İspanya hem mimarisi hem de mimarları bakımından dünyaca ünlü olan bir ülkedir. İspanya turları ile de görebileceğiniz gibi, İspanya, İtalya’dan sonra UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde en fazla mimariye sahip ülke olarak gösterilmiştir. İspanya turlarında görmeniz gereken birbirinden muhteşem mimarileri sizler için listeledik. Bu harika yerleri, İspanya tur gezileri ile görebileceğiniz gibi bazılarını Portekiz turları ile de keşfedebilirsiniz. 
  • Santiago de Compostela Katedrali, Galiçya (Barok İspanyol Mimarisi)

İspanya’nın kuzeybatısında bulunan Santiago de Compostela Katedrali, Hıristiyanların İslam’a karşı mücadelesinde bir sembol haline geldi. 10. yüzyılın sonunda Müslümanlar tarafından yok edilen bu mimari, sonraki yüzyıllarda yeniden inşa edilmiş. Romanesk, gotik ve barok yapılarıyla Santiago Eski Kent’i, dünyanın en güzel kentsel alanlarından biri olarak gösteriliyor. En eski anıtları, St. James mezarının ve dikkat çekici Pórtico de la Gloria’yı içeren katedralin etrafında sıralanmıştır.

  • El Tránsito (Mudejar Mimarisi)

Mudejar mimarisi, Hıristiyanların İspanya’da bırakmış olduğu ve henüz Hıristiyanlık dine dönüşmeden Moors tarafından geliştirilen bir mimari tarzıdır. Bu tarz, 12. yüzyıldan 16. yüzyıla kadar gelişmiş ve 20. yüzyılda İspanyol mimar Lluís Domènech i Montaner tarafından yeniden canlandırılmış. Mudejar tarzı en iyi yapı malzemesi olarak tuğlaları yoğun şekilde kullanmasıyla bilinir. Mudejar mimarisine verilebilecek iyi örnekler İspanya, Toledo’da bulunan Santa María la Blanca ve El Tránsito’nun sinagoglarıdır.

  • Jaca Katedrali (Romanesk İspanyol Mimarisi)

10. ve 11. yüzyıllar İspanya’da Romanesk İspanyol mimarisinin gelişmeye başladığı zamandır. Ancak o dönem mimari oldukça basitti, duvarlar kalıntı ve heykellerin kullanımı sınırlıydı. Bu nedenle o döneme “İlk Romanesk” dönem adı verilir. İspanyol romanesk mimarisinin ikonik yapısı Aragon’daki Jaca Katedrali’dir ve bu da “taqueadojaqués” olarak adlandırılan tipik satranç tahtası stiline sahiptir.

  • Burgos Katedrali (Gotik İspanyol Mimarisi)

12. yüzyılda Avrupa’dan İspanyol yarımadasına gelen gotik mimaritarzıyla birlikte Romanesk döneminin esintileri de devam etmiştir. Gerçek alamdagotik tarzımimariler 13. yüzyılda ortaya çıkmıştır. Burgos Katedrali, Toledo ve Leon, Almanya ve İtalya’dan fazlasıyla etkilenerek gotik tarzda inşa edilmiştir.

  • Charles V Sarayı (Rönesans İspanyol Mimarisi)

İspanya’da Rönesans mimarlık döneminin başlangıcında birçok eski gotik yapı yeni Rönesans tarzını yansıtmak üzere uyarlanmış. Granada’daki Charles V Sarayı, Pedro Machuca tarafından tasarımı gerçekleşmiş ve zaman içinde çok yenilikçi bir görünüm elde etmiş. Bu hareket gelişmeden önce Maniyerizmin (üslupçuluk) pek çok unsuru eklenmiş ve İtalyan ressam Michelangelo’nun öncülüğünde tamamlanmış.

  • Museo del Prado (Neo-klasik İspanyol Mimarisi)

İspanya’daki neoklasik mimari çok teknik ve de entelektüel yapıya sahiptir. İspanya’nın en ünlü neoklasik mimarı Juan de Villanueva’dır. Bu mimarın İspanya’daki en ünlü binası ise Madrid’in merkezinde bir sanat galerisi olan ve İspanyol sanatını en iyi şekilde gözlemleyebileceğiniz Museo del Prado’dur. Bu mimariyi İspanya turlarınızda görülmesi gereken yerler listenizin ilk sıralarına alabilirsiniz.

  • Antonio Palacios (19. Yüzyıl İspanyol Mimarisi)

19. yüzyıl, eski mimari üslupların canlandırılması için önemli bir dönemdi. Dolayısıyla bu dönemde neo-gotik mimari, neo-Mısır mimarisi ve neo-romanesk gibi örnekler de vardı. İspanyol mimarlar o dönemlerde kendi amacına göre stillerini seçerlermiş.Bu da eklemcilik olarak adlandırılan yeni bir harekete yol açmış. Antonio Palacios’un inşa ettiği Madrid İletişim Sarayı da (Palaciode Comunicaciones de Madrid) eklektik tarzın bir örneği olarak gösteriliyor.19. yüzyıl Sanayi Devrimi dönemi olduğu içinbinalar, cam ve demir işleri de olmak üzere bu dönemin getirdiği yeni malzemelerin bir kısmıdahil etmeye başlanıldı.

  • La Sagrada Familia (Kutsal Aile) Katedrali 

Antoni Gaudí, en meşhur İspanyol mimarlarının yanı sıra 20. yüzyılın en görkemli mimarlarından da biri olma özelliğini taşıyordu. Eklektik bir yaklaşımla Müslüman ve Hıristiyan tasarımı harmanlayan, mimari bir tarz olan Mudejar’ı andıran benzersiz bir tarz yarattı. Gaudí’nin çalışmalarının birçoğu Barselona’da yapıldı. En ünlü binası, Kutsal Aile’nin bitmemiş Expiatory Tapınağı’dır. İspanya’nın önde gelen mimarları 20. yüzyılın sonu ve 21. yüzyılın başlarında Josep Lluís Sert, Eduardo Torroja, Sanz de Oiza, Ricardo Bofill, José Rafael Moneo ve Santiago Calatrava.

  • El Escorial Manastırı

Escorial, merkezi İspanya’da, Madrid yakınlarındaki San Lorenzo de El Escorial’da bulunan geniş bir yapı kompleksidir. Yapı, İspanyol Rönesans’ının en önemli mimari anıtıdır. El Escorial’ın inşaatı 1563 yılında başladı ve 1584’te sona erdi. Popüler turistlik bir yer olan El Escorial İspanya turlarının vazgeçilmez yerleri arasındadır.

Not: Bu yazı Gruppal tarafından hazırlanmıştır.
Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.