İlk evimizi Londra’da kurduk eşimle. Mortgage ve resmi işlemlere öyle çok para yatırdık ki, evin içinde yaşamamız için o sırada en önemli ihtiyaç olan boya-badana yaptırmaya paramız kalmadı. Fakat o şekilde yaşayamazdık da… Biz de kendimiz yapalım en güzeli, diye düşündük. DIY – do it yourself (kendin yap) İngilizlerin sürekli yaptıkları bir işti ya da hobi diyelim. Araştırdık, soruşturduk; Youtube’da videolar izledik, boyalar-fırçalar satın aldık. Her akşam işten geldikten sonra, hafta sonları neredeyse tüm gün evin tek tek her odasını boyadık. Tabii, profesyonel olmadığımız ve vaktimiz kısıtlı olduğu için bu işlem tam 3 ay sürdü! Beklemediğimiz işler ortaya çıktı, bir günde yaparız dediğimiz işleri bitirmek günleri aldı. Çok sıkıldık, çok yorulduk, çok da tartıştık. O zaman iç mekan tasarımı ve kişiselleştirmesi yapan Pixers’ı bilseydik, onlar tarafından önerilen desenleri görseydik, kesinlikle badana yapmaya tercih ederdik.


Birkaç sene sonra Alaz’a hamileydim ve bebek odasını hazırlarken tekrar boya(t)mak niyetinde değildik. Yine de gönlümüz duvarları sade, düz renk boya ile çıplak bırakmaya razı gelmedi. İşte o zaman farklı çözümler aradık; duvarlara desenler, resimler yapıştırabilirdik. Bebek odası olacağı için, o bebek de bir süre sonra emekleyeceği, yürüyeceği için sürdürülebilir bir çözüm olmalıydı. Resimler kolaylıkla çıkmamalı, yırtılmamalı, temizlenebilmeli ve gerekirse çıkarılıp farklı bir yere yapıştırılabilir olmalıydı.

Şanslıyız ki, sonsuz sayıda desenlerin ve resimlerin satıldığı pazar yeri Pixers’i o zaman keşfettik. Sınırsız seçenekleri olduğundan tipik Disney karakterleri, temaları ve renkleri dışına çıkabildik. Çocuk odası olacağı için hijyenik ve güvenli olması çok önemliydi. Neyse ki Pixers’in ıslak bezle silinebilen hatta yıkanabilen resimleri de bulunuyordu. Çevreye ve sağlığa önem verdiği için, çevre dostu teknolojileri kullanıyordu. Ekolojik seçenekleriyle bebeğimizin günün büyük vaktini uyuyarak geçireceği odada aynı zamanda ortamın da sağlıklı olacağından emindik.


Pixers’ın kullandığı Pixerstick, kolayca yapıştırılıp, gerektiğinde yeri değiştirilebilen, dayanıklı, uzun ömürlü ve yapışkan bir malzemedir.

Biz de Pixers’den dilediğimiz büyüklükte ve renkte resimler seçtik çocuk odası için. Kargo geldiği gün de büyük bir heyecanla odasında istediğimiz yerlere yapıştırdık babasıyla. Diyebilirim ki tüm bebek alışverişi ve hazırlığı aşamasının en zevkli kısmıydı odasını duvar resimleri ve çıkartmalar ile süslemek.

Oğlum doğduktan sonra ilk haftadan itibaren uyku ritüelinin bir parçası haline geldi duvardaki o resimler. Her uyku öncesi, odasını baştan başa geziyorduk; duvardaki tilkilere, tavşanlara, ağaçlara, baykuşa, file ve kedilere iyi uykular diliyorduk. Dayanıklı ve uzun ömürlü ürünler olduğundan, oğlum büyüdüğünde, yatağın yerini değiştirdiğimizde resimleri yerlerinden kolaylıkla çıkartıp farklı yerlere yapıştırdık. Taşınırken de sevdiği kısımları söktük, yeni evimizdeki yeni odasına yapıştırdık. Belki de tanıdık duvarlar sayesinde, yeni eve uyum konusunda hiç zorluk yaşamadık.Son zamanlarda yaşadığımız evin beyazımsı duvarlarından sıkıldık, biraz değişiklik yapalım diyorduk. Kiralık ev olunca dilediğimiz şekilde ve renkte boyayamıyoruz İsviçre’de. Duvar resimleri – Pixers geldi aklıma. Şöyle evi bir güzel renklendirsem mi dedim… Tek sorun Pixers’in internet sitesine girdim mi saatlerce çıkamıyorum. Seçim yapmak öyle güç ki!

NOT: Yazı ve görüşler bana aittir, sponsor link içerir.

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.