Neden Thailand?

Sanuk, Thai kavramına göre iş ya da eğlence, yaptığın her şeyden zevk almaktır. Seyahat ise benim için her anı zevkli bir yolculuk. Bu yüzden ‘Land of Smiles’ olarak bilinen Tayland; hem sırt çantasıyla hem de çocuklarımla gezmek ve görmek istediğim ülkelerin başında geliyor.

Bangkok
Uçakla Bangkok’a ineceğimi varsayarak Tayland hayali gezime buradan başlamak istiyorum. İlk olarak Grand Palace’e gitmek ve Wat Pho’da 46 metre uzunluğundaki Buddha’ya hayranlıkla bakmak olur işim. Chao Phraya Nehri ve kanallarında botla gezinmek çocuklar için de müthiş keyifli bir deneyim olur. Tuktuklar, sokak yemekleri ve Çin Mahallesi bu hareket dolu şehirde tecrübe edeceklerim arasında.
Chiang Mai
Bangkok ardından Elephant Nature Park, ziyaret etmek istediğim yerlerin başında geliyor. Bangkok’tan uçakla Chiang Mai’ya varıp insanlara hizmet etme işinden emekli olmuş filler arasında bir günü, hatta kampta geceyi geçirmek Tayland hayalimin bir parçası. Renkli kıyafetler giyinip filleri beslemek, yıkamak ömür boyu unutulmayacak bir anı bana kalırsa.

Vakit ve o an cesaretim olursa Chiang Mai yağmur ormanlarının ağaç tepelerinde zipline turuna katılmak planlarım arasında. Pai bölgesi; şamanları, pirinç tarlaları ve rengarenk dokumalar yapan halkı ile tecrübe etmek istediğim diğer bir yer. Boyunlarına halka takılmış kadınlar ise benim için fazla turistik ve etiğe aykırı.
KrabiTayland kültürünü tanımama yardımcı olan gezilerden ve şehirlerden sonra kendimi o filmlerdeki sahillerine atmadan eve dönmek istemem elbette. Sanıyorum ilk durağım kristal sularıyla Krabi olur. Ao Nang’de dalış, ağaç evlerde konaklamak, plajda ve yüzerek günü geçirmek, kıyıda yürümek ve deniz ürünleri yemek aklımda olanlar.

Phi Phi
Thai mutfağıyla Londra’da tanışmıştım ve o günden beri bayılırım. Tayland’a gitmek benim için orada sokak yemekleri tatmak, lokal marketleri gezip alışveriş yapmak, yerinde ve uzmanından pad Thai pişirmeyi öğrenmek de demek. Mutlaka bir günlük de olsa yemek kursuna katılırdım.
Phuket
Krabi ardından deniz yolu ile ünlü ve turistik Phuket’e geçmek, Tayland’ın en büyük adasını görmek olur amacım. Çocuklara pizza, bana şelalelerde yüzmek vaad ediyor bu ada. Khao Phra Thaeo Wildlife Sanctuary’de asya maymunlarıyla vakit geçirmek, Andaman Denizi’ndeki Phi Phi ve Khai Nok adalarına günü birlik geziler yapmak ve bembeyaz kumları olan sahillerde, masmavi sularda yüzmek Tayland seyahatimin son günlerini geçirmek için ideal olur. Şimdiden eminim ki bir kez gitsem tekrar gitmek isteyeceğim bir ülke Tayland.
Not: Setur Select yarışması için hazırladığım yazıdır. Ekim’de Tayland’a ilk kez gideceğim…
 
Tayland seyahati planlamak için yardım isterseniz buradan bana ulaşabilirsin.
Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.