Şubat tatili sırasında Ankara, Kütahya ardından Afyonkarahisar’a da yolumuz düştü ve NG Afyon Wellness & Convention’da 2 gece misafir olduk.
Giriş-çıkış işlemlerinin yoğunluğa rağmen çok hızlı şekilde gerçekleştiren otel, beklediğimden çok daha büyük ve çok daha kalabalık idi. Düşük sezon olmasına rağmen… Bu sebeple yoğun dönemlerde çok önceden yer ayırtmanızı öneririm.

Otel


Güral ailesinin Sapanca’dan sonra Afyon’da açtığı ikinci otel; termal su ve aile dostu olması ile ilgimi çekmişti. ‘Otel arazisi içinden çıkan su; renksiz, kokusuz, mineral bakımından zengin olduğu için şifa niyetine olduğu kadar toplumu kaplıcalarla tanıştırmak için de önemli.’ açıklaması Türkiye’ye yeni bir turizm kavramı getirebilir sanki. İsviçre ve Avusturya’da o kadar önemli ki termal su ve wellness kavramı, Türkiye de bu kaynakları ile kış turizmine yeni kapılar açabilir.

NG Afyon, son derece şık dizayn edilmiş 5*lı bir otel. İçinde birden çok restoran, kafe ve market dahi bulunuyor.
Odalar


Otel büyük olduğu kadar, içinde de birçok özellikle farklı büyüklükte odalar var. Bize en uygunu dubleks aile odasıydı ve çok memnun kaldık. En küçük odası bile 35 metrekare olduğundan Avrupa ile kıyaslayınca stüdyo daire kadar rahat ve geniş.
Çocuklar üst kata yerleşmek isteseler de, in-çık zor olacağından o bölümü anneme tahsis ettik. Yine de merdiven başlarında kilitlenebilen çocuk kapısı olduğundan üst katta bebekle kalmak da mümkün. Her iki katta da duş ve tuvalet bulunduğu gibi, televizyon ve dolaplar da mevcuttu.

Yataklar rahattı, ki ben iki kıpırdakla yattığım halde oldukça genişti. Odalar ve otelin geneli çok temizdi. Aynı şekilde havuzlar ve spa da; orayı aşağıda detaylı anlattım…


Odada çay ve kahve yapmak için herşey vardı. Gerçi otelde akşam üzeri çay saati de olduğundan odada çay içmeye gerek kalmadı. Bebek sütü, maması için de buzdolabı ve minibar bulunuyor.
Havuzlar ve Spa


Yanlış olmasın; ama otelde 13 havuz var diye okudum bir yerde. Wellness olarak geçen Aliva spa bölümü; kadın – erkek ve unisex olarak 3’e ayrılmış. Kadınların bölümünde de yetişkinler ve çocuklar için havuz var; unisex bölümde de. Erkek kısmına girmedim; ama sanıyorum orası için de aynı şey geçerli.
Biz genelde unisex bölümde olduğumuz için, fotoğraflar da oradan. Açık havaya açılan sıcak havuz, kaydırakların bulunduğu kapalı havuz yanında bir de oyuncaklı çocuk havuzu var. Artı sıcak su havuzu; termal su çıkan havuz suyu sıcaklığı 38-40 derece arasında değişiyor. Çocuklara dönüşümlü baktığımız için her gün bu bölümde kısa da olsa keyifle vakit geçirdik. Zaten fazla süre kalınması önerilmiyor. Termal suyun faydalarına buradan ulaşabilirsiniz.


Bana göre aşırı sıcak olan termal su havuzundan sonra, odun kokulu saunaya girdik. Burada en fazla 15 dakika kalabildik. Oradan kuş cıvıltıları ile yağmur ormanlarını andıran ılık duşa. Sonra okaliptüs esanslı, nefes açan buhar odasında takıldık. Burnu tıkalı çocuklarımı buraya birkaç kez sokmak istesem de başarılı olamadım. Nem oranı yüksek ve aşırı sıcak değil; o sebeple sanıyorum çocukların girmesinde bir sakınca yok. Buradan sonra buz çeşmesinden avuç avuç buz alarak masaj yaptım ki sonraki bölümde bir kova dolusu soğuk su başımdan aşağıya döküldüğünde şoka girmeyeyim istedim. Önerilir…


Kaydıraklı havuzların bölümü ise çocukların en sevdiği yer oldu. Özellikle Alaz, tek başına tüm gün merdivenleri sayısız kez çıkıp her kaydıraktan kaydı. Ben korktum, o korkmadı. Ayrıca otel kalabalık olmasına rağmen havuzdayken ‘çok kalabalık’ hissetmedik; belki alan çok geniş olduğundan…
Otelde kış mevsiminde kaldığımız için açık havuzlar hakkında bilgi veremeyeceğim; ama eminim en az kapalılar kadar keyiflidirler.
Aliva Spa ve Masaj


Spa bulunan bir otelde masaj hizmeti olmazsa olmaz. Wellness alanı bulunan bir otelden de masaj yaptırmadan ayrılmak olmaz. NG Afyon’daki masörler Endonezya’dan (en azından bize denk gelenler öyleydi) ve Bali masajı yapıyorlar. Mutlaka ve mutlaka gitmeden önce ayarlayın. Hafta sonu yoğun olabiliyor.
Tabii Bali haricinde birçok masaj çeşidi var. İmkan olsa her ay birini denesek… Tabii masaj yanında hamamda köpük banyosu da önerilir.

Restoran: Yeme ve İçme


Kahvaltıdan başlayayım. Açık büfe olduğu için yok, yok. Yalnız her yiyeceğin yanında kalorisi yazıyor; yani sağlıklı yaşam için gittiyseniz kaytarmak yok. Ayrıca büfenin büyük bir kısmı sağlıklı beslenmeye ayrılmış. Yağsız, tuzsuz, haşlama türü sağlıklı yiyecekler var. Tabii pişiler, gözlemeler, börekler, sucuklu yumurtalar arasında o sağlıklı bölüm gözünüzden kaçabilir…
Otel, kahvaltı ve akşam yemeği dahil yarım pansiyon olarak işliyor. Öğle yemeği için özel sipariş verebilirsiniz ya da akşam üzeri çay saatine dek dayanıp hamur işleri arasında kendinizi kaybedebilirsiniz. O zaman akşam yemeğinde -ilk gün benim yaptığım gibi- gözünüz dönmez, hafif hafif atıştırabilirsiniz.


Akşam yemeği de açık büfe ve çok çok lezzetli yiyecekler var. Bir tabak midye dolma yedik Alaz ile ikimiz. Çünkü hem çok seviyoruz, hem de dışarıda nasıl yapıldığını bilmediğimizden güvenemiyoruz. Örneğin annem de çiğ köfte görünce kendisini kaybetti. Keşkek bile vardı bir akşam. Kısacası herkese göre yiyecek var, üstelik çok da lezzetli.
Restoranın bir bölümünde çocuklar için ufak masa ve sandalyeler bulunan ve hatta önünde televizyon olan kısım da var. Çocuklar çocuklara bakıp yesinler diyemedik; çünkü bizimkiler yemeyi unutup ekrana kilitlendiler. Sizinkiler TV karşısında yemeğe alışkınlarsa direk o kısma gidin, iPad getirmenize gerek yok.


Yemek sırasında bir büyük şişe su her masaya ücretsiz olarak bırakılıyor. Çay da ücretsiz. Diğer içecekler ekstra.
Ayrıca ben hiç böyle büyük otellerde bu kadar yardım sever ve güler yüzlü personel görmedim. Kendilerini buradan da tebrik ediyorum.
Bahçe

Otelin bahçesi de oldukça geniş. Akşamları ışıklandırılmış havuzda müzik eşliğinde sular dans ediyordu. Uzun uzun izledik odamızdan. Bir de kocaman ateş yakıyorlardı bahçeye.
İçeride oyun alanları olsa da bahçede de ufak bir park vardı restoranın yakınında. Kışın bizden başka kullanan olmadı; ama eminim yazın cıvıl cıvıl oluyordur.

Çocuk Kulübü


Geniş bir alanda bakıcılar bulunan bir çocuk oyun odası var. 4 yaş üzerindeki çocuklar anne-baba olmadan tek başlarına kalabiliyorlar burada.


Kulüpte sabahtan akşama dek birçok farklı aktivite yapılıyor. 4 yaş altı da ailesiyle birlikte bu odada dilediği zaman bulunabiliyor. (Personel yemek saati hariç)


Ayrıca çocuk kulübü yanındaki başka bir açık alanda jetonla çalışan birçok oyun ve oyuncak da var. Masa tenisi benim, arabalar ve atlıkarınca çocukların favorisi oldu. Daha büyükler için atari tarzı bilgisayar oyunları da farklı bir bölümde bulunuyor.
Gece Hayatı


Otel sadece aileler için değil, çiftler ve arkadaş grupları için de tasarlanmış. Bir salonu 16 yaş altına kapalıydı diye hatırlıyorum.

Diğer bir salonda akşamları canlı müzik oluyor. Biz çocukları da yanımıza alıp, oyalanacakları oyuncaklar sağlayıp, bira-çerez eşliğinde nefis şarkılar dinledik. Müzik şahaneydi.

Yetişkinler için de oyun odası bulunuyor; hani okey, tavla falan oynamak isterseniz.
Yakınlarda…


Afyonkarahisar’a gelmişken…

Afyon Müzesi ve Afyonkarahisar Kalesi görülebilir.

Biz çocuklarla Kütahya – Afyon arasında bulunan Çalköy’deki Zafertepe Anıtı’nı ve Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’nı, Dumlupınar’daki Dumlupınar Şehitliği’ni ziyaret ettik. Mutlaka gezin, görün, öğrenin. Minnet ve saygı ile anacağınıza eminim.
Benim düşüncelerim:


Çocukların çok mutlu olacağı otellerden biri. Çocuklar mutluysa aileler de mutlu zaten. Hatta 4 yaş üzerindelerse onları çocuk kulübüne bırakınca eminim koşa koşa Aliva Spa’nın yolunu tutacaksınız.
Kapalı havuzlar bir süre sonra klor kokusu ile rahatsız edici olabiliyor; ama bu benim düşüncem tabii. Çocukları havuzdan zorla ayırdık her defasında.
Açık büfe şahane, özellikle kim – ne yiyecek diye düşünmeye gerek kalmıyor. Öte yandan kalabalık bir aile olunca, git-gel-yemek al-otur-kalk-tatlı al-otur-kalk derken keyiften çok bazı anlar maratona dönüşebiliyor. Çocuklar büyüdükçe daha kolay oluyordur eminim.
Yemeklerde büyük şişe su ücretsiz, havuzda sebil var. Odalarda ücretsiz su bulunuyor ve her gün yenileniyor. Bu yüzden suya ücret ödemenize gerek kalmıyor. Bu düşüncelilik için teşekkürler.
Otel çalışanları ise daha önce de bahsettiğim gibi her konuda oldukça bilgili ve yardımseverlerdi. Spa’dan resepsiyona, restorandan çocuk kulübüne her biri yeterli ve gerekli eğitimi almış. Darısı yazları gittiğimiz sahil şeridindeki otellerin başına!

Ayrıca internet de çekiyor…

Otelin farklı internet sitelerinden yorumlarına bakarsanız, oldukça yüksek puanlar aldığını görebilirsiniz. Nedeni ortada.

NG Afyon da, benim unutulmayan oteller kategorimde yerini aldı.

Notlar:


Bu seyahatimizde iki gece otel tarafından misafir edildik. Yazdığım tüm görüşler bana ait, benim ve ailemin kişisel düşüncelerimiz.

NG Afyon Wellness & Convention, Afyon şehir merkezine 7 kilometre, Zafer Havalimanı’na 53 kilometre uzaklıkta 5 yıldızlı bir otel ve normalde oda fiyatına kahvaltı ve akşam yemeği dahil hizmet veriyor. Fiyatlar ve rezervasyon için booking.com veya otelin internet adresini kullanabilirsiniz : https://nghotels.com.tr/ng-afyon/

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.