Tatil için Kıbrıs’a gitmek hiç aklınızdan geçer mi? Bence değerlendirilmesi gereken yerlerin başında. Özellikle rahatlatıcı, dinlendirici ve yenileyici sakin bir ortam arayanlar ve en başta biz aileler için.

Kıbrıs’a kendi imkanlarınızla gidebilirsiniz. Ya da kafam rahat olsun diyerek farklı konaklama koşulları sunan, uçak ve transferlerin dahil olduğu Kıbrıs turları ile de seyahat edebilirsiniz.

Kıbrıs’ın Türkiye’den ve Güney Kıbrıs’tan farklı özelliklerine gelince…1- Kuzey Kıbrıs, güneye göre daha ekonomiktir. Oteller ve yemekler Türkiye sahillerine göre fiyat açısından oldukça uygundur.

2- Kıbrıs, kavga ve gürültüden uzaktır. Kimsenin gitmediği bir yer değildir; yapılacak görülecek şeyler de az değildir; ama yine de kalabalığı hissettirmeyecek bir yapıdadır. Zaman oradayken yavaş akar.

3- Tarihi zengindir. Lefkoşa’nın Venedikliler’e dek uzanan müthiş bir tarihi vardır. Dünyanın en güzel camilerinden biri, 500 yıllık hamamları hala ziyarete açıktır.

4- Kuzey Kıbrıs, Güney Kıbrıs’a göre daha otantiktir. Günümüzde bile el değmemiş eski sokaklar bulunur şehirlerinde. Asırlar öncesinden kalan kiliseler, liman ve Türk – Yunan mutfağı karışımı yemekleri kesinlikle otantiktir.
5- Aktivite arayanlar için de şahanedir. Beş Parmak Dağları, 220 kilometre uzunluğunda yürüyüş rotasına sahiptir. Deniz suyu yıl boyunca dalış yapabilmek için uygundur. Girne kıyıları’nda yamaç paraşütü son zamanlarda popüler olmuştur. Müthiş plajlarında yıl boyu yüzme imkanını saymıyorum bile…

Bu nedenler sizi ikna ettiyse eğer, o zaman gelelim Kıbrıs’ta gezilecek yerlere…

Kuzey Kıbrıs’ta Görülmesi Gereken Yerler:

  • Dünya’nın en son iki ülkeye bölünmüş başkenti Lefkoşa’ya gidin ve hatta sınır kapısını da mutlaka görün. 
  • Karpaz Milli Parkı’nı ziyaret edin. Yarımadada, altın renginde kumsalların yanı sıra 1974’ten beri özgürce dolaşan yabani eşekleri de görürsünüz. Hatta bazı plajları sadece onlarla paylaşırsınız.
  • Kıbrıs’ın incisi Girne’de 10. Yüzyıldan kalma St Hilarion Kalesi’ne çıkın ve muhteşem manzarayı izleyin. Walt Disney’in Magic Kingdom kalesinin buradan esinlenildiğine dair bir söylenti var.
  • Kantara Kalesi’nden tüm yarımadayı izleyin ve hayran olun. Açık bir günde tüm Kuzey ve Güney kıyılarını görebileceğiniz muhteşem bir manzara gözlerinizin önünde olabilir. Buradan Lübnan’ın karlı dağlarını bile gören olmuş!
  • Gazimağusa. Yunanlılar’ın terk ettiği şehirde Othello Kalesi ve camilere dönüşmüş kiliseler şehrin tarihi açısından fikir sunacaktır. Sahildeki oteller ise Yunanlılar’ın kaçıp gittiği andan beri boş. Kısacası deniz kıyısında hayalet tatil köyleri dizilmiş sıra sıra.
  • Salamis Antik Kenti, Boğaziçi Gazimağusa’ya yakın bir kasabada. Binlerce yıl öncesine ışınlanmak isteyen tarih severlerin kaçırmaması gereken bir harabe.
  • Plajlar… Ne yöne giderseniz gidin, müthiş güzel plajlarla karşılaşmanız olası. Tüm sahilde yalnız olmayı sevenlerdenseniz favori yerlerden biri Karpaz Milli Parkı’ndaki Altınkum plajı. Kristal mavisi sularda yüzmek de artısı.
  • Lefke’de en güzel portakalların yetiştiğine dair bir duyum aldım. Toprağı zengin, suyu bol olduğundan adanın en iyi turunçgilleri bu güzel dağ kasabasında bulunuyormuş.
  • Sınıra yakın köylerde Birleşmiş Milletler’e dair terk edilmiş bölgeyi ya da savaştan zarar görmüş köyleri görebilirsiniz. Askeri bölge, iki ülke arasında 1974’ten beri hala tam barışın sağlanamadığı imajını çiziyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti muhteşem doğasına, harika plajlarına ve dolu dolu geçmişine rağmen Türkiye dışındaki ülkeler tarafından tanınmadığı için kendi içinde kısıtlı bütçe ile kendisini geliştirmeye çalışan ülkelerden biri. Bu yüzden turizm yavru vatan Kıbrıs için çok önemli.

Ercan Havalimanı’na Türkiye’nin birçok şehrinden ulaşmak mümkün. Yurt dışından ulaşmak için ise Türkiye içinde aktarma yapmanız gerekiyor. Kıbrıs’ta dilediğiniz uzunlukta bir tatili, farklı aktivitelerle birleştirerek ve çevre gezileri yaparak geçirebilirsiniz. Adayı keşfetmek Şehrikeyif güvencesi ile çok daha rahat, kolay ve ekonomik.

Not: Yazımı beğendiyseniz veya başkalarının işine yarayacağını düşünüyorsanız, lütfen paylaşın… Yazı, benim tarafımdan hazırlanmıştır, reklam linki içerir.

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.