Hepimizin seyahat ederken beğenmediğimiz bazı alışkanlıklarımız vardır. Bir sonrakinde bir daha asla bunu yapmayacağım deriz, daha bilinçli olacağız deriz.

Artık sırf seyahat etmek de yeterli değil, “sağduyulu seyahat etmek” önem kazanıyor. Bazı alışkanlıklarımızı değiştirmenin sadece biz seyahat edenlere değil, gideceğimiz yerdeki insanlara, çevreye, doğaya da faydası dokunuyor, dokunmalı.

Daha sağduyulu olmak için seyahatlerimizde neleri değiştirebiliriz?

Nice’de küçük bir aile işletmesi büfede krep

Uluslararası zincir restoranlar ve kafelerden uzak durun


Küçük, yerli ürünleri kullanan ve harcadığınız paranın o bölgede kalmasını sağlayan işletmelerde yiyin, için. Starbucks ve Pizza Hut görünce kaçın.

Sokak pazarlarından alışveriş yapın


İçinize sinerse, sokaklara, meydanlara kurulan marketlerden ihtiyacınızı alın. Oranın sakinleri bir tezgahın önünde sıra oluşturuyorsa mutlaka orayı deneyin. Belki bir çeşit ekmek, belki bir buket lavanta satın alırsınız?

Nice Market

Görülecek yerden bir diğerine koşturmayın


Yapılacak, görülecek listesine bir tık atmak için müzeden müzeye koşturmayın. Yavaş yavaş, içinize sindire sindire gezin. Ağırdan almak, o gökyüzü altında kaliteli vakit geçirmek kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak. Çocukla gezmenin en avantajlı yanı da bu, mecburen yavaşlıyorsun.

Oraya gittim, bitti demeyin (kabul etmeliyim ki bazen diyorum; dünyada çok görülecek yer var ama!)


Bir ülkeyi keşfetmek ve öğrenmek, coğrafyasını, insanlarını, kültürünü, yemeklerini, falanı filanı asla bitmez. Her zaman araştırılacak ve denenecek bir şeyler daha mutlaka vardır. Aynı yere ikinci kez gitmekten çekinmeyin.

Gidilen yerin ana dilinde birkaç kelime öğrenin


Doğru teleffuz edemeseniz de en azından “merhaba” veya “teşekkürler” demeyi öğrenin. Dil konusunda becerim yok demeyin, biraz çabalayıp birkaç yabancı kelime öğrenmek seyahat sırasında birçok kapıyı size açar.

Poole, Dorset

Plaj haricinde mayoyla gezmeyin


En özgürlükçü toplumlarda bile mayo plajda kalmalı. Marketten dondurma satın almak için dahi üzerinize birşey giyin. Tutucu ülkelerde, deniz kıyısındaki tatil yerlerinde bikini ve mayo ile gezmek tolere edilebilir olsa da ziyaret ettiğiniz ülkenin geleneklerine saygı duyup, uymaya çalışın.

Gözünüzle bakmayı unutmayın


Fotoğraf makinesi ve telefonu bir kenara koyup manzaraya kendi gözlerinizle bakmayı ihmal etmeyin. Kameranın bulunduğunuz yer ile sizin aranıza girmesine müsaade etmeyin. Her seyahatte daha az sayıda, daha kaliteli fotoğraf çekmeyi hedefleyin. Instagram hesabı az daha beklesin!

Tatil köyünden ayrılmamazlık etmeyin


Tüm tatili otelin barında, havuzunda, plajında geçirmek yerine dışarıdaki gerçek dünyaya bir adım atın. Yeni, bilmediğiniz bir ülkede veya şehirdesiniz. Biraz keşfe çıkın. Dönünce ‘X nasıldı?’ diye soranlara ne anlatacaksınız?

Hediyelik eşya meraklısı, Assos’ta

Havaalanında hediyelik eşya avına çıkmayın


Son dakikada konu komşuya magnet alacağım diye yolculuğa stres katmayın. Gezdiğiniz yerlerde bölge halkının yaptığı el işlerinden hediyeler alın.

Sağduyulu ve bilinçli bir seyahat için daha çok bilgiyi şu linkte bulabilirsiniz; Responsible Travel

Not: Eski bir yazımın güncellenmiş halidir…

Yazar

1 Yorum Var

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.