Kidlo App’tan birisi benimle iletişime geçip, ‘Çocuklara yönelik kodlama oyunlarımızı denemek ister misiniz?’ diyene dek kodlama oyunları olduğunu bilmiyordum açıkçası. Ben hızlı teknolojiye azıcık uzak bir ebeveynim kabul ediyorum.

Çocuklarım için iPad, iPhone ve televizyona karşı ‘ne kadar geç yaşta başlarsa o kadar iyi’ ya da ‘ne kadar kısıtlıysa o kadar iyi’ yaklaşımında olduğum için birkaç gün boyunca hiç ilgilenmedim o gelen maille. Sonra Malta tatiline gidecektik ve gerekli olursa diye Herr Ö. (eşim) telefonuna birkaç çizgi film indirdi. Aklıma geldi; ‘Dur ben de şu oyuna bakayım’ dedim. Telefonuma indirdim ve o gece başladım oynamaya.

Ki ben kim, telefonda oyun oynamak kim?! Herr Ö. bu kodlama olaylarını benden iyi bildiğinden o da göz ucuyla bakıp, biraz oynayıp ‘iyimiş’ diyerek yorumda bulundu. Sonra bir gün Alaz’a verdim. Ba-yıl-dı… Gerçekten reklam diye yazmıyorum.

Geçen gün instragramda kodlama oyunlarıyla ilgili bir paylaşım altına bu konuda yazınca mesajlar gelmeye başladı hangi oyun diye. Özelde yazdım ve buraya da not düşeyim istedim…

Kidloland, http://www.kidloland.com/ okul öncesi çocukları için İngilizce şarkılar, masallar, oyunlar bulunduran bir uygulama. Eğlendirirken öğreten cinsten, üstelik İngilizce.

Aynı markanın diğer ürünü Kidlo, http://www.kidlo.com/ ise eğlendirerek kodlama öğretiyor. Benim denediğim de bu üründü. Matematik sevmeyen; ama bilgisayar oyunu seven çocuklar için eğlenceli bir ürün olacağından eminim. Ana sınıfı ve ilkokul çocuklarına daha çok hitap ediyor.

Artı, ben öyle vurdulu kırdılı oyunlar, bombalı-öldürmeli animasyonlar yerine çocukların bu tarz kafa çalıştıran oyunlar oynamasından yanayım. Tabii hala önceliğim sokak oyunları olsa da, bazen teknolojik oyunlar da gerekiyor. Haberim yokken okuldaki iPad’de oynatılmak üzere sene sonu gösterisi hazırlamış ilkokul 1’inci sınıf çocuğum var!

Bu arada Alaz’ın öğretmeni de yaz tatili için matematik ile ilgili birkaç oyun önerdi. Parmakla saymak yerine kafadan pratik matematik hesabı yapsın diye. Onları da toparlayıp şu linkte listeleyeyim.

‘Küçük Çocuklara Yönelik Teknolojik Oyunlar’ da seyahatlerde son aşama kurtarıcımızdı. Linki burada bulunsun.

Not: Ücretsiz sponsor link içerir. Görüşler bana aittir.

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.