Zürih’te 4 mevsim yaşanıyor; ama bence 5 mevsim var. Biri de Ekim-Kasım aylarını içeren çikolata mevsimi olsa gerek.

Daha önce blogda Çikolata Hikayeleri başlığı altında bir yazı dizisi hazırlamıştım. Kakaoyu ve şekeri ithal eden bir ülkenin nasıl oluyor da çikolatasının bu kadar lezzetli ve meşhur olmasına ilişkin. Malum İsviçre’de yaşıyorum ve gezmeyi seviyorum. Gezmek de sadece müze, meydan görmek değil benim için; kültürüyle, diliyle, tatlarıyla keşfetmek.

Lindt Çikolata Yapım Kursu

Ekim son haftasında ilk çikolata kursum Lindt-Sprüngli fabrikasında oldu. Truffes ve Pralines self-made kursuna yani çikolatalı şekerlemelerin yapımına dahil oldum. Çikolataya merakı olan herkese öneririm.

Kilchberg’deki ana binaya girişimizden itibaren yer gök çikolata doluydu. İki saatlik kurs boyunca 28 adeti şampanyalı olmak üzere 38 adet çikolata hazırlayarak, son adımda paketlemesini dahi kendi elimizle yaptık. Harika bir deneyim oldu. Şimdi size bu çok güzel iki saatte olanları birkaç fotoğrafla paylaşıyorum:

Her birimiz uygun kıyafetleri giyinip, ellerimizi yıkadık… 
Serin, masaların ve çikolataların bulunduğu odaya alındık.
Önce çikolata ile ilgili bilgi verildi; kakao çekirdeğinden Lindt tarihçesine dek… 
Fabrikada çikolatanın nasıl işlendiği de anlatıldı.
Her 5 kişiye 1 masa, her 2 masaya 1 çikolata eğitmeni atandı. Önce o yaptı, sonra biz…
Özenle ve sabırla hazırladık, tek tek…
Çikolata yapımı sırasında tadımı da sürdü.

Üstteki resimdekilerin benzerlerini hazırladık; beyazlar Truffes ve süslüler Pralines.

Son olarak hazırladığımız güzellikleri paketledik; evdekilere sürpriz el yapımı çikolata!

Biri Alaz’a, diğeri Beliz’e en güzel hediye oldu…

Aynı masayı paylaştığımız grupta, Brezilya’dan gelen turistler de bulunuyordu. Zürih seyahatinize anlam katmak için harika bir deneyim…

Not: Tüm fotoğraflar ve görüşler bana aittir. Denememi istediğiniz sınıflar veya ürünler varsa bana buradan ulaşın lütfen.

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.