Malta

 

Malta’ya çocuklar ile gidiyorsanız, ilk ziyaret edeceğiniz yerlerden biri adanın güney batısındaki Popeye Village (Temel Reis Köyü) olmalı.

Rengarenk, sevimli ve eğlenceli bu köy, 1980’lerde çekilen ve baş rolünde Robin Williams’ın oynadığı Temel Reis filminin seti olarak kurulmuş. Film sonrası köy, çocuklar ve kendini çocuk hissedenler için tema parkı olarak hizmet veriyor.


Malta, Sliema’dan ulaşmamız biraz zorlu olsa da (bakınız Malta ulaşım) parkın kapısında içinizden bir ses ‘Yaşasın!’ diye sevinmenize neden olabilir. Benim oldu.
Giriş ücreti yetişkinler için 10.50 Euro, 3-12 yaş arası ise 8.50 Euro. Yani ilk kez dördümüze bilet aldığımız bir tema parkı oldu. Bu ücrete Punch denilen alkollü bir içecek, aile fotoğrafı ve posta kartları ile yaz aylarında tekne gezisi dahil.

Arkamızdaki tepe, beleştepe 🙂

Bileti aldıktan sonra muhteşem bir manzara karşılıyor, denizin rengi şahane. Dizi dizi sıralanmış rengarenk evler de ayrı güzel. Bizi Olive – Safinaz karşıladı kapıda bir denizciyle. Film karakterleri oratlıkta geziniyor ve yardımcı oluyorlar bir sorunuz oldu mu.

Tüm evleri gezebiliyorsunuz, hepsinin içinde ayrı bir dünya var. Filmi izlediyseniz ya da gitmeden önce izlerseniz eminim daha çok eğlenirsiniz.

Öncelikle deniz kıyısına attık kendimizi. Yazın denize girmek ya da güneşlenmek de serbest. Bir plajı var koyda. Yani bu köyde rahatlıkla dolu dolu tüm gün geçirebilirsiniz. El-yüz boyayan ablaları görünce bir süre orada bekledik tabii.
Onlar boyanırken biz de etraftaki birçok oyuncak ve oyun oynadık. Sonra aile fotoğrafımızı çektirdik giriş ücretine dahil olan.

Popeye filminin sürekli oynatıldığı kütüphane binasını gezdik. Belediye başkanının ofisini, dişçiyi, terziyi dolaştık. Her biri farklı bir evin içinde. Köyün en ucunda Olive’in yani Safinaz’ın ailesinin evi var. Mutfağı, yatak odası, her şeyi ile eski, tahta bir ev o da.
Köyün içinde belirli saatlerle bazı gösteriler oluyor gün içinde. Kukla gösterisini izleyebildik.

Küçük bir oyun parkı da var, biz barda punch içerken çocuklar da parkta oynadılar. En ucunda bir sulu oyun parkı var; ama biz Nisan’da gittiğimiz için hava sıcak da olsa o kısım henüz açılmamıştı. Yani Ekim-Nisan dışında gidiyorsanız mayonuzu da alın. Hem deniz için hem de eminim çocuklar o su oyun parkından ayrılmayacaklar…


Mini golf alanı ve yanında bir restoran da var yemek yiyebileceğiniz. Otoparkın yanında bir restoran daha var. Onun içinde kapalı çocuk oyun alanı bulunuyor. Tahmin edin, en çok orada eğlendiler! Halbuki her yerde olan tipik bir oyun alanı, üstelik de kapalı alanda… Bazen çocukları anlamak zor!

Bu arada belirli saatlerde film çekimi oluyor ve isterseniz kendiniz de bir filmde oynayabilirsiniz ailecek.


Bizim vaktimiz kısıtlı olduğundan öğleden sonra akvaryuma yetişmek için ayrıldık; ama vaktiniz çoksa ve akvaryum diye çocuklarınız tutturmazsa, akşama dek keyifle kalabilirsiniz…
Arada bir kalabalık oluyor; Türk ziyaretçiler olan bir tur otobüsü geldi örneğin biz girerken. Fakat onlar bir saat kalıp döndüklerinden genelde sürekli yoğun olmuyor; hafta içi giderseniz oldukça keyifli ve sakin.

Popeye Village

Bir Not: Popeye Village’in bulunduğu koy, Malta’nın en iyi fotoğraf çekimi yapılan yerlerinden biri. Çocuğunuz yoksa da gelebilirsiniz ve içeriye girmeden karşı koydan bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

İmza defteri
Safinaz’ın evi

Giriş saatleri ve daha fazla bilgi için; https://popeyemalta.com/

Not: Tüm fotoğraflar bana aittir. Lütfen izinsiz paylaşmayın…

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.