Zürih Havaalanı’nı hiç bu kadar kalabalık görmemiştim. Hafta içi bir gün seçmemize rağmen oldukça yoğundu. Her noktada sıra vardı desem yeri…


Neyse ki uçuştan 2 saat önce havaalanına vardığımızdan stres yaşamadık. Pasaport kontrolden geçerken Almanca ‘Çocukların babası nerede?’ diye sordu görevli. Yanımda muvafakatname türü bir belge vardı neyse ki. ‘Babaları daha sonra bize katılacak’ dememi yeterli buldu. Belgeye gerek kalmadı.Sabah 8’de evden ayrılmamız gerekmişti ve erkenden uyanan çocuklarım olsa da, uçağa binince Beliz uyuyakaldı. Ya da uyanınca çikolata vereceğim demiş olabilirim. Alaz çikolata sevmediğinden pek oralı olmadı. Önümüz, arkamız, sağımız, solumuz tüm uçak çocuklu aile doluydu. Sanmıyorum ki çocuksuz biri olsun. Yoktu, eminim…


Artı, ailelerin hemen hemen tümü bizim gibi çocuklarını yurt dışında büyüten, iki dilli yetiştiren ailelerdi. Kimi Türkçe konuşuyor, kimi Almanca, kimi Türkçe anlamıyor falan tam bir karmaşa. Çünkü, uçak yerinde durmayan ve bağıran çocuklar ile doluydu ilk anlarda. Zamanla sakinleştiler, duruldular, tekrar cozuttular.


İnerken, biz en son sıralarda olduğumuzdan, yerlerin ve koltuk aralarının pisliğini sormayın. Oyun hamurları, cipsler, içecekler, sakızlar, şekerler, boya kalemleri, kağıtlar; her yer her yerdeydi açıkçası.


Ankara aktarması seçtik bu kez. İstanbul’da koştur koştur yetiştiğimiz rötarlı uçaklar, uzun sıralar, pis tuvaletler ve kalabalık yerine şu an Ankara’da Esenboğa Havaalanı iç hatlarda klasik müzik eşliğinde bu yazıyı yazıyorum. Alaz ile Beliz ise oradan oraya koşturup önümdeki çocuk oyun alanında oynuyorlar. Daha doğrusu diğerler çocuklara azmanlık yapıyorlar.


İkisi bir arada oldu mu sormayın eşkiyalıklarını… Özellikle Beliz! Parkta bulunan küçük çocuk anneleri tutuştu. Benimkiler yerlerde sürünmeye alışık olduklarından, sürünüyorlar burada da. Diğer çocuklar da peşlerinde. Anneler tepelerinde ‘Oğlum pis orası, oğlum yere oturma, oğlum yapma, gel sana video açayım, annecim çekil oradan!’ Kadıncağız sinir oldu. Çocuk da oturup video izlemiyor, bizimkilerin peşinde, onlar ne yaparsa yapmaya çalışıyor tabii. Videodan daha eğlenceli oldukları kesin.


Tabii diğer anneler de haklı bir bakıma çünkü oyun alanı, pis. Pis olmasa da tozlu. Çünkü biz Türkler çok temiziz! Çocukların üzeri şimdiden leş gibi oldu.


Devamı:

Ankara Esenboğa iç hatlarda çocuk oyun alanı

Yaklaşık 4 saatlik bekleme ardından Edremit uçağına bindik. Çocuklara birer lolipop verdim kulakları acımasın diye, onlar yorgunluk ve lolipop sayesinde sessiz ve sakin dururlarken uyuyakalmışım. Birden telefona gelen mesaj sesiyle irkildim. Uçak kalkmak üzereydi ve yan koltuktaki adam hala mesajlaşıyordu. Kimsenin de uyardığı yoktu. ‘Pardon, telefonunuzu kapatır mısınız?’ dedim. Adamın yüzüme bile bakmadan ‘Tamam’ diyerek telefonunu kapatması ve uçağın tekerleklerinin havalanması arasında birkaç saniye var. Etraftaki insanlara baktım. Her uçakta bana denk geliyor böyle telefonu kapatamayan bir zat! Her uçakta da çekinmeden uyarıyorum.

Yazar

2 Yorum Var

  1. Artık çoğu uçakta telefon kapamana gerek yok gezgin anneeee 😀 Aslında pilot olan bir arkadaşım son 5 senedir neredeyse hiç bir uçakta telefon kapatılmasına gerek kalmadığını ama kapatılmadığında herkes devamlı bipleyip durduğu için yine de anons yaptıklarını söyledi desem 😀 Sen yine yayınlama bu yorumu ama için rahat olsun. Bu arada o yerlerde sürünen çocuklardan ikisi de bende var ve bazen etrafa cevap vermek hissiyatı içinde olduğum (birazsız uçuşlar) anlarda: "evet pislendiler bu domuzcuklar ama kirli çocuk güzel oynamış, eğlenmiş çocuktur dimiiiii" şeklinde neşeli neşeli cevaplar veriyor ve en azından kendimi eğlendiriyorum 😀 Çok öpüyorum çooooook güzel tatiller olsun (ne kadar kalacaksınız? bizim burda tatil 1-30 ağustos arası bize 4 ilkokula 6 hafta)

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.