Baharda Malta’ya gittiğimizde dikkatimi çekenlerden biri genç ve modern nüfus oldu. Resmi dili İngilizce de olan bir ülkede, dünyanın bir çok farklı ülkesinden yabancı dil öğrenmeye gelmiş gençler ve kendini genç hisseden öğrenciler şehrin karakterini de değiştiriyordu. Hem de iyi bir şekilde…
Bu devirde İngilizce bilmek lüks değil, mecburi. Eminim bir çoğunuzun çocuğu özel okullara gidiyor ve ebeveynleri olarak İngilizceyi küçük yaşta öğrensinler diye çaba sarf ediyorsunuz. Gerek iş için, gerek kendinize yatırım için, gerek yurt dışında tatile gidebilmek için İngilizce bilmek hayatı kolaylaştırıyor, değerinize değer katıyor. Ne güzel demiş atalarımız ‘Bir lisan bir insan’ diye.

Birçok ebeveyn tanıyorum okul tatilinde çocuklarını da alarak başka ülkeye giden ve orada çocuklar İngilizcelerini geliştirirlerken kendileri de İngilizce kursuna yazılan. İngiltere elbette İngilizce’nin merkezi. Fakat, birçok insan gerek pahalı bir ülke olması, gerek iklim şartları sebebiyle İngiltere’de İngilizce öğrenmeye sıcak bakmıyor. Haklılar…
164 yıl İngiliz kolonisi olan Malta ise kültür, gelenek ve iklim açısından biz Türkler’e oldukça yakın. Çocuklar için güneşli bir ülkede, deniz kıyısında, yaz tatilinde İngilizce öğrenme keyfi sunuyor. Tabii onlara katılan ebeveyler için de… Türk Hava Yolları’nın İstanbul’dan Malta’ya günde 2 uçuşu var. Yaklaşık iki saatlik bir uçuş ardından evinizden dil okuluna ulaşmak mümkün.

Üstelik Malta Euro kullanmasına rağmen Avrupa’daki birçok ülkeden çok daha ekonomik. Biliyorum; çünkü daha yeni döndük. Çocuklar ve yetişkinler için müthiş organizasyonlar var ülkenin ve dil kursunun sağladığı. Tekne gezileriyle adanın en güzel koylarını görmek; Comino Adası ya da Blue Grotto gibi ve Games of Thrones sahnelerinin çekildiği mekanlarda bulunmak dil okulunun organize ettiği gezilerden birkaçı.
Maltalingua, Malta’nın en güzel yerleşim yerlerinden biri olan St Julians körfezinde bulunuyor. Ücretsiz internet, kütüphane ve terasa ilave, binasında yüzme havuzu da bulunan bir okul. Bu sonuncuyu İngiltere’de bulamazsınız; havuzu değil havuza girilecek havayı 😉 Sadece İngilizce öğretmekle kalmıyor; aynı zamanda IELTS, EFL, TEFL (Yabancı Dil Öğretmenliği), CELTA ve DELTA sertifika hazırlık programları da bulunuyor. Dil kursları isteğe ve seviyeye bağlı olarak Temel İngilizce, Yoğun İngilizce ve Mesleki İngilizce olarak farklı gruplara ayrılıyor ve kurs süresi değişiklik gösteriyor: https://www.maltalingua.com.tr adresinden bilgi alabilirsiniz. Çalışanlar ise Erasmus + programına başvurarak kurs, konaklama ve uçuş ücretleri için destek alabilirler.

Nerede Kalacağım?

‘Peki; ama hiç İngilizce bilmiyorum. Nerede kalacağım? Nasıl yer bulacağım?’ diye kendinizi bu heyecandan alıkoymayın. İsteğinize ve bütçenize göre bir aile yanında ya da lüks bir otelde konaklama bulmak için okul yardımcı oluyor. Hatta Maltalingua’nın apart daireleri var ve dilerseniz ailenizle dilerseniz kendi yaş grubunuzla aynı evi paylaşabilirsiniz. Yani daha çabuk İngilizce öğrenebilirsiniz. Farklı kültürlerden, milletlerden yakın arkadaşlarınız da olur. En büyük pişmanlığım üniversite bittikten sonra kendimi yurt dışına atamamaktır. Üniversitede okuyan, okulu bitiren, iş arayan her tanıdığıma da söylerim; yurt dışına çık. Yabancı dil öğren.
Hem tatil yapmak hem de İngilizce öğrenmek aynı zamanda Avrupa’da yaşamak deneyimi için Maltalingua dil okulları sayfasını ziyaret edin. Ben çok özendim ve bizim çocuklar büyüdüğünde kesinlikle bir ‘İngilizce tazeleme’ programına yazılacağım. Tabii çok beğendiğim Malta’ya da bir kez daha gitme fırsatını yakalamış olurum böylelikle.

Dil kursuna giden öğrencilerin görüşleri ve okul hakkındaki yorumları ise beni daha çok heveslendirdi. İngilizce öğrenmek ya da İngilizcenizi ilerletmek, kendinize güveninizi arttırmak istiyorsanız sitedeki kullanıcı yorumlarına da gözatın.

Not: Yazımı beğendiyseniz veya başkalarının işine yarayacağını düşünüyorsanız, lütfen paylaşın. Teşekkürler! Yazı, benim tarafımdan hazırlanmıştır, reklam linki içerir…

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.