Bebeğimiz 3 aylık olduğunda ailecek 3 geceliğine Londra’ya gideceğiz. Size sormak istediğim soru bebeğin rutiniyle ilgili. Sabah 7’de kalkıp akşam 7’de yattığı ve 3 saatte bir beslenerek bunlar arasında da gündüz uykularını uyuduğu bir rutine alıştırma aşamasındayız. Bir haftadır bu konu üzerinde çalışıyorum, alıştı gibi saatlere uyum gösteriyor. 

Sizce tatile nasıl adapte olmamız gerekiyor? Türkiye saatiyle yaşayıp çile mi çekmeliyiz yoksa oranın saatine zorlamalı mıyız bebeği? 3 gece için de düzeni bozmaya değmez gibi de geliyor ama, yine de bilen biri olduğunuz için danışmak istedim. 

Yardımınız için şimdiden çok teşekkürler, sevgiler.

Gizem…
————-
Sorunuz için çok teşekkürler…
3 aylık bebek çok küçük olduğu için, gideceğiniz süre de çok kısa -3 gece- olduğu için ben olsam Türkiye saatine sadık kalırdım. Öte yandan Londra – İstanbul arasındaki saat farkı 3 olduğundan sabah 4’te güle oynaya uyanan bir bebeğin bakımı oldukça yıpratıcı olacaktır.
Beliz 4 aylıkken Zürih’ten Londra’ya gittiğimizde, saat farkından ötürü sabah 5’te güne başladığını hatırlıyorum. Şöyle yapmıştım: 
5’te uyandığında emzirip – aynı yatakta yatıyorduk bebek yatağı olmadığından – yanıma yatırmıştım. Duvar ve benim aramda kaldığından kendi kendine oynayıp sesler çıkarsa da ben yatmaya, ara ara dalıp uyumaya devam ettim. Onu yataktan çıkarıp, giysilerini değiştirip, salona götürüp güne başlatmadım. 
Büyük ihtimalle gün içerisinde dışarıda olacağınızdan gündüz uykularını slingde ya da bebek arabasında uyuyacak. Bu yüzden 4-5’te uyandıktan sonraki ilk gündüz uykusunda evde kalmaya çalışın. (Büyük ihtimalle 7-8 gibi uyuyacak ve o saatte zaten dışarı çıkmazsınız diye düşünüyorum)
İster istemez geç bile yatırsanız, bebeğin sabah 4-5 gibi uyanması ilk birkaç gün beklenir birşey. Zaten akşam 4’te gece uykusuna yatırabileceğinizi de sanmıyorum. Bu yüzden rutini bozulacaktır. Fakat dert etmeyin, henüz çok küçük olduğundan sorun olmaz. Akışına bırakın, yine üç saatte bir besleyip uyutun; ama saate bağımlı kalmayın. Siz de uykusunu dert etmeyin, gezinizden keyif alın. Eve dönünce hemen eski düzeninize geçin. Bebeğin yapısına göre ilk birkaç gün içerisinde tatilden önceki ritmi yakalarsınız. (Beliz 1-2 günde Alaz bir haftada eski düzeni yakalardı)
İyi tatiller.
Not: Fotoğraf Pixabay’dan alınmıştır.
Yazar

2 Yorum Var

  1. Bizim gibi arada 7 saat fark olan bir yere gidiyorsan ne yapacaksın? 😀 O değil de dönüşü de var bu işin……

    • O zaman seni Japonya seyahatimizle ilgili yazılara alayım 🙂 Benim oğlan hiç jetlag olmadı neredeyse… Kız da gün içinde pusette eksik uykuları uyudu.

      Malesef dönüşler çok kötü.. çocuklar okula gidince hemen toparlıyorlar da benim kendime gelmem bir hafta sürüyor.

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.