mai Cuma Yol Şarkıları Çek Cumhuriyeti Çeşme Çocuk Dağ Datça Davos Dubai Dublin Duyuru Dünya Eskişehir Fas Festival Floransa Fransa Frau İsviçre Notları Freiburg Galler Gezeceklere Öneriler Gezgin Aileler Gezgin Anne Tarifleri Gezgin Anne'ye Sor Gezginanne Haber GezginAnneKitap Geziko Güney Afrika Güney Amerika Haftasonu Hamile Harita Havaalanı Hediye Hollanda Interlaken İngiltere İrlanda İskoçya İspanya İstanbul İsviçre İtalya İzmir Japonya Kamp Kanada Karayolu Kayak Kıbrıs Kış Tatili Kitap Konuk yazar Krabi Küba Kütahya Kyoto Lapland Las Vegas Letonya Liste Lizbon Londra Maldivler Mallorca Malta Marakeş Marmaris Mauritius Moskova Münih Müzeler NewYork Noel Norveç Okul Ortak Yayın Osaka Otel Onerileri Oteller Otobüs Outdoor Ören Paris Parklar Parti Pasaport Phi Phi Plajlar Portekiz Prag Reklam Roma Röportaj Rusya Safari Sağlık Setur Seyahat Onerileri Sırtçantalılar Sinema Sizin Gezileriniz Sosyal Medya Sosyal Sorumluluk Spor SSS Tatil Tayland Tiyatro Tokyo Toronto Tren Türkiye Uçak Unutulmayan Oteller Uzay Venedik Yabancı Dil Yazarkafe Yeme-Icme Yemek Yolculuk Yolculukta Gerekli Yorum Yunanistan Zürih